Search

Czarno-biały dom Catorice w Hiszpanii

Alberto Facundo Arquitecto

Hiszpańskie studio Alberto Facunda Arquitectura prezentuje kontrastowy zestaw brył, składający się na „Catorice House”. Zlokalizowany na obrzeżach Bolbaite czarno-biały dom adoptuje się do otoczenia dzięki językowi projektowemu oraz orientacji.

alberto-facundo-czarno-bialy-dom-catorce-01
© German Cabo

Architektura odnosi się do podmiejskiego charakteru okolicy, oraz kontekstu podyktowanego przez środowisko naturalne. W związku z tym dom od ulicy wyraźnie zamknięty od strony ulicy, otwiera się z drugiej strony, korzystając ze spektakularnych widoków na lokalny krajobraz. 

alberto-facundo-czarno-bialy-dom-catorce-02

Czarno-biały dom oddziela się od drogi i sąsiadów za pomocą wyrazistej, zwróconej w stronę ulicy ściany. Ten element nie tylko zapewnia prywatność mieszkańcom. Stanowi jednocześnie wizualną ciągłość minimalistycznej geometrii całego projektu.

alberto-facundo-czarno-bialy-dom-catorce-03

Orientacja w kierunku odległego krajobrazu z dala od drogi to jedno z głównych założeń architektów. W ten sposób otoczenie podyktowało organizację przestrzeni we wnętrzu. Był to punkt kluczowy, ponieważ gwarantował kontrolę nad naturalnym oświetleniem i krzyżową wentylację we wszystkich pomieszczeniach.

alberto-facundo-czarno-bialy-dom-catorce-04

Podczas projektowania zespół Alberto Facundo Arquitetura  pragnął wyrazić współczesny język projektu. Budynek tworzą czyste bryły, które kontrastują ze sobą kolorystycznie w najbardziej klasycznej tonacji.

alberto-facundo-czarno-bialy-dom-catorce-05

Jednak w zestawieniu z innymi materiałami jak drewno i kamień, tworzą bardziej nieformalną atmosferę. Uwaga przykładana do detalu objawia się w paskach oświetlenia podkreślających zewnętrzne krawędzie brył. 

alberto-facundo-czarno-bialy-dom-catorce-06

Czarno-biały dom w pełni wykorzystuje dobrodziejstwa domów pasywnych. Zrównoważony rozwój to kolejne zadanie, jakie postawili przed sobą projektanci. Dzięki przemyślanemu projektowi przepływ powietrza kontrolują tu specyficzne rozwiązania. Zainstalowano więc sprzęt dbający o efektywną kontrolę powietrza, usunięto mostki termiczne i zastosowano bardzo dobre izolacje.

alberto-facundo-czarno-bialy-dom-catorce-07

Zobacz także:

http://pointofdesign.pl/architektura/santiago-calatrava-spektakularne-struktury/

http://pointofdesign.pl/architektura/dom-slonca-architektoniczna-rzezba/

http://pointofdesign.pl/architektura/biel-i-minimalizm-na-costa-brava/

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close