Search

Kamienny dom wije się na wyspie Serifos

sinas-architects-kamienny dom letni na wyspie serifos okładka

Sinas Architects osadził wijący się kamienny dom na wyspie Serifos w Grecji. Tradycyjna architektura Cyklad zwykle kojarzy się z ułożonych jedno na drugim białych pudełek. Natomiast letni dom Sinas Architects delikatnie meandruje w krajobrazie.

sinas-architects-kamienny dom letni na wyspie serifos 01

Przegubowe, kamienne ściany splatają się nie tylko z boku na bok, ale także w górę i w dół. Nisko położony budynek doskonale wtapia się w zbocze wzgórza – tak bardzo, że z daleka łatwo go przegapić.

sinas-architects-kamienny dom letni na wyspie serifos 05

Główna koncepcja architektów polegała na stworzeniu mieszkania, które wtapia się w naturalne środowisko. Postanowiono również wykorzystać kamienne mury oporowe znalezione na wyspie. Lokalnie nazywa się je „kserolitami” i wykorzystuje do uprawy roli.

sinas-architects-kamienny dom letni na wyspie serifos 03

Mury te, zwykle o wysokości nie większej niż metr, tworzyły płaskie pasy terenu równoległe do zbocza i rozciągające się wzdłuż całej powierzchni zbocza. W związku z tym miejsce wraz ze swoimi kserolitami stanowiło naturalną inspirację dla projektu.

sinas-architects-kamienny dom letni na wyspie serifos 06

Falujący kamienny dom

Kamienne fasady z przodu i z tyłu zaczynają się nisko i stopniowo unoszą, tworząc naturalną falującą formę. W płaszczyźnie poziomej ściany delikatnie przybliżają się i oddalają od zbocza, tworząc między nimi przestrzenie.

sinas-architects-kamienny dom letni na wyspie serifos 09

Wszystkie funkcje domu rozmieszczono sekwencyjnie, dzięki czemu końcowe mieszkanie jest długie i wąskie. Aby uzupełnić podobieństwo do kserolitu, dach pokryto ziemią i roślinnością. W ten sposób kamienny dom płynnie wtopił się w naturalny krajobraz.

sinas-architects-kamienny dom letni na wyspie serifos 08

Program budynku składa się z dwóch elementów. Pierwszy z nich to główny dom z salonem, jadalnią, otwartą kuchnią i sypialnią właścicieli. Natomiast drugi to mniejszy pensjonat z dwoma niezależnymi sypialniami gościnnymi.

sinas-architects-kamienny dom letni na wyspie serifos 10

Jasne i przewiewne wnętrza charakteryzują się ziemistą kolorystyką. Zgodnie z tradycyjnymi stylami i technikami, wszystkie drzwi i okna wykonano z drewna, a główne ściany zewnętrzne z kamienia bez spoin zaprawowych.

sinas-architects-kamienny dom letni na wyspie serifos 11

Zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne przestrzenie mieszkalne wieńczą odsłonięte drewniane pergole. Drewniana pergola to ważny element wiejskich domów cykladzkich, dlatego architekci wykorzystali ją do wykonania dachu na całej długości konstrukcji.

sinas-architects-kamienny dom letni na wyspie serifos 02

Belek nośnych nie można było umieścić równolegle do siebie. Zamiast tego podążają one za krzywizną domu, jak kręgi w długim kręgosłupie. W rezultacie bambus wypleciono pomiędzy nimi niczym ości, tworząc niepowtarzalny wzór z pięknymi cieniami.

sinas-architects-kamienny dom letni na wyspie serifos 07

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/architektura/dom-wakacyjny-na-wyspie-mykonos-grecki-minimalizm/

https://pointofdesign.pl/architektura/dom-nad-morzem-lecz-pod-ziemia/

https://pointofdesign.pl/architektura/grecka-wyspa-santorini-czyli-wakacje-doskonale/

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close