Search

Niezwykły projekt winnicy wrośniętej w otoczenie

https://www.zitomori.comHyperFocal: 0

Pochodzący z jednej winnicy Masseto merlot to jednocześnie najdroższe wino we Włoszech w momencie jego premiery. Produkuje się je wyłącznie z winogron obrastających niewielkie wzgórze Bolgheri, od którego bierze swoją nazwę. Niezwykły projekt i niezwykłe wino ma tu teraz swój prawdziwy dom.

Niezwykły projekt winnicy 02

Niezwykły projekt

Studio Zitomori z Mediolanu i Avellino opracowało projekt winnicy zainspirowany winiarskimi poszukiwaniami rodziny Frescobaldi. Założenie i instrukcja obejmowały stworzenie obiektu z przepływem grawitacyjnym o minimalnym wpływie na siedmiohektarową winnicę Masseto. W efekcie powstała winnica, która wydobywa się ze wzgórza, i przypomina kamieniołom. Wielopoziomowy budynek wręcz wgryzł się w jego stok.

Niezwykły projekt winnicy 03

Nad poziomem ziemi znalazło się miejsce składowania winogron, a także dokładna rekonstrukcja zrujnowanego domu rodzinnego z XIX wieku na szczycie wzgórza. W nim mieszczą mieszczą się dwa pokoje degustacyjne tylko dla zaproszonych, umeblowane i ozdobione minimalistycznymi neutralnymi elementami. Pomiędzy nimi pochylona, ​​częściowo zamknięta, łupkowo-szara rampa prowadzi w dół do intymnej przestrzeni recepcyjnej. Ta otwiera się na wielkie schody i organiczną sekwencję jasnych przestrzeni i mniejszych komór, wyznaczonych przez odlewany beton.

Niezwykłyprojekt winnicy 04

„Wybraliśmy beton jako podstawowy materiał konstrukcyjny do reprezentowania masy monolitycznej, [jak] niebieska glina, która jest jedną z postaw stratyfikacji wzgórza Masseto i jego winnic” – wyjaśnia partner ZITOMORI, Hikaru Mori.

Niezwykłyprojekt winnicy 05

Jej wcześniejsze projekty z mężem Maurizio Zito to park Controne River w Salerno, przypominająca fortecę winnica Feudi di San Gregorio i odnowienie pawilonu japońskiego Biennale w Wenecji.

Niezwykły charakter

W sali fermentacyjnej uderzające geometryczne zbiorniki przywołują estetykę naturalnych granitowych głazów i optymalizują powierzchnię wewnętrzną do fermentacji. Seria prostokątnych basenów utrzymuje poziom wilgoci w beczkach. Za obrotowymi drzwiami otwieranymi kluczem, ukrytymi w panelu ściennym, w drugim pomieszczeniu znajduje się magazyn win rezerwowych. Jest wzorowany na skarbcu bankowym, a każda butelka zajmuje własny schowek w labiryntowej metalowej kratownicy. W ten sposób składa się tu hołd cennej naturze jej zawartości.

Niezwykłyprojekt winnicy 05

Od 2005 roku rodzina Frescobaldi pracuje nad oddzieleniem Masseto – pod względem produkcji, marketingu i dystrybucji – od sąsiedniej winnicy Ornellaia. W niej od końca lat 80. XX wieku produkuje się wino Masseto. Oczywiście nowa winnica stanowi ostatni etap tego rozdziału.

Niezwykły projekt winnicy 06

„Kiedy myślisz o jakiejkolwiek wielkiej instytucji na świecie, ma ona swój fizyczny budynek. Biały Dom, kościół Świętego Piotra mają na celu identyfikację instytucji. Każde ze wspaniałych win musi mieć własny dom. Tak naprawdę dom Masseto to ta winnica” – mówi Giovanni Geddes da Filicaja, dyrektor generalny Masseto.

 

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close