Search

Angelo Molteni | obsesja na punkcie jakości

molteni 01

Na przykładzie tej włoskiej marki możemy prześledzić dokładną ścieżkę rozwoju słynnej jakości Made in Italy. Silne zakorzeniona w rodzimej tradycji rzemieślniczej marka powstała dzięki współpracy najbliższej rodziny. Angelo Molteni założył swój artystyczny warsztat w 1934 roku w historycznie przesiąkniętej tradycją tworzenia mebli Brianzie.

„Od 1934 roku do chwili obecnej trwa długa podróż, z kilkoma przeszkodami i wieloma wyzwaniami po drodze. Cały czas towarzyszy nam poczucie, że nigdy nie jest dość… Sama wiedza nie wystarcza, dlatego każdego dnia mamy obsesję na punkcie jakości i w każdego szczegółu”. To motto przeczytamy na stronie producenta.

angelo molteni 02

Początki Molteni

Lata 30. i 40. Angelo Molteni poświęcił na rozwój swojego biznesu i już w kilkanaście lat po założenia interesu, zatrudniał już 60 osób. W latach 50. był już odpowiedni moment, aby przejść na kolejny poziom. W 1955 firma wystartowała w organizowanym po raz pierwszy konkursie “Mostra Selettiva – Concorso Internazionale del Mobile” w Cantù. Pokazano wtedy projekt szwajcarskiego architekta Wernera Blasera. Komoda z szufladami, wyróżniająca się  widełkowatymi, geometrycznymi łączeniami zdobyła pierwszą nagrodę. Jednocześnie był to prototyp nowoczesnego dzieła jakim może być mebel.

angelo molteni 03

W latach 60. kolejnym kamieniem milowym w historii firmy był udział Angelo Molteniego w założeniu najznamienitszej imprezy branżowej. Pierwsza edycja Salone del Mobile w Mediolanie została zainaugurowana 26 września 1961 roku. Na efekty nie trzeba było czekać długo, ponieważ już w 1968 roku, z produkcji tradycyjnych mebli, w ciagu zaledwie kilku miesięcy firma przekwalifikowała się na producenta nowoczesnego designu.

W dziesięć lat później Molteni zaangażował się w kolejne przedsięwzięcie, tym razem wchodząc na arenę branży kontraktowej. Carlo Molteni wspomina

„Wyposażyliśmy dwie ambasady w Arabii Saudyjskiej i duży hotel w Egipcie. Dzięki tym dwóm doświadczeniom rozpoczął działalność dział kontraktowy Molteni. […] Z jednej strony dostosowujemy, z drugiej standaryzujemy, podwójne podejście i wizja.”

angelo molteni 04

Kolejne lata obfitowały w różnego typu kolaboracje. Najważniejszą, trwającą przez 20 lat była współpraca z Aldo Rossim, który w 1990 roku otrzymał Nagrodę Pritzkera. W latach 90. szwajcarski grafik Felix Hummak odświeżył logotyp oraz wyznaczył nowy kurs komunikacji firmy. W jej efekcie marka postawiła na najważniejsze, czyli dom. Idea ta towarzyszyła Molteni między innymi podczas odbierania zaszczytnego tytuły Compasso d’Oro za całokształt swych dokonań. W tym samym czasie Jean Nouvel, na potrzeby Fondation Cartier w Paryżu, zaprojektował ikoniczną serię Less.

angelo molteni 05
Less

Molteni w XXI wieku

Nowego milenium nie sposób było powitać z większym rozmachem. W 2003 roku otwarto w Wenecji The Gran Teatro La Fenice. Teatr został przebudowany zgodnie z projektem Aldo Rossiego, a wszystkie drewniane elementy wykonała firma Molteni&C. Rok później firma rozpoczęła produkcję mebli tapicerowanych, odpowiadając na rosnące oczekiwania rynku. Nie mogło pójść szybciej i lepiej, ponieważ już w ciągu kilku następnych lat, nowe meble projektowali dla marki między innymi Patricia Urquiola, Ferruccio Laviani, Rodolfo Dordoni, Hannes Wettstein oraz Ron Gilad.

molteni 06
Vincent van Duysen

Nieprzerwane pasmo sukcesów trwa, od budowy sieci dealerskiej z 40 salonami flagowymi na całym świecie, po obchody 80-lecia istnienia marki w 2014 roku. Na dodatek w 2016 roku dyrektorem kreatywnym Molteni&C został Vincent Van Duysen. Ten belgijski projektant określa teraz stylistykę nie tylko produktów, ale także unifikuje marki zrzeszone pod szyldem Molteni projektując nowe przestrzenie wystawiennicze. Prawdziwy świat doskonałej jakości i wyrafinowanej elegancji otwiera się za drzwiami każdego z nowych salonów flagowych, tak jak tu na Manhatanie.

molteni 06

 

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close