Search

Zrównoważony design: zielony fotel Calatea

zrównoważony design 06_Pianca_GreenPea_NEW08390_PhAndreaMartiradonna_JasminaMartiradonna

Green Pea to pierwszy na świecie zielony parku handlowy w Turynie. Właśnie tu Pianca zaprezentowała pierwszy fotel Cristiny Celestino wyprodukowany w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Produkt o organicznych korzeniach, którego koncepcja wywodzi się zarówno z botaniki, jak i ergonomii, to w 100% zrównoważony design.

zrównoważony design Pianca_GreenPea_NEW08305c-2_PhAndreaMartiradonna_JasmineMartiradonna

Cristina Celestino całkowicie przeprojektowała fotel Calatea firmy Pianca zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. W związku z tym zastosowała nowe materiały i wyróżniającą się estetykę. Powstała świeża, nowa, zielona wersja Calatea Green. To hołd dla planety i potwierdzenie zaangażowania firmy Pianca w ochronę środowiska. Firma Green Pea wybrała właśnie tego producenta jako przedstawiciela zrównoważonego designu. Salon o powierzchni 150 metrów kwadratowych prezentuje również związek między wzornictwem, wyposażeniem i zrównoważonym rozwojem, dzięki poetyckim, zielonym instalacjom Green Wise.

zrównoważony rozwój pianca 01 Pianca_GreenPea_NEW08516_PhAndreaMartiradonna_JasmineMartiradonna_LR

Nowa Catalea Green Cristiny Celestino

Projekt Calatea Green autorstwa Cristiny Celestino bada ponadwymiarowe proporcje prymitywnych, prostych elementów, takich jak liście. Projektując nową wersję fotela, Pianca i Cristina Celestino zmienili zarówno materiały, jak i dekorację oryginalnego siedziska zaprojektowanego w 2017 roku.
Hołd dla natury i zrównoważonego rozwoju Cristiny Celestino widać szczególnie wyraźnie w nowej koncepcji dekoracyjnej tkaniny oparcia. To jednocześnie hołd dla jej rodzinnego regionu Friuli Venezia Giulia we Włoszech. Nawiązuje bowiem do olchy, rodzimego drzewa liściastego Alp Julijskich, którego liście charakteryzuje równomiernie żyłkowana tekstura.

zrównoważony design pianca 01 Pianca_CalateaGreen_CristinaCelestino_MakingOf_NEW07218bis_phAndreaMartiradonna_JasminaMartiradonna_LR

Właśnie ten wzór był źródłem studiów i inspiracji dla projektantki, która następnie skupiła się na pracach artystki Carli Accardi. Nawiązała w szczególności na jej rytmicznych pociągnięciach pędzla i stylu. Na otwarcie Green Pea Pianca chciała, aby pierwszy z nowej serii produktów był wyjątkowym i wyraźnie artystycznym dziełem. Motyw dekoracyjny został więc ręcznie namalowany na tkaninie przez Alberto Fiocco. To on sprawił, że Calatea Green to naprawdę unikalne dzieło. Łączy w sobie sztukę, rzemiosło i zrównoważony design.

zrównoważony rozwój pianca 01

Zrównoważony design od podszewki

Każdy element Calatea Green przemyślano na nowo, aby zmniejszyć wpływ fotela na środowisko. Wyściółka to ekologiczne włókno poliestrowe pochodzące z recyklingu plastikowych butelek PET. Wykonane w 100% z pierwotnego poliestru, w całości nadaje się do recyklingu i kompostowania, zgodnie z kryteriami gospodarki o obiegu zamkniętym. Siedzisko i oparcie wykonano ze sklejki, a nogi z litego jesionu z certyfikatem FSC®. Ten dokument potwierdza, że drewno pochodzi z certyfikowanych lasów. Wreszcie tkanina tapicerska – z przędzy bawełnianej w 100% z materiału pochodzącego z recyklingu. Gwarantuje to certyfikat GRS (Global Recycled Standard Certified 4.0). Tkaninę udekorowano ręcznymi malunkami, do których użyto farb na bazie wody bez substancji toksycznych.

zrównoważony rozwój Pianca_GreenPea_NEW08368_PhAndreaMartiradonna_JasmineMartiradonna_LR


Calatea Green to naturalna ewolucja fotela stworzonego w hołdzie dla świata botanicznego. Każdy jej element przemawia językiem natury i zrównoważonego rozwoju i niesie treść, którą Pianca chce podzielić się ze swoimi klientami i światem designu w ramach swojego wieloletniego zaangażowania w odpowiedzialne procesy pracy.” – mówi Cristina Celestino.

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/design/okladzina-scienna-wg-cristiny-celestino/

https://pointofdesign.pl/design/stolica-swiatowego-designu-mediolanscy-projektanci/

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/happy-room-by-christina-celestino-dla-marki-fendi/

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close