Search

Magazyn Point of Design wiosna/lato 2020

Magazyn Point of Design wiosna/lato 2020

Drodzy Czytelnicy,

Mamy za sobą czas wielkiej próby społecznej i indywidualnej odpowiedzialności i solidarności wobec problemów wygenerowanych przez pandemię i konieczność izolacji. W ostatnich miesiącach ominęło nas wiele ważnych dla branży designu, architektury i sztuki wydarzeń, w tym Salone del Mobile w Mediolanie czy Biennale Architektury w Wenecji.

Niemniej design żyje, a kreatywne umysły wciąż tworzą, starając się odpowiedzieć na nowe wyzwania, jakie kreuje rzeczywistość. Ale mamy także design przed pandemiczny, który nie miał szansy na swój wielki targowy show. Dlatego bieżące wydanie Point of Design w znacznej mierze dedykujemy prezentacji nowości produktowych, przygotowanych przez wiodących producentów mebli kategorii premium.

Obfitość form, materiałów i pomysłów zaplanowanych przez designerów skłoniła nas do pokazania różnorodnych płaszczyzn ich zastosowania.

Wielorakie estetyki, od dekadenckich barów włoskich, przez historyczne palazzo, minimalistyczne wnętrza azjatyckie czy etniczne eko resorty, tworzą inspirujące tło dla różnorodności nowości produktowych opracowanych na bieżący rok.

Wszystkie one są „pyszne”, bo:

„dobry design jest jak omlet – musi smakować”, jak powiedziała nam Paola Navone w wywiadzie dla magazynu.

Jej wypowiedź uzupełnia inny wybitny designer i architekt – Roberto Palomba. Jego zdaniem sedno jakościowego designu tkwi w wartościach jakie komunikuje. Rozmowa z Palombą pozwala także szerzej spojrzeć na zagadnienie upraszczania form użytkowych i modne pojęcie wellbeing. Zarówno jedno i drugie, we współczesnym świecie są niezbędne i niezwykle cenne.

Wszyscy skłaniamy się w stronę natury, szukając ukojenia w jej organicznych kształtach, bogactwa doznań w kontakcie z różnorodnością faktur, struktur i powłok. Od zawsze natura stanowi najbardziej płodne źródło inspiracji dla designerów i artystów. Prezentujemy więc kilku artystów, którzy w swych dziełach oddają hołd perfekcji organicznych form.

Wang Söderström, interdyscyplinarne studio z Kopenhagi, eksplorujące cyfrowy i fizyczny związek współczesnego świata w projektach przedmiotów dekoracyjnych. Studio architektoniczne Pitsou Kedem z Izraela czyni to samo, ale w skali budynków.

Będąc przy skalach architektonicznych zaglądamy, do chyba jedynego na świecie, muzeum modeli architektonicznych w Shanghaju, by uzmysłowić piękno tych wyjątkowych bohaterów drugiego planu, dających początek projektom architektonicznym.

I wreszcie wraz z Vitra Design Museum prowadzimy Was przez dziesięciolecia historii interior designu, by lepiej zrozumieć otaczający nas krajobraz własnych domów.

Niech to letnie wydanie będzie dla Was ciekawą opowieścią o świecie połączeń i wzajemnych wpływów, które w intrygujący sposób tworzą naszą rzeczywistość i nas samych.

Miłej lektury!

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close