Search

Światowy rekord ceny za dzieło Gauguina

Paul Gauguin_Nafea Faa Ipoipo

Obraz Paula Gauguina „Nafea Faa Ipoipo” został przez szwajcarskich właścicieli sprzedany za cenę sięgającą 300 mln dolarów. To więcej niż zapłacono dotąd za jakiekolwiek dzieło sztuki.

Przedstawiający dwie młode Tahitanki obraz „Nafea Faa Ipoipo” (w języku tahitańskim „Kiedy mnie poślubisz?”) powstał w 1892 roku i należał dotąd do szwajcarskiej rodziny Staechlinów, a konkretnie do powołanego przez nią Staechlin Family Trust.

Cytowane przez szwajcarskie media anonimowe źródła w branży handlu dziełami sztuki podały, że obraz nabyła katarska rodzina panująca za rekordową kwotę 300 mln dolarów.

W wywiadzie dla sobotniego wydania dziennika „Basler Zeitung” reprezentant rodzinnego trustu Ruedi Staechlin potwierdził sprzedaż „Nafea Faa Ipoipo” zaznaczając jednocześnie, iż „uzgodniono milczenie co do ceny sprzedaży i osoby nabywcy”. Przyznał tylko, że w przypadku tej transakcji „nie chodzi bynajmniej o dwucyfrową kwotę milionów”.

Jak się uważa, najdroższym sprzedanym wcześniej dziełem sztuki była jedna z wersji obrazu Paula Cezanne’a „Grający w karty”. Również katarscy nabywcy mieli za nią w 2011 roku zapłacić co najmniej 259 mln dolarów.

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close