Search

Dom z wewnętrznym ogrodem w Sajgonie

Okładka Floating_Nest_atelierngng dom z wewnętrznym ogrodem © Quang Dam 13

Pływające gniazdo, podobnie jak wiele innych domów rurowych w Sajgonie, znajduje się na wąskiej działce (4×12 m). W zatłoczonej dzielnicy mieszkalnej miasta budynek z trzech stron blokują inne domy. Natomiast ten dom z wewnętrznym ogrodem otwiera się tylko od strony zachodniej.

Floating_Nest_atelierngng dom z wewnętrznym ogrodem © Quang Dam 10
© Quang Dam

Przybywając do pracowni NgNg, właścicielka, pasjonatka ogrodnictwa, chciała przede wszystkim przestronnej i relaksującej przestrzeni. Pragnęła w niej uprawiać swoje hobby i wśród bujnej zieleni odpoczywać po męczącym dniu pracy.

Floating_Nest_atelierngng dom z wewnętrznym ogrodem © Quang Dam 02

Aby rozwiązać powyższe ograniczenia, jednocześnie poprawiając naturalne oświetlenie i wentylację, pracownia zdecydowała się na pominięcie ścian działowych w domu. Do wydzielenia funkcjonalnych przestrzeni wykorzystano „zieleń” i „pustkę”.

Floating_Nest_atelierngng dom z wewnętrznym ogrodem © Quang Dam 07

W rezultacie powstały trzy duże pustki. Pierwsza to ogród frontowy i tylny, zajmujące wszystkie trzy piętra, które oddzieliły dom od ulicy. Na dwóch górnych piętrach powstał także centralny doświetlający dziedziniec, który oddzielił gabinet od części wypoczynkowej. Wreszcie stworzono ogród od miejsca kultu.

Floating_Nest_atelierngng dom z wewnętrznym ogrodem © Quang Dam 03

Dom z wewnętrznym ogrodem wykorzystuje również mniejsze obszary zielone. W ten sposób oddzielono toaletę i sypialnię, kuchnię, pozostałe sypialnie i schody. Takie rozwiązanie zapewnia płynne przejście przestrzenne, zapewniając jednocześnie kontakt wszystkich funkcjonalnych obszarów z naturą.

Floating_Nest_atelierngng dom z wewnętrznym ogrodem © Quang Dam 14

Nawiązujący do lokalnej tradycji dom z wewnętrznym ogrodem

Zastosowane materiały to połączenie współczesności i tradycji. W związku z tym przypominają przestrzenie w wietnamskich wioskach wypełnione bambusem i drewnem. Zestawiono je tu ze szkłem i z żelazem. Bambus to naturalny materiał, którego jest dużo, zarówno przyjazny dla środowiska, jak i ekonomiczny.

Floating_Nest_atelierngng dom z wewnętrznym ogrodem © Quang Dam 15

Bambusowy parawan biegnący wzdłuż elewacji nawiązuje do „rattanowych ścian” w tradycyjnej architekturze wietnamskiej wsi. Chroni cały dom przed ostrym zachodnim słońcem i zapewnia wysoki stopień prywatności.

Floating_Nest_atelierngng dom z wewnętrznym ogrodem © Quang Dam 05

Poza tym tkane bambusy zapewniają naturalną wentylację. Ta bambusowa zasłona zwija się, aby osłonić dach. Żelazne przegrody CNC z wyciętymi liśćmi stanowi stylizowaną wersję tradycyjnej szyby (bình phong). Działają jako urządzenie konwekcyjne światła i powietrza.

Floating_Nest_atelierngng dom z wewnętrznym ogrodem © Quang Dam 09

Żelazne CNC wykorzystano również jako osłony przeciwsłoneczne na balkonach i do bramy wjazdowej. W sumie tworzą poczucie domu jako otwartej, połączonej całości.

Floating_Nest_atelierngng dom z wewnętrznym ogrodem © Quang Dam 04

Bambusowy sufit w świetliku przydomowym, tuż nad schodami, wykonano z pionowego bambusa. Umożliwia to wizualne połączenie z fasadą, a jednocześnie pełni on funkcję osłony przeciwsłonecznej. Przepuszcza również światło, tworząc nie tylko ciekawe cienie, ale także radosne dźwięki, tak jak dzwonki wietrzne zawieszone w ogrodach.

Floating_Nest_atelierngng dom z wewnętrznym ogrodem © Quang Dam 06

Lekkość i roślinność

Cienką blachę użyto do elementów architektonicznych, które zazwyczaj buduje się z betonu, takich jak schody, donice, balkony, osłony przeciwsłoneczne. W ten sposób znacznie zmniejszył się ciężar całej konstrukcji. Ponadto wyglądają, jakby wisiały swobodnie w powietrzu.

Floating_Nest_atelierngng dom z wewnętrznym ogrodem © Quang Dam 12

Materiał ten służy również jako tło dla ołtarza, miejsca kultu. To najważniejsza przestrzeń – najważniejszej przestrzeni w domu, która rozciąga się na dolne piętro i staje się przestrzenią medytacyjną.

Floating_Nest_atelierngng dom z wewnętrznym ogrodem © Quang Dam 11

Te różne strategie sprawiają, że cały dom wydaje się lekki, jakby unosił się na dużej zielonej przestrzeni i był wypełniony światłem. O zmierzchu, gdy zachodzi słońce, światło z wnętrza domu przebija się przez szczeliny między pniami bambusa i nacięciami liści na żelaznych ścianach, dzięki czemu dom wygląda jak latarnia pośrodku sąsiedztwa.

Floating_Nest_atelierngng dom z wewnętrznym ogrodem © Quang Dam 16

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/gardenhouse-czyli-dom-ogrod-w-beverly-hills/

https://pointofdesign.pl/architektura/architektoniczny-ogrod-z-przeszlosci/

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/mistyczna-atmosfera-100-letniego-domu-na-bali/

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close