Search

Zielony dach wakacyjnej kryjówki na Islandii

KRADS_Marino Thorlacius zielony dach dom islandia 05

Dom wakacyjny jest starannie usytuowany na gęsto porośniętym wzgórzu, opadającym na północ w kierunku wielkiego jeziora Þingvallavatn w południowo-zachodniej Islandii. Na wielu poziomach nieziemski krajobraz ukształtował formę budynku, a przede wszystkim zainspirował jego zielony dach.

KRADS_Marino Thorlacius zielony dach dom islandia 01
projekt: KRADS | zdjęcia: Marino Thorlacius

W dialogu z terenem betonowy fundament drewnianego domu leży na trzech schodkowych płaszczyznach, które podążają za ruchem krajobrazu. W podobny sposób powierzchnia dachu porośnięta miejscową trawą i mchem opada częściowo w kierunku wzniesienia, a częściowo wraz z nim.

KRADS_Marino Thorlacius zielony dach dom islandia 02

Lokalizację domu wybrano z wielką starannością tak, aby budynek wkomponował się w otoczenie, jednocześnie kadrując wybrane widoki na krajobraz. W kierunku północnym dom wznosi się ponad niskie zarośla. W związku z tym z głównego pomieszczenia domu zapewnia niezakłócony widok na Þingvallavatn i górę Skjaldbreið.

KRADS_Marino Thorlacius zielony dach dom islandia 06

Z drugiej strony główna sala otwiera się na taras od strony południowo-zachodniej, który ściśle otaczają drzewa. Stąd widać góry Jórutindur i Hátindur. Jednocześnie rozpościera się szeroki widok na tarasu, przez dom i wreszcie na jezioro.

KRADS_Marino Thorlacius zielony dach dom islandia 03

Oprócz tarasu, bezpośrednie otoczenie budynku porasta gęsta, trudna do przebycia roślinność. W związku z tym zachowanie możliwie nieskazitelnego krajobrazu stanowiło priorytet zarówno w procesie projektowania, jak i podczas budowy domu. W zamian zielony dach staje się dodatkową, dostępną płaszczyzną.

KRADS_Marino Thorlacius zielony dach dom islandia 04

Dostęp na zielony dach można uzyskać od wewnątrz, z poddasza domu do spania i zabawy lub z zewnątrz. Tu nachylenie zaczyna się u podnóża zintegrowanej szopy dla łodzi. Po wejściu na górę, stojąc na szczycie krawędzi dachu ponad drzewami, krajobraz otwiera się we wspaniałej i ciągle zmieniającej się panoramie w kierunku jeziora i okolicznych gór.

KRADS_Marino Thorlacius zielony dach dom islandia 07

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/architektura/dom-z-ogrodu-w-wykonaniu-kwk-promes/

https://pointofdesign.pl/architektura/dom-nad-jeziorem-idylla-w-otoczeniu-przyrody/

https://pointofdesign.pl/architektura/letni-dom-zatopiony-wsrod-drzew/

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close