Search

New trendy year 2020 | we wnętrzach

new trendy year 2020 minotti

Rok 2020 rozpoczął się na dobre, a producenci już przedstawiają nam swoje interpretacje i odpowiedzi na oczekiwania klientów. New trendy 2020 odpowiadają na zmiany kulturowo-społeczne, nasze obecne pragnienia i obawy. Eksperci zgodnie zapowiadają, że dzisiaj pragniemy przede wszystkim podkreślać swoją indywidualność. Być może z tego wynika zwrot w kierunku bogatych tkanin, zdobień i dekoracji.

tredny yera 2020 walter knoll
Walter Knoll

Równocześnie ogromną wagę przywiązujemy do kwestii przyrody, stąd świadomość ekologiczna, naturalne materiały czy kolory. W tym kontekście wywierana jest presja, aby nasze domy i miejsca pracy stawały się środowiskami bardziej zorientowanymi na człowieka i kojącymi. Mają nie tylko zachęcają do aktywności fizycznej, ale także optymalizować jakość powietrza, gwarantować dostęp do czystej wody, zdrowej żywności i dobrego naturalnego światła.

new trendy year 2020

Ogólnie oczekuje się, że w nadchodzącej dekadzie na pierwszy plan wysunie się wszystko, co wyjątkowe czyli niezwykłe materiały, starannie dopracowane meble i architektura. Spotkać można się także z określeniami takimi jak sexy eco, everyday glamour czy eye-catcher. Wszystkie odnoszą się do obecnego i najprawdopodobniej kolejnych sezonów. Pierwszą jaskółką był kolor roku 2020 ogłoszony przez Instytut Pantone, i właśnie od niego zaczniemy nasz przegląd.

new trendy year 2020

New trendy year 2020 | niebieski triumf

Trudno uwierzyć w to co się stało, ale nasza miłość do szarości została wyparta przez niebieski. Kolor 2020 nazywa się Classic Blue i w pełni odpowiada swojej klasycznej nazwie. Jest czysty i elegancki, ale także bardzo podnoszący na duchu i (w porównaniu do kilku ostatnich lat) naprawdę łatwy kolor do zastosowania w domu. Szlachetny kolor nieba i morza harmonijnie współgra z naturalnymi materiałami.

new trendy year 2020

New trendy year 2020 | zielono mi

Kolor zielony to świeży kolor, ale ponieważ uwzględnia także odcienie ziemi i zrównoważone akcesoria domowe, oczekujemy plam zieleni w całym domu. Oto jak sprawić, by stało się to w 2020 roku. Prawdziwie zielone rośliny dodają idealnego koloru do pomieszczenia o neutralnym kolorze. W latach 2018 i 2019 nastąpił ogromny wzrost popularności sukulentów. Jednak niezmiennie najbardziej lubiane wydają się palmy i bananowce. Poza roślinami możemy zazielenić wnętrze także wprowadzając w tym kolorze pościel, tapetę, obraz, a nawet całe aranżacje w kolorze lasu deszczowego.

new trendy year 2020
Poltrona Frau

New trendy year 2020 | kolory natury

Nasz kolejny trend dotyczy barw ziemi. Kolory i faktury naśladujące kolory drewna, metali i liści są regularnie wykorzystywane w produkcji mebli i akcesoriów domowych. Odcienie ziemi, takie jak bogata zieleń lasu, taupe i kolory gliny, tworzą atmosferę bliskości z naturalną. Wprowadzają do wnętrza klimat zen, kreują atmosferę medytacji i odprężenia po długim dniu.

new trendy year 2020

New trendy year 2020 | back & white

Czarno-biały to początek i koniec spektrum kolorów. Nie istnieje wyraźniejszy kontrast między kolorami, a zderzenie światła z ciemnością jest darem od bogów dla projektantów wnętrz. Istnieją miliony sposobów na wprowadzenie tego trendu yin i yang do wystroju domu. Czarne krzesła i sofy, białe poduszki, druk w jodełkę, czarno-biały marmur. Ilość tkanin i odmian wzorów, które łączą te dwa kolory, pozwalają na ogromną kreatywność i częste wykorzystywanie tego motywu.

new trendy year 2020

New trendy year 2020 | black is back

Czerń powraca i to w nieznanej dotąd skali. Przewiduje się, że w roku 2020 w wnętrzach będzie można znaleźć wszystko w tym kolorze – od szafek po zlewozmywaki, farby i blaty. Czarne ściany, wykończenia i meble sprawiają, że dom wyglądała elegancko i modnie. Jednym z powodów, dla których czerń była tak ostrożnie stosowana dotychczas jest założenie, że czerń sprawia, że ​​pokój wydaje się mniejszy i klaustrofobiczny. Ten problem można rozwiązać na przykład przez zastosowanie kontrastujących kolorów. Z niecierpliwością czekamy na odważną i matową czerń w nadchodzących realizacjach.

new trendy year 2020

New trendy year 2020 | ciepły róż

Po kilku ostatnich sezonach kolor różowy na stałe wpisał się w paletę najchętniej wybieranych kolorów. Jednak daleko mu do cukierkowego odcienia, teraz róż przedstawia wyrafinowany efekt ewolucji tej barwy. Mowa tu o miękkim kolorze brzoskwini, koralowca czy terakoty, uspokojonym przez domieszkę koloru ziemi. New trendy year 2020 należy do stonowanych, rumianych róży, przechodzących w jasny brąz.

new trendy year 2020
Walter Knoll

New trendy year 2020 | neutralne odcienie

Neutralne kolory pojawią się ponownie w tym roku roku, przede wszystkim w dość klasycznych i pogodnych odcieniach. Generalnie w palecie barw neutralnych znajdujemy szarości i beże, odpowiednio odcienie chłodne i ciepłe. W prognozie na rok 2020 pojawiają się przede wszystkim te drugie, kolor szary usuwa się w cień.

new trendy year 2020
Patricia Bustos

New trendy year 2020 | bardziej i więcej

Mogło się wydawać, że minimalistyczna prostota całkowicie zdominowała sposób projektowania wnętrz. Jednak tu także szykuje się mała rewolucja i możemy spodziewać się odejścia od czystych, nagich wnętrz w kierunku bardziej ekstrawaganckiego wystroju. W kolekcjach i we wnętrzach obserwujemy wiele wzorów, faktur, materiałów, odważnych kolorów. Całości dopełnia umiejętnie skomponowana mieszanka pozornie niedopasowanych mebli, z różnych epok. Maksymalizm we wnętrzach pozwala na pełniejsze wyrażenie indywidualnych cech, upodobań i potrzeb ich mieszkańców. Istota estetyki maksymalizmu, pomimo nazwy, tkwi w umiarze, ponieważ bardzo łatwo wpaść w sidła kolekcjonerstwa. Najlepszą obroną przed przeciążeniem wnętrza, jest przedkładanie jakości nad ilość.

New trendy year 2020

Maksymalizm osiąga swoje, gdy zaczynamy mówić o fantastycznych zdobieniach sufitów. Jeszcze kilka lat temu trudno było przewidzieć, że właśnie na suficie będziemy chętnie zawieszać wzrok. Powraca moda na mocny kontrast, a taki zabieg dodaje świeżości monochromatycznemu wnętrzu. Idąc tym tropem przewiduje się, że niebawem zobaczymy także więcej łóżek z baldachimem.

New trendy year 2020
Promemoria

New trendy year 2020 | powrót lat 70-tych

Ten kierunek jest naturalnym następstwem poprzedniego – właśnie w latach 70. XX wieku królowały najostrzejsze kolory, szalone i bogate wzory. Abstrakcyjne, hipnotyzujące desenie pojawiały się na tkaninach, tapicerkach i tapetach. Grube, mięsiste tkaniny, intensywne, głębokie odcienie oraz przeróżne printy czerpią wprost z tej estetyki. Jednak rok 2020 przynosi filtr w postaci nawiązań do przyrody – w naturalnych materiałach czy zieleni we wnętrzach.

New trendy year 2020

Widzimy także, że cieplejsze kolory, takie jak pomarańcze, żółcie, a nawet zardzewiałe czerwienie wypierają szarości. Rośliny, printy, wzory, materiały jasno nawiązują do stylu retro, jednak w nieco wychłodzonej formie. To tendencja, której najbliżej jest w tej chwili do tradycji estetyki połowy XX wieku oraz stylu boho.

New trendy year 2020
Restauracja Omars Palace, Londyn

Jednym z wyróżniających się motywów jest zdecydowanie terazzo – powrót lastryko odnotowaliśmy już w ubiegłym roku, oglądając charakterystyczne, wzorzyste wykończenie podłóg. Teraz pojawi się także na ścianach, panelach, a nawet całych łazienkach. Akcenty terrazzo występują w zasadzie we wszystkich postaciach, od dywanów i lamp po mydelniczki, pozwalając uwzględnić ten trend w subtelniejszy sposób.

New trendy year 2020
Kelly Weastsler

New trendy year 2020 | geometria

Popularność wzorów geometrycznych rośnie z każdym rokiem. Pojawiają się już niemal wszędzie – od nakrycia stołów, przez tkaniny, sztukę, podłogi po oprawy lamp. Jednak znowu widzimy pewną zmianę, otóż chodzi o sposób zastosowania geometrii. W roku 2020 ma on na celu ma osiągnięcie równowagi. Dlatego warto zwrócić się po klasyczne rozwiązania i stosować je z umiarem na dywanach czy tapicerkach. Można też zdecydować się na jeden mocny, geometryczny akcent. Na przykład w postaci ciekawej podłogi lub ściany pokrytej tapetą z wibrującym, geometrycznym wzorem.

New trendy year 2020
Armani Casa

New trendy year 2020 | wszędzie wzory

Trendy w 2020 roku to nie tylko kolor. Wpisując się w ogólną tendencję kierującą projekty wnętrz w kierunku maksymalizmu, coraz częściej wykorzystuje się fakturę. Uwielbiamy nakładanie różnych tekstur w tych samych lub bardzo podobnych kolorach. Rozwiązanie idealnie sprawdza się w połączeniu z neutralnymi kolorami. Jednocześnie niemal nieograniczona ilość propozycji pozwala na kreowanie przestrzeni zgodnie z indywidualnymi upodobaniami.

New trendy year 2020
Fromental

Poza wspomnianymi wzorami czarno-białymi, czy geometrycznymi dekorami, coraz chętniej sięga się po desenie florystyczne. Podobnie rzecz ma się z innym, wywodzącym się ze świata przyrody motywem – nadrukiem zwierzęcym.

New trendy year 2020

New trendy year 2020 | aksamitne szaleństwo

Aksamit może nie wszystkim odpowiadać, ale obserwowany od kilku sezonów renesans tej tkaniny wchodzi w szczytową fazę. Idealne połączenie luksusu i wygody. Tradycyjnie aksamitna tapicerka kojarzy się ze antyczną, wiktoriańską sofą w kolorze burgunda. Jednak producenci mocno eksplorują aksamit, szczególnie w odniesieniu do sof. Mówimy więc o żywych błękitach, różach, spalonej pomarańczy i odcieniach szarości. Przed nami otwierają się niemal nieograniczone aksamitne możliwości.

Cassina
Cassina

New trendy year 2020 | przyciemniony styl skandynawski

Czy miłość do skandynawskich wnętrz kiedykolwiek się skończy? Trudno sobie wyobrazić taki scenariusz. Ale podobnie jak wszystkie trendy, które utrzymują się przez lata (hygge jest tego najlepszym przykładem), od czasu do czasu powstają na ich bazie nowe wariacje. Tym razem do stylu nordyckiego wkraczają ciemne i głębokie kolory, co zdecydowanie nadaje mu luksusowego zabarwienia. Nieco gotycki charakter tej estetyki ma coraz większą liczbę zwolenników.

new_trendy_year 2020

New trendy year 2020 | biofilia czyli  miłość do natury

Biofilia to trend łączący design i przyrodę, wynika on z pewnością z rzeczywistości, której jesteśmy coraz bardziej świadomymi obserwatorami. W ten sposób reagujemy na zmiany klimatu i potrzebę zrównoważonego rozwoju. Rezygnujemy ze ślepej konsumpcji na rzecz stylowych wnętrz z elementami organicznymi z naturalnego otoczenia. Drewno z recyklingu można wykorzystać do stworzenia krzesła, stołu lub podłogi. Z kolei rośliny kreują ekologiczną estetykę domu, co więcej działają odprężająco. Sypialnie i łazienki przekształca się w eteryczne przestrzenie tworzone przy użyciu bogatych elementów naturalnych, w tym metali, drewna i kamienia.

new_trendy_year 2020
Molteni

Przy okazji nie sposób wspomnieć o innej mieszance – technologii i natury. Wykorzystuje się je do tworzenia trwałych elementów, które są równie piękne, co bezpieczne dla środowiska. Przekształca surowce wtórne (zużyty plastik, stare drewno itp.) i nadaje im nowe życie w domu. Ponieważ zrównoważony rozwój nie powinien i nie wyjdzie z mody, można przewidywać, że  naukowcy i projektanci wnętrz będą nadal współpracować. W rezultacie tworząc tworzyć wspaniały wystrój domu, który docenić może także nasza planeta.

new trendy year 2020

New trendy year 2020 | epoka metalu

Kolejnym bohaterem 2020 roku jest zdecydowanie metal, mowa tu przede wszystkim o srebrze, złocie, cynie i miedzi. Panele z metalu, perforowane i lekkie oczarowują wzorami w coraz częściej wykorzystywane na przykład w wystroju restauracji. Gładkie, satynowe powierzchnie świetnie sprawdzają się także w kuchni. Okazuje się, że metale można także z powodzeniem łączyć. Srebrne metale, jak żelazo, świetnie współgrają z brązowymi, choćby ze złotem czy brązem.

new trendy year 2020
Cassina

New trendy year 2020 | więcej społecznej interakcji

Jeśli mowa o samym organizowaniu wnętrz nastąpiła pewna istotna zmiana stylu życia. Okazuje się, że coraz częściej wybieramy dom jako miejsce spędzania czasu wolnego i w nim organizujemy także nasze życie towarzyskie. W związku z tym szukamy inspiracji w barach, restauracjach i hotelach, aby stworzyć relaksującą, elegancką atmosferę w domu. Pomysł przeniesienia funkcji salonu do przestrzenie kuchni czy na taras trafił na podatny grunt i kierunek ten intensywnie się rozwija. 

new trendy year 2020
Baxter

Jednocześnie w salonie królują jak zwykle sofy, jednak coraz mniej formalne okoliczności i obyczaje obniżają i pogłębiają siedzisko. Aby jeszcze bardziej nawiązywać do wygodnego gniazda, kształt kanap zyskuje więcej organiczności i obłości.

new trendy year 2020
Cosentino

New trendy year 2020 | od kuchni

Coraz mniejsze przestrzenie mieszkalne i coraz bardziej inteligentne rozwiązania związane z przechowywaniem promują czyste, minimalistyczne kuchnie. Kiedyś przedmioty zaśmiecały blaty robocze. Teraz czajniki, gniazdka, a nawet baterie i zlewozmywaki znikają w płaskich szafkach i za gładkimi powierzchniami. Pomysł poszedł dalej i producenci pokazują teraz jak ukryć całą kuchnię, oferując jeszcze więcej przestrzeni do zajęć nie związanych z gotowaniem.

new trendy year 2020

Z drugiej strony, aby kuchnia nie stała się zbyt zimna, projektanci chętnie sięgaja po inny ciekawy zabieg. Częsta iteracja wyglądu obejmuje użycie ciemniejszego koloru dla niższych szafek i jaśniejszego odcienia dla półek i szafek, które znajdują się wyżej. Jeśli odważny kolor to za wiele, podobny efekt można uzyskać za pomocą kontrastowych materiałów. 

new_trendy_year_2020

New trendy year 2020 | era chwały jasności

Oprawy oświetleniowe nie tylko rozjaśniają pomieszczenie – są odważnym detalem. Właśnie dlatego coraz bardziej poszukiwane stają się kinkiety ścienne z intrygującą osłoną. Taki akcent sprawdzi się wszędzie, bez konieczności prowadzenia skomplikowanych prac budowlanych. Jeszcze bardziej elastyczne lampy podłogowe i stołowe doskonale odpowiadają na coraz bardziej nomadyczny styl życia.

new_trendy_year_2020
Walter Knoll

Rozmiar także ma niebagatelne znaczenie, ponieważ obecnie we wnętrzach modne są duże, odważne i intrygujące elementy. Oversize zapanował także w świecie lamp, od spektakularnych żyrandoli, po ekstrawaganckie lampy stołowe i podłogowe.

new_trendy_year_2020

Generalnie wcześniejsze trendy mają swoje odbicie także w nowych kolekcjach producentów oświetlenie. Znajdziemy zatem inspiracje geometrią, światem przyrody, a także fascynację szlachetnymi, naturalnymi materiałami. Jeśli tu mowa o metalach, zdecydowanie zwycięża złoto, często zestawiane z bielą i czernią.

new_trendy_year_2020
Flexform

New trendy year 2020 | podsumowanie

Zmiany to jedyna pewna i stała rzecz w naszym coraz szybciej pędzącym świecie. Jednak właśnie teraz zaczynamy sobie naprawdę zdawać sprawę, z tego jak błyskawicznie postępują. Planeta nieuchronnie będzie się ocieplać, ale my również będziemy ewoluować, wprowadzać innowacje, dostosowywać się i ulepszać. W wszystko dlatego, że wciąż wierzymy, że możemy być tak samo genialnie nowatorscy, jak wcześniej byliśmy destrukcyjni. Natomiast rok 2020 jest pewnym zwrotem, rokiem przełomowym, w którym chcemy to udowodnić.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close