Search

Under the tree – wnętrze eklektyczne

Eklektyczny styl Arent & Pyke to znak rozpoznawczy wielu projektów sygnowanych nazwiskami australijskich architektek. Firma projektowa z siedzibą w Sydney, założona przez Juliette Arent i Sarah-Jane Pyke, koncentruje ideę projektowania wnętrz wokół sztuki dekoracyjnej, dlatego projekty ich autorstwa przesycone są barwami, różnorodnością form i elementów wprowadzających indywidualizm.

Przestrzeń zaśpiewa dla Ciebie

Od czasu powstania firmy w 2007 roku, Arent & Pyke pracowały nad rozwojem swojej filozofii, która tłumaczy, co to znaczy sprawić, że przestrzeń zaśpiewa. Emocjonalny ładunek, jakim nacechowane są wnętrza ich autorstwa jest pierwszym wyczuwalnym elementem niemal każdego projektu. Równowaga między estetyką a funkcją balansuje na cienkiej granicy, wyznaczonej przez sztukę użytkową.

Projekt „Under the tree” stanowi dopełnienie koncepcji architektonicznej zapoczątkowanej przez architektów Welsh + Major.  Arent & Pyke zaangażowały się w uzupełnienie domu meblami, dekoracyjnym oświetleniem i sztuką.

Kiedy coś jest piękne na zewnątrz, powinno być również piękne w środku… Chciałem, żeby dom był ciepły i interesujący, i potrzebowałem pomocy w wypracowaniu osobowości i duszy domu, abyśmy mogli być temu wierni”.

mówi właściciel

Z ulicy ten dom w Annandale w Sydney wygląda jak każdy inny – tradycyjny, pokryty czarną deską szalunkową domek dyskretnie umieszczony za schludnym płotem. Z drugiej strony na tyłach tego domu znajduje się nowoczesne przedłużenie, które wcale nie jest zwyczajne.

Zaprojektowana przez Arent & Pyke, ta kojąca i harmonijna przestrzeń zaczyna się od szarych betonowych ścian i odsłoniętych cegieł w pokoju o podwójnej wysokości, zalanym światłem z rozległych okien i świetlików. Pośrodku dużego salonu i jadalni znajduje się drzewo ficus lyrata, które sięga przez klatkę schodową na piętro wyżej, wnosząc odrobinę zewnętrza do środka.

Wnętrze płynnie przechodzi w otwartą strefę outdoor.

Afrykańskie „drzewo palmowe” to miejsce, w którym wymieniane są pomysły, opowiadane są historie i osiągane są porozumienia. Właściciele domu z RPA dorastali, obserwując je i chcieli złożyć hołd, sadząc duży fikus w centrum ich odnowionego domu w Annandale. Okazało się, że jest to odpowiednia metafora dla tego niezwykle organicznego projektu.

Nastrojowe światło od Noguchiego

Projektantkom zależało na wprowadzeniu miękkości i nastrojowego blasku do przestrzeni, poprzez zainstalowanie różnych rzeźb świetlnych Isamu Noguchiego. One miały podkreślać urodę niezwykłej kolekcji mebli światowych liderów, jak chociażby organiczne kształty sofy włoskiej marki Baxter.

Ikony designu sąsiadują ze sobą wchodząc w intrygujący dialog o pięknie i ponadczasowości.

Kolory w eklektycznych wnętrzach kreują klimat

Kolory i faktury miały to samo zadanie, więc wybrano ziemiste i ciepłe odcienie, od musztardy i szarości, po leśną zieleń.  Miękkie dywaniki z abaki, wełniane koce, tapicerka boucle, belgijska pościel i bawełniany aksamit zapewniają ciepło w dotyku, niezwykle potrzebne dla uzyskania efektu przytulności i pewnej nonszalanckiej swobody.

Zróżnicowane kody estetyczne składają się na eklektyczny charakter wnętrza.

Eklektycznie i ponadczasowo

Meble są eklektyczne i ewidentnie dobrane z dużym poczuciem równowagi. Wszystko łączy się bez wysiłku, od użycia różnych materiałów, takich jak aksamit, rattan i skóra, po uwodzicielskie akcenty szmaragdu, indygo i jaskrawej ochry. Centralnym elementem jest zaokrąglona skórzana sofa firmy Baxter, która emanuje retro-futurystycznym urokiem. Znajduje się naprzeciwko długiej sofy, której prostota jest starannie skompensowana przez ceramiczne dzieła sztuki rozmieszczone na otwartych półkach powyżej.

Pokaźna kolekcja ceramiki zdobi otwarte regały.

Sztuka czyli indywidualizm wnętrza

Wybór dzieł sztuki nie polegał na szybkim wypełnieniu ścian: klienci chcieli poczekać, aż pojawią się odpowiednie prace. Projektantki podzielały to zdanie, dlatego udało się stworzyć wyjątkowej jakości kolekcję – kompletną i zarazem intrygująco piękną.

Byłoby wielkim błędem wybieranie wszystkiego z jednej firmy czy galerii, ponieważ tworzyliśmy projekt przez pewien czas w znacznie bardziej przemyślany sposób…Dzięki temu powstał dojrzały obiekt, złożony, wielowymiarowy i przede wszystkim oddający nasz indywidualny charakter.

mówi właściciel
Morska kolorystyka została powtórzona zarówno na meblach, jak i w dziełach sztuki.

Zobacz także:

Radosny styl formalny w projekcie wnętrza w Melbourne

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close