Search

30-lecie pawilonu Miesa van der Rohe

Pawilon Miesa van der Rohe w Barcelonie

Słynny barceloński pawilon Miesa van der Rohe został odtworzony już 30 lat temu! Z okazji tej rocznicy, fundacja od nazwiska architekta Fundació Mies van der Rohe, zaplanowała ciekawą serię wydarzeń.

Budynek Barcelona Pavillon został zaprojektowany w 1929 roku w ramach targów międzynarodowych. Jednak bardzo krótko po otwarciu, w 1930 roku, pawilon został złożony po tym, jak przestał pełnić swoją funkcję. Przez pół wieku jedynym śladem, jaki pozostał po kompozycji ze szkła, stali i marmuru były fotografie i rysunki. Jednak pomimo to, projekt nie został zapomniany i niejednokrotnie został przywołany jako jeden z najwybitniejszych przykładów modernistycznej architektury XX wieku. W 1983 rozpoczęła się rekonstrukcja ikonicznego budynku, ale zakończona została dopiero w 1986 roku.

Pierwsze z wydarzeń otwierających cykl świętowania powstania budynku, przedstawi artystyczną reinterpretację kolumn, które w 1929 znajdowały się tuż obok niego. Zorganizowany został otwarty konkurs, Fear of Columns, który liczył na propozycje tymczasowych przedstawień oryginalnej sytuacji. Spośród 121 zgłoszeń, panel jury wybrał projekt hiszpańskiego architekta Luis Martínez Santa-María. Koncepcja nosi tytuł I don’t want to change the world. I only want to express it” (Nie chcę zmienić świata, chcę go tylko wyrazić), pochodzący bezpośrednio z historycznego cytatu van der Rohe. Instalacja składa się z ośmiu wysokich kolumn, stworzonych z elementów wykonanych z blachy, która pochodzi z odpadów chemicznych. Wspólnie, stanowią ciekawy pionowy kontrast do poziomej kompozycji pawilonu.

Publiczne wydarzenia trwać będą przez ponad pięć dni. 16 czerwca odsłonięta zostanie trzydniowa instalacja Microtonal Wall, której twórcą jest Tristán Perich. Składa się ona z 1500 głośników przymocowanych do aluminiowego panelu, które wypełniać będą wnętrza Pawilonu różnorodnymi dźwiękami.

W październiku, w budynku odbędzie się trzydniowa konferencja zajmująca się problematyką związaną z Miesem van der Rohe, współczesną architekturą i jej bardzo ścisłą relacją ze szkołą Bauhaus oraz Republiki Weimarskiej.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close