Search

Dom w górach – Maison W u podnóży Alp

MaisonW-dom-w-górach-10

Tuż poniżej linii grzbietu alpejskiego Pic de Charance we Francji zlokalizowano pofałdowany Maison W, „plisowany dom”. Przekształcające się, elastyczne mieszkanie zaprojektowali architekci Christophe Benichou i Virgile Ponsoye. Dom w górach to niewątpliwie miejsce wypoczynku.

MaisonW-dom-w-górach-05

Podkreśla to przede wszystkim architektura, wraz ruchomymi oknami wprowadzającymi modułowe środowisko kokonu. Projekt oddaje hołd otoczeniu. W dialogu z górzystym kontekstem dom częściowo osadzono w topografii. Rozległy zielony taras na dachu sugeruje przedłużenie alpejskich łąk.

MaisonW-dom-w-górach-01

Zamaskowany dom w górach

Christophe Benichou i Virgile Ponsoye w Maison W, czyli „domu harmonijkowym”, zarówno integrują się z krajobrazem, jak i aktywnie w nim uczestniczą. Dynamiczny projekt żartobliwie przeplata się z mimiką i abstrakcją, ponieważ deformacja fasady rezonuje z geologicznymi fałdami jej górskiego kontekstu.

MaisonW-dom_w_górach-03.jpg

Zastosowanie chropowatego, piaskowanego betonu zamaskowanego zielonym dachem sugeruje kontynuację wapiennych wychodów szałasu. plisowany dom, stojący jak potężna płaskorzeźba z betonu i szkła, jest owocem podwójnej hybrydy: między miastem a przyrodą oraz między górskim a śródziemnomorskim klimatem.

MaisonW-dom_w_górach-02

Pofalowany plan

Christophe Benichou i Virgile Ponsoye zaprojektowali Maison W, „plisowany dom” jako mineralną bryłę, niemal w całości zatopioną w zboczu. Strategia ta służy współczesnej reinterpretacji bezpiecznej jaskini, wprowadzając ideę schronienia. Jednocześnie dom otwiera się na zewnątrz i łączy z krajobrazem. Racjonalna organizacja zmienia się przez składane elementy fasady.

MaisonW-dom_w_górach-06

Ten elastyczny charakter wnętrz przede wszystkim znajduje odzwierciedlenie w pofalowanym planie. Szklane ściany składają się i rozwijają przesuwając się niepostrzeżenie na całej długości domu. Ten płynny i wijący się ciąg komunikacyjny prowadzi gościa i nadaje rytm przestrzeni.

 

Zobacz także:

wino-gory-kosmos-czyli-tor-lowengang

alfredo-vanotti-przejrzysty-dom-w-skale

spacer-w-koronach-drzew-na-gorze-qiyun

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close