Tuż poniżej linii grzbietu alpejskiego Pic de Charance we Francji zlokalizowano pofałdowany Maison W, „plisowany dom”. Przekształcające się, elastyczne mieszkanie zaprojektowali architekci Christophe Benichou i Virgile Ponsoye. Dom w górach to niewątpliwie miejsce wypoczynku.
Podkreśla to przede wszystkim architektura, wraz ruchomymi oknami wprowadzającymi modułowe środowisko kokonu. Projekt oddaje hołd otoczeniu. W dialogu z górzystym kontekstem dom częściowo osadzono w topografii. Rozległy zielony taras na dachu sugeruje przedłużenie alpejskich łąk.
Zamaskowany dom w górach
Christophe Benichou i Virgile Ponsoye w Maison W, czyli „domu harmonijkowym”, zarówno integrują się z krajobrazem, jak i aktywnie w nim uczestniczą. Dynamiczny projekt żartobliwie przeplata się z mimiką i abstrakcją, ponieważ deformacja fasady rezonuje z geologicznymi fałdami jej górskiego kontekstu.
Zastosowanie chropowatego, piaskowanego betonu zamaskowanego zielonym dachem sugeruje kontynuację wapiennych wychodów szałasu. plisowany dom, stojący jak potężna płaskorzeźba z betonu i szkła, jest owocem podwójnej hybrydy: między miastem a przyrodą oraz między górskim a śródziemnomorskim klimatem.
Pofalowany plan
Christophe Benichou i Virgile Ponsoye zaprojektowali Maison W, „plisowany dom” jako mineralną bryłę, niemal w całości zatopioną w zboczu. Strategia ta służy współczesnej reinterpretacji bezpiecznej jaskini, wprowadzając ideę schronienia. Jednocześnie dom otwiera się na zewnątrz i łączy z krajobrazem. Racjonalna organizacja zmienia się przez składane elementy fasady.
Ten elastyczny charakter wnętrz przede wszystkim znajduje odzwierciedlenie w pofalowanym planie. Szklane ściany składają się i rozwijają przesuwając się niepostrzeżenie na całej długości domu. Ten płynny i wijący się ciąg komunikacyjny prowadzi gościa i nadaje rytm przestrzeni.
Zobacz także:
wino-gory-kosmos-czyli-tor-lowengang