Search

Kolor w muzeum wg Studio Besau Marguerre

Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg, projekt Studio Besau Marguerre

Po czterech i pół miesiącach prac renowacyjnych Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg (MK&G) może teraz powitać gości nowym foyer. Recepcja została przeprojektowana przez hamburską firmę Studio Besau Marguerre. Koncepcja projektowa koncentruje się w szczególności na jasnym wyznaczaniu trasy i szybkiej orientacji dla odwiedzających. Nowa kolorystyka i ulepszona akustyka tworzą przyjemną atmosferę. Zarówno doświadczenie zwiedzającego, jak i bezpieczeństwo w muzeum są ulepszone, a usługi przeniesione na nowy poziom.

Nowy architektoniczny layout

Reorganizację przestrzenną i złagodzenie sekwencji recepcji oparto na obserwacji fal odwiedzających muzeum. Recepcje zostały wyrównane wzdłuż osi wizualnej prowadzącej od drzwi wejściowych dla lepszej orientacji. Szatnie i szafki są teraz ustawione za recepcją, zgodnie z logiczną sekwencją wizyty w muzeum, przy jednoczesnym zachowaniu spójności i społecznegodystansu.Oprócz miejsca spotkań w centrum foyer, pod żyrandolem „Tide 200” Stuarta Haygartha (2018), dwie nowe strefy wypoczynkowe witają gości po wejściu. Na lewo od wejścia znajduje się klasyczny salon z wygodnymi sofami będąc zachęcającym miejscem na odpoczynek i relaks.Tutaj będą wyświetlane zmieniające się dzieła sztuki z programu rezydencji Fund for Young Design. Salon multimedialny po prawej stronie ma długi stół z literaturą poświęconą tematom poruszanym na wystawach, a plakaty wystawowe z różnorodnego programu MK&G budują nastrój.

Kolorowy koncept wnętrza

Nowa kolorystyka opracowana przez studio z Hamburga służy jako system wskazówek, wykorzystując trzy główne tony rodziny – żywy niebieski, jasny żółty i cztery odcienie terakoty. Z jaskrawego błękitu kas, odwiedzający intuicyjnie wychodzą poprowadzoni do bocznych pomieszczeń przez cztery tonacje kolorystyczne – od bladego różu do ciemnej terakoty. Trzy podstawowe odcienie nawiązują do historycznej kolorystyki stropu kasetonowego w przedsionku, teraz zinterpretowanego współcześnie. Koncepcja oświetlenia dodatkowo wzmacnia atmosferę dzięki jednolitemu i ciepłemu światłu sufitowemu, uzupełnionemu przez reflektory punktowe dla wybranychakcentów. Kolejnym cytatem z istniejącej architektury i ważnym elementem projektu jest okrągła forma, którą można spotkać np. w ladach recepcyjnych, meblach i karniszach. Kształt ten wywodzi się z okrągłych łuków zabytkowego budynku i sprawia, że ​​przestrzeń wydaje się harmonijna i spójna.

Przyjemną atmosferę zapewniają ponadto miękkie i ciepłe materiały, takie jak drewno, wełna i ręcznie tkane dywany, z których wszystkie zwiększają współczynnik dobrego samopoczucia i zostały wybrane przez Studio Besau Marguerre do wyposażenia otwartej przestrzeni. Przytulności dodają również zawieszone w półkolu zasłony, poprawiające akustykę przestrzeni. Podobnie do nich, do poprawy jakości dźwięku przyczynia się nowy sufit akustyczny oraz panele akustyczne na ścianach. Dywany i meble tekstylne, niektóre wykonane na zamówienie dla muzeum, pomagają jeszcze bardziej zredukować pogłos.

W trakcie przeprojektowania należało ponownie ocenić stan bezpieczeństwa w strefie wejściowej. W rezultacie system dystrybucji energii został przeniesiony z drogi ewakuacyjnej do piwnicy oraz zainstalowano dodatkowe oświetlenie bezpieczeństwa. Dla ulepszonego,poruszanie się po przestrzeni bez barier, na parterze zainstalowano dotykowy system nawigacji. Toalety zostały powiększone i zmodernizowane.Przeprojektowanie recepcji zostało przeprowadzone we współpracy ze Sprinkenhof GmbH i zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez Ministerstwo Kultury i Mediów Hamburga oraz Urząd Ochrony Zabytków. W projekt zaangażowani byli również m.in. SWP Architekten, Wittmaack Ingenieurgesellschaft z Elmshorn oraz Licht 01 Lighting Design z Hamburga.

Nasze nowe foyer to doskonały przykład współczesnego designu made in Hamburg! Studiu Besau Marguerre udało się znacznie poprawić jakość usług dla naszych gości, jednocześnie tworząc przyjazną atmosferę, która zapewnia wyjątkowe wrażenia po przybyciu do muzeum. Z naszym zapraszającym foyerjeszcze bardziej muzeum otwiera się na przestrzeń miejską – co jest dla mnie kluczowe, mówi Tulga Beyerle, dyrektor MK&G.

Odkryliśmy, że przeprojektowanie foyer MK&G było szczególnie przyjemnym zadaniem. To tutaj odwiedzający wyrabiają sobie pierwsze wrażenie o muzeum. Staraliśmy się więc stworzyć zachęcające miejsce, które już teraz wciąga ludzi w świat sztuki i designuI stanowi ciekawą inspirację! Szczególnie ekscytujący był dla nas dialog między architekturą historyczną a współczesną wnętrza – zauważyli Eva Marguerre i Marcel Besau.

STUDIO BESAU-MARGUERRE

Studio Besau-Marguerre to interdyscyplinarne studio projektowe z siedzibą w sercu Hamburga. Dzięki całościowemu podejściu, Studio Besau-Marguerre zajmuje się projektowaniem produktów, komunikacją wizualną, stylizacją i projektowaniem wnętrz projekt. Założony w 2011 roku przez Marcela Besau i Evę Marguerre, duet współpracuje obecnie z zespołem projektantów wnętrz, projektantów, grafików i projektantów produktów, przy ekscytujących projektach od projektowania wystaw i produktów, po projekty na większą skalę, takie jak wyposażenie hamburskiej sali koncertowej Elbphilharmonie. Z wyczuciem odważnych kolorów, eksperymentalnych form i nietypowych materiałów, a także zamiłowaniem do szczegółów, Studio Besau-Marguerre projektuje indywidualnie koncepcje, które dzięki wszechstronnej wiedzy zespołu pozwalają na całościowe doradztwo w zakresie marki i zintegrowaną koncepcję zrealizowaną przez jeden zespół.

Zdjęcia: Brita Sönnichsen

Zobacz także:

Holloway Li i kolorowe lata 90.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close