Antonio Citterio Patricia Viel kończą wieżę mieszkalną na Tajwanie z fasadą o strukturze plastra miodu. Wieżowiec La Bella Vita łączy dobre życie ze zrównoważonym rozwojem społecznym. Projekt kładzi nacisk na nieformalny luksus, promuje harmonijne relacje z otaczającym kontekstem miejskim i sprzyja interakcji międzyludzkiej.

Wieżowiec La Bella Vita
Międzynarodowa firma architektoniczno-projektowa Antonio Citterio Patricia Viel (ACPV) ukończyła wieżowiec mieszkalny La Bella Vita. Obiekt powstał w szybko rozwijającej się 7. dzielnicy Taichung na Tajwanie. Wieża o wysokości 128 metrów ma na celu integrację charakteru i tożsamości pobliskiego Charlotte Park. Jednocześnie sprzyja dynamicznej relacji z otaczającym ją miejskim kontekstem.

Wieżowiec leży w bliskim sąsiedztwie kilku domów towarowych, budynków użyteczności publicznej i obiektów kulturalnych. Tworzy więc nową społeczność mieszkaniową w handlowym sercu miasta i aktywuje obszary na poziomie ulicy z szeregiem powierzchni handlowych. La Bella Vita znajduje się w nowej głównej dzielnicy Taichung. Obszar ten stanowi skupisko inwestycji mieszkaniowych i usługowych o wysokim standardzie w mieście z ostatnich dziesięciu lat.

Miejsce nowego wieżowca mieszkalnego znajduje się w połowie drogi między ratuszem a nowym National Taichung Theatre projektu Toyo Ito. W swoim charakterystycznym planie siatki miasto Taichung w wyjątkowy sposób łączy zielone przestrzenie publiczne i sztukę publiczną.

W związku z tym wieża została zaprojektowana jako kontynuacja otaczających przestrzeni publicznych. Poprzez dzieła sztuki i zielony krajobraz u stóp budynku parter La Bella Vita tworzy kontinuum z zewnętrznymi obszarami.

Włoski styl w dalekowschodniej perspektywie
Podobnie jak inny projekt ACPV w okolicy – Treasure Garden, La Bella Vita łączy elementy włoskiego podejścia z wpływami ze Wschodu. Wyraźną tożsamość La Bella Vita wyraża kompozycja pozornie rozłączonych, ale uzupełniających się wolumenów budynku. Cztery niższe bryły ułożonych w stos balkonów nawiązują do materialności długich odcinków formacji skalnych występujących na powierzchni Ziemi. Łączą się z najwyższą, 37-piętrową bryłą w kolorze bursztynu, która scala pozostałe wolumeny. W ten sposób tworzy poczucie wyrafinowanej zabawy.

La Bella Vita tworzy nową jakość życia w mieście dzięki pragmatycznemu i atemporalnemu podejściu. Użycie ciętego kamienia i czystych geometrycznych kształtów we wnętrzach i na zewnątrz budynku tworzy ponadczasową jakość ”- mówi architekt Patricia Viel, współzałożycielka ACPV.

Rdzeń budynku powleka struktura okien o wzorze plastra miodu, która łamie światło i refleksy. La Bella Vita odznacza się krystaliczną jakością, która odróżnia ją od sąsiednich budynków. Ta wysoka centralna bryła łączy ze sobą cztery bryły mieszkalne tworząc przepuszczalną strukturę. Dzięki temu wyznacza także kolejne obszary – od zielonego krajobrazu na poziomie ulicy do prywatności 168 jednostek mieszkalnych.

Piękne życie dla mieszkańców
Projekt La Bella Vita zachęca do życia we wspólnocie, tworząc serię nadających się do zamieszkania biosfer na całej wysokości wieży. Te trzypiętrowe lobby łączą społeczności mieszkańców, stwarzając wiele możliwości interakcji i spotkań. Niższe piętra tworzą nową infrastrukturę do współżycia z obecnością wspólnych obszarów, takich jak biblioteka, siłownia, basen, jadalnia i sale konferencyjne ”- mówi architekt Antonio Citterio, współzałożyciel Antonio Citterio Patricia Viel.

Koncepcję architektoniczną budynku wyznacza wyraźne oddzielenie części wspólnej i prywatnej wieży mieszkalnej. Obszary wspólne, połączenia pionowe, przestrzenie techniczne i pomocnicze znajdują się pośrodku prostokątnej przestrzeni zamkniętej przez cztery bryły mieszkalne. Tworzą tym samym centralny pionowy rdzeń, który wyłania się z poziomu gruntu i rozciąga się do najwyższego punktu budynku.

Rdzeń wieżowca jest owinięty bursztynową strukturą plastra miodu, która generuje ciepłe kryształowe refleksy. Ten wzór nadaje budynkowi wyraźnie mediolańską jakość życia. Proces projektowania La Bella Vita obejmował dokładne zbadanie kontekstu miejskiego.

Świeży, ale ponadczasowy projekt budynku i jego wnętrz spełnia wymagania mieszkańców na nadchodzące lata. Wszystko dzięki temu, że La Bella Vita w podejściu do projektowania budynków, stawia potrzeby ludzi w centrum procesu. W rezultacie wszystkie elementy przemyślano i przygotowano z myślą o dobrym samopoczuciu mieszkańców.



Zobacz także: