Search

Norwegia zaprasza za koło podbiegunowe

norwegia dorte-mandrup-whale-andenes-01

Norwegia stawia na turystykę. Nic w tym dziwnego, ponieważ malownicze fiordy, krystalicznie czyste wodospady i rzeki od dawna przyciągają miłośników przyrody. Szukając ciszy i spokoju, trolli oraz łosi przemierzamy głównie południową część kraju. Im dalej na północ, krajobraz staje się coraz bardziej surowy. Jednak to właśnie tutaj ma powstać największa atrakcja turystyczna Norwegii, na odległej wyspie, 300 km za kołem podbiegunowym.

norwegia dorte-mandrup-whale-andenes-02

Andenes leży w pobliżu bleiksdjupa, czyli głębokiego wąwozu oceanicznego, przez który przepływają migrujące wieloryby. Jest to jedno z najlepszych miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć tego ssaka morskiego w jego naturalnym środowisku. Już dzisiaj, co roku, wyspę odwiedza 50.000 turystów, jednak potencjał jest znacznie większy. Dlatego też zapadła decyzja, że właśnie w tym miejscu stanie niezwykły budynek. Spośród zgłoszonych projektów wybrano propozycję duńskiej architektki Dorte Mandrup.

norwegia_dorte-mandrup-whale-andenes-05

Nie tylko będziemy tworzyć architekturę w jeszcze jednym niezwykłym otoczeniu, ale także będziemy brać udział w zwiększaniu zrozumienia wielorybów i ochrony życia morskiego. Ta możliwość wiąże się z wielką odpowiedzialnością, która jest niezwykle motywująca i inspirująca – mówi sama architektka.

norwegia_dorte-mandrup-whale-andenes-03

Usytuowany nad brzegiem oceanu projekt czerpie z surowego i dramatycznego krajobrazu. Dyskretny budynek wznosi się łagodnie, a swych gości zaprosza na spacer po dachu. Stąd właśnie rozpościerać się będą niezapomniane widoki – na morze, góry, słońce, a nawet zorzę polarną. Pofalowany dach pokryją kamienie, które z biegiem lat będą powoli korodowały. Tym samym związek między krajobrazem a budynkiem będzie jeszcze silniejszy.

norwegia_dorte-mandrup-whale-andenes-04

Wewnątrz znajdziemy powierzchnie wystawiennicze, biura, kawiarnię i sklep. Ogromne, otwarte na archipelag okna, tworzą wizualne połączenie przestrzeni wystawowych z rozległym otoczeniem. Wyłoniony w konkursie projekt Dorte Mandrup zyskał przychylność jury, ponieważ jest poetycki i skromny, a jednocześnie bardzo ekscytujący i niezwykły. Budynek nazwany po prostu Wieloryb, będzie gotowy i otwarty dla publiczności w 2022 roku. Norwegia zyska kolejną atrakcję, która będzie służyć zarówno ludziom jak i przyrodzie.

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close