Search

Renzo Piano tworzy na ruinach

The Stavros Niarchos Foundation Cultural Center projektu Renzo Piano

Pomiędzy rzekomymi ruinami i architektonicznymi pozostałościami po czasie świetności miasta, w Atenach powstał ogromny multipleks projektu włoskiego architekta Renzo Piano. Uznaje się, że jest to jeden z niewielu współczesnych pomysłów na rozwiązanie kryzysu ekonomicznego w raju, który rozpoczął się w 2004 roku, po ty jak Grecja była gospodarzem letnich Igrzysk Olimpijskich.

Nowa inwestycja to kompleks o powierzchni powyżej 160 tys. m2, na który składają się teatr, biblioteka, park oraz centrum handlowe. Grupa budynków oraz zielonych przestrzeni powstała w dzielnicy Kallithea w miejscu, które w przeszłości posłużyło jako parking w czasie Igrzyska i unosi się nad zastałym kontekstem urbanistycznym miasta, dorównując swoją skalą Partenonowi.

Poza złożeniem wizyty w najbardziej okazałym oddziale Biblioteki Narodowej, Operze Narodowej, odwiedzający mają również możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu w publicznym parku oraz na Agorze (słowo zaczerpnięte z założeń o starożytnej filozofii urbanistycznej). Sama nazwa The Stavros Niarchos Foundation Cultural Center zaczerpnięta została od nazwiska miliardera, którego fundacja znacząco przyczyniła się finansowo do realizacji projektu.

Architekt Piano ma na swoim koncie wielkie osiągnięcia, między innymi nagrodzę Pritzkera, a tym razem zdecydował się sztucznie unieść fundamenty pod swoją architektórę. Stworzył sztuczne wzgórze, z którego rozciąga się przepiękna panorama miasta. Przeistacza się ono w dachy biblioteki oraz opery, uniesione na 105 stów. Na strukturze zainstalowane zostały również wydajne panele fotowoltaiczne, które generują wystarczającą ilość energii, aby zasilić cały kompleks.

Budynki powstały przy wykorzystaniu szkła, drewna oraz cementu, w sposób umożliwiający jak najbardziej rozległe podziwianie panoramy pobliskich dzielnic. Jednym z najciekawszych elementów architektury stały się długie, rozległe schody.

W nowym oddziale biblioteki podziwiać będzie można wielką kolekcję 5 tys. manuskryptów, dokumentów oraz zapisów, sięgających do XIX wieku. W operze znajdują się dwa sale koncertowe – jedna tradycyjna, mieszcząca 450 gości i druga, powiększona i przeznaczona na specjalne wydarzenia pomieści w sobie 1400 widzów. To powrót do greckich korzeni, dla których charakterystyczne były huczne festiwale i Dionizje, wydarzenia kulturalne oraz przepiękne teatralne tragedie.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close