Search

Siedziba RIBA architektoniczną perełką północy


Liverpool

RIBA, brytyjskie stowarzyszenie architektów otworzyło w Liverpoolu swoją najnowszą siedzibę. Znajdują się tam galeria, kawiarnia, sklep oraz sale konferencyjne. Lokal położony jest nad samą wodą w budynku zaprojektowanym przez architektów z Broadway Malyan. Lokalizacja jest nieprzypadkowo, gdyż jest to liverpoolska dzielnica kultury, a w pobliżu znajdują się Tate Liverpool, Museum of Liverpool oraz galeria Open Eye.

Liverpoolska siedziba RIBA North jest filią londyńskiej, znajdującej się przy 66 Portland Place. Przynależy już do niej 6000 członków.

„Jednym z najważniejszych zadań jakie pełni nowa siedziba jest miejsce spotkań, gdzie architekci mogą spotkać się ze współpracownikami bądź klientami i omówić swoje projekty”, mówi Jane Duncan, przewodnicząca RIBA. Według niej to właśnie jednostka w Liverpoolu działa najbardziej aktywnie w całym UK.

Dyrektorem liverpoolskiego ośrodka została Suzy Jones, która także uważa, że centrum idealnie odpowiada na potrzeby tutejszych architektów i ich klientów. RIBA North to nie tylko miejsce spotkań. Znajduje się tu także przestrzeń wystawiennicza. Jedna z tutejszych ekspozycji przedstawia architektoniczną historię miasta Liverpool. Głównymi eksponatami są rysunki pochodzące z archiwum stowarzyszenia, niedawno  utworzonego na nowo, dzięki środkom pieniężnym z Heritage Lottery.

„Wszelkie projekty będą zaczynały się tutaj, dopiero później trafią do oceny w Londynie i vice versa”, mówi Suzy Jones, opisując, w jaki sposób centra będą się ze sobą porozumiewały. „W tej chwili jesteśmy samowystarczalni. Dlatego też zależy mi na tym, by działać lokalnie, by wszelkie architektoniczne przedsięwzięcia planowane w Liverpoolu i okolicach były kontrolowane przez naszą filię. Uważam, że nie da się tego zrobić zdalnie z Londynu. To nie byłoby stosowne.”

RIBA edukuje

Wizja Jones opiera się na przekonywaniu mieszkańców miasta i okolic o tym, że mają prawo decydować o swoim otoczeniu. „Dzięki naszej aktywności, dajemy ludziom szansę na dyskutowanie oraz dokształcenie się w dziedzinie architektury i urbanistyki. Chcemy, by mieszkańcy miasta byli świadomi tego, że mogą kwestionować pewne projekty oraz proponować własne rozwiązania.”

Olbrzymi pawilon RIBA North ozdobiony został podwieszoną, wielowarstwową, czerwoną siatką, zaprojektowaną przez KHBT. Dekoracje te zostały zainstalowane na pokrytym szklanym dachem podwórku, zwanym również „Winter Garden”, znajdującym się tuż za głównym budynkiem ośrodka. Ozdoba ma za zadanie zachęcić nowe osoby do przyjścia.

„Pawilon znajduje się w miejscu, przez które przechodzi wiele osób niezwiązanych stricte z architekturą. Sa to zwykli przechodnie pokonujący odcinek z Pier Head do Tate Liverpool. Przechodzą, często na chwilę przystają i z zaciekawieniem obserwują barwną instalację. Kawiarnia oraz sklep znajdujący się w naszej siedzibie zachęcają do przyjścia osoby, które nigdy nie pomyślałyby, że mogą zaangażować się w debatę na temat architektury.”

„Myślę, że przed nami jeszcze długa droga, nim ludzie zrozumieją, na czym polega praca architektów i urbanistów. Nim zrozumieją, że jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi i dyskusje”, mówi Duncan. Według niej, tego typu organizacje mają wielki potencjał. „RIBA North to nie tylko budynek, w którym spotykają się projektanci… To szansa dla społeczeństwa na czynne branie udziału w życiu wspólnoty. Architekci, wbrew pozorom, potrafią współpracować… Spędzamy mnóstwo czasu z wieloma interesariuszami, umiemy myśleć strategicznie. Tutaj mamy do tego idealne miejsce.

Zobacz także:

Vision 2017 – najwięksi architekci o przyszłości architektury

Kompleks Peninsula Place w Londynie projektu Santiago Calatravy

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close