Search

Szklany dom czyli nowe biuro czeskiego producenta szkła

lasvit-headquarters-novy-bor-ov-a-architekti-studio_ szklany dom 05

Praskie studio Ov-a Architekti zbudowało półprzezroczysty, szklany dom i odrestaurowało grupę dziewiętnastowiecznych drewnianych budynków. Wszystko, aby stworzyć biura firmy szklarskiej Lasvit w miejscowości Nový Bor w Czechach.

lasvit-headquarters-novy-bor-ov-a-architekti-studio_ szklany dom 01

Studio architektoniczne odnowiło parę istniejących domów i dodało czarno-białe budynki w kształcie domu, tworząc główną siedzibę marki szkła.

lasvit-headquarters-novy-bor-ov-a-architekti-studio_ szklany dom 02

Lasvit chciał kontynuować i czerpać z historii istniejących budynków, które wcześniej wykorzystywano jako warsztaty szklarskie. Współczesne rozszerzenia posłużyły do komunikowania tożsamości marki.

lasvit-headquarters-novy-bor-ov-a-architekti-studio_ szklany dom 04

Zadanie klienta polegało na stworzeniu siedziby firmy, która kontynuuje silną tradycję szklarską i łączy szkło i światło we współczesnym języku. Dwa tradycyjne budynki z początku XIX wieku uzupełniono dwoma innymi. Podobne rozmiary i kształty abstrakcyjnych czarno-białych brył tworzą harmonijny i funkcjonalny związek”, powiedział architekt projektu – Štěpán Valouch.

lasvit-headquarters-novy-bor-ov-a-architekti-studio_ szklany dom 03

Szklany dom szkła

Nowy, biały dom stanowi najwyraźniejszy element identyfikujący firmę. Wyróżnia się dzięki istniejącym budynkom, odnowionym i pozbawionym ozdób, które dodano w latach 80. To w nich urządzono nową   biurową przestrzeń dla pracowników.

lasvit-headquarters-novy-bor-ov-a-architekti-studio_szklany_dom 06

Wyjątkowy budynek, pokryty przezroczystymi szklanymi płytkami, łączy dwa odnowione biura. Na parterze mieści kawiarnię z salą konferencyjną, a powyżej, pod pod betonowym kopulastym dachem, zlokalizowano biblioteką próbek.

lasvit-headquarters-novy-bor-ov-a-architekti-studio_szklany_dom 07

Ogólna forma budynku, wraz z wzorem nadrukowanym na kafelkach, powstała jako reinterpretacja domów pokrytych gontem łupkowym, charakterystycznych dla regionu Česká Lípa.

Fasady wykonano w sumie z 1400 płytek, które są wspierają się na stalowej ramie połączonej z betonową konstrukcją budynku. Każda z kwadratowych płytek ma grubość ośmiu milimetrów i waży 7,5 kilograma. System zaprojektowano w taki sposób, aby można go było wykorzystać w innych projektach w przyszłości.

Ściany zewnętrzne i dach pokryto szklaną matrycą, którą opracowano we współpracy z Lasvit. Opiera się ona na proporcji i układzie płyt łupkowych stosowanych na szczytach i dachach w regionie. Również tekstura szablonu szklanego wywodzi się na charakterystycznych dla tego materiału pęknięciach”.

Drugi budynek, w kształcie domu, którego inspirację także stanowiło lokalne budownictwo mieszkalne, pokryto w całości czarnymi, metalowymi płytkami.

lasvit-headquarters-novy-bor-ov-a-architekti-studio_szklany_dom 10

W nim znajduje się czterokondygnacyjna przestrzeń. Przeznaczono ją na  miejsce ekspozycji i testowania firmowych żyrandoli i rzeźb świetlnych. Tak naprawdę mogą one ważyć aż do pięciu ton.

 

Zobacz także:

projekty-domow-nowoczesnych-w-belgii

biuro-projektowe-mvdrv-i-sztuka-zabawy-architektura

industrialny-styl-w-przestrzeni-biurowej

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close