Search

Jedwabny szlak | z Kioto do São Paulo

Jedwabny szlak SF04

Połyskujące, świetlne refleksy zaintrygowały Silvię Furmanovich. Właśnie dlatego zaczęła przeglądać ciemne pudło z tkaninami w nowojorskim sklepie z antykami. Po wnikliwej analizie okazało się, że ma do czynienia ze stosem skomplikowanych próbek materiału. Jubilerka z São Paulo w ten sposób natknęła się na kolekcję jedwabnych tkanin Nishijin. Należały one do ​​nieistniejącego już rodzinnej firmy z Kioto. Ta z kolei obsługiwała głównie arystokratki w regionie Kansai pod koniec XIX i na początku XX wieku – w erze Meiji. Całkowity przypadek tym razem poprowadził jedwabny szlak z Japonii, przez Nowy Jork aż do São Paulo. W rezultacie powstała cudowna kolekcja biżuterii Obi.

Jedwabny szlak SF01

Byłam zahipnotyzowana bogactwem motywów i symboli natury, takich jak żurawie, chmury, wróble, fale. Tkaniny zdobiły także pędy bambusa, liście klonu, chryzantemy, piwonie i kwiaty diantusa. Pomyślałem, że można je misternie zinterpretować przy użyciu naszych intarsji i technik malowania miniatur”.

Jedwabny szlak SF05

Odkrycie obejmowało także próbnik ze 141 fragmentami tkanin na pasy obi. Było to zupełnie przypadkowe znalezisko, jednak doskonale odzwierciedla wyjątkowy styl biżuterii brazylijskiej jubilerki. Jedwabny szlak tym razem połączył nie tylko odległe miejsca na świecie. Połączył także kunszt jednego rzemiosła z kolejnym.

Jedwabny_szlak_SF06

Każdy fragment był dla siebie małym wszechświatem, z własną symboliką. Pracuję z rzemieślnikami zajmującymi się intarsjami w lasach tropikalnych Amazonii oraz ze specjalistami od malowania miniatur w Udaipur w Indiach. Japońska wrażliwość na projektowanie jest nie z tego świata, a kiedy zobaczyłam te tkaniny, wiedziałam, że można je interpretować za pomocą tych specjalistycznych rzemiosł – zawiłości i wzory stworzyły z nimi naturalny dialog ”.

Jedwabny_szlak_SF03

W rezultacie powstała kolekcja wielowarstwowych, teksturowanych przedstawień tkanin, stworzonych przy użyciu drewnianych intarsji oraz farb pochodzących z minerałów i kamieni szlachetnych. Niemal duchową jakość tych magicznych dzieł sama autorka wyjaśnia w ten sposób:

Jestem głęboko przekonana o sile rzemiosła i jestem oddana temu, w co wierzę”

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close