Od leniwych śniadań po wielkie kolacje i wieczory gier – życie w jadalni toczy się na wiele sposobów. A zatem jak wybrać krzesła do jadalni, aby stworzyć to idealne miejsce na różnego typu spotkania? Przez długi czas krzesła i stół jadalniany stanowiły komplet, dzięki czemu zestawy do jadalni były nie tylko przewidywalne, ale i dość kosztowne. Jednak dzisiejsze domy otwierają się na różne koncepcje i na mieszankę stylów, choć jakość wciąż jest w cenie.

Niemal niewyczerpana lista propozycji wszystkich szanujących się producentów, może wprawić w zawrót głowy. Narzędzia do konfiguracji nie ułatwiają wyboru, ponieważ ilość opcji wykończeń, tapicerek czy materiałów jest niemal niepoliczalna. Materiał na krzesła do jadalni może pomóc wywołać pożądane nastroje. Metal dodaje blasku i lekkości, rattan aurę tropiku, a drewno wprowadza ciepły, organiczny charakter.

Dla większości projektantów mebli to właśnie krzesła do jadalni stanowią najbardziej wdzięczny temat pracy. Dobre krzesło do jadalni to rzeźba, na której można usiąść. Jak wybrać styl, kolor i kształt, aby powstał idealny zestaw krzeseł do jadalni? Pierwsza reguła mówi, że nie ma żadnych reguł. Jednak nie oznacza to, że nie istnieje kilka użytecznych wskazówek, które pomogą stworzyć spólną przestrzeń.

Jednak zanim przyjrzymy się konkretnym modelom i ich charakterystycznym cechom, proponujemy wrócić na chwilę do podstaw i przypomnieć najważniejsze zasady wyboru odpowiednich krzeseł. O ile bowiem emocjonujący jest wybór koloru czy kształtu, o tyle najbardziej przyziemna kwestia rozmiaru, często jest pomijana. A to może wiązać się nie z radością, a z wielkim zawodem, kiedy wymarzone krzesło okaże się niewygodne dla gości. Wygląd może być mylący, więc należy zadać pytanie, czy każdy będzie zadowolony siedząc na danym krześle przez dwie godziny bez przerwy?

Odpowiedni rozmiar krzesła do jadalni
Ważne jest, aby krzesła do jadalni wygodnie przylegały do stołu, a wysokość i szerokość powinny odpowiednio wymierzone. Przeciętnie krzesło potrzebuje około 15 centymetrów przestrzeni po obu stronach, aby umożliwić gościom swobodne poruszanie się. Ograniczona przestrzeń wokół stołu spowodowuje, że goście będą dotykać się łokciami, a w rezultacie odczuwać ciasnotę i dyskomfort.

Na wąskich krzesłach zwykle nie siedzi się wygodnie przez dłuższy czas, natomiast szerszych krzeseł zmieści się mniej wokół stołu. Krzesła do jadalni powinny również mieć wystarczająco dużo przestrzeni za plecami. Dzięki temu goście mogli swobodnie odsuwać siedziska bez wpadania na inne meble lub ścianę. Znalezienie właściwej równowagi między rozmiarem a estetyką jest kluczem do przyjemności płynącej ze wspólnie spędzonych chwil.

Jak zmierzyć krzesła do jadalni?
Jak prawidłowo określamy rozmiar krzesła do jadalni? Zacznijmy od siedziska, które zawsze należy zmierzyć w najszerszym miejscu. Warto dodać, że krzesła z podłokietnikami wymagają dodatkowej przestrzeni. Dlatego też takie rozwiązanie najbezpieczniej stosować na głowie stołu. Pamiętajmy, że krzesło węższe niż 43 cm nie zapewni wygody przy dłuższym korzystaniu, średnia szerokość to 56 cm. Kiedy określamy liczbę miejsc przy stole, dodajemy do szerokości krzesła niezbędne 30 cm (przyjmujemy minimum 80 cm na jedno miejsce).

Większość stołów do jadalni ma blat na wysokości 76 cm, dlatego też aby zapewnić przestrzeń na nogi, warto by siedzisko było o około 30 cm niżej. Najczęściej mamy do czynienia z krzesłami do jadalni o wysokości siedziska 45-46 cm. Takie krzesło łatwo wsuniemy pod stół, oczywiście jeśli nie ma ono obszernych podłokietników. Dobrze przyjrzeć się temu elementowi, ponieważ w jadalni panuje ruch i wiele się tu dzieje. Przestrzeń jest zatem niezwykle ważna i istotna dla odpowiedniego komfortu. Dobrze, aby za krzesłem był około 1 metr przestrzeni, dzięki czemu siadanie i wstawanie od stołu nie sprawi nikomu trudności.

Styl i design
Po ustaleniu przybliżonych wymiarów poszukiwanych krzeseł, o wiele łatwiej przystąpić do poszukiwaniu modelu odpowiadającego naszym upodobaniom. Oczywiście można kierować się u dwoma przeciwstawnymi zasadami – kontrast lub spójność z estetyką stołu i pozostałych mebli. Zawsze jednak trzeba oprzeć się na przynajmniej jednym wspólnym elementem dla stołu i krzeseł. Może to oznaczać taki sam materiał, podobna forma czy linia.

W tym miejscy należy także pomyśleć o „wizualnym ciężarze”, jaki konkretny projekt krzesła wniesie do przestrzeni. Waga wizualna odnosi się do tego, jak ciężko lub lekko mebel wygląda. Może ona zależeć choćby od zastosowanego koloru krzesła do jadalni. Taki sam zestaw w kolorze białym będzie miał zupełnie inny ciężar niż w wersji czarnej. Zazwyczaj im ciemniejszy i cięższy projekt, tym więcej miejsca potrzebuje na „oddech” – w przeciwnym razie przestrzeń będzie sprawiała wrażenie nieuporządkowanej.

Forma podyktowana funkcją, czyli podstawowa reguła modernistów, każe nam się przyjrzeć także temu, w jaki sposób mamy zamiar korzystać z naszej jadalni. Ta przestrzeń służy przecież zarówno jako miejsce oficjalnych spotkań i bankietów, jak i obszar nieformalnych posiłków w luźnej atmosferze. Styl życia domowników może w prosty sposób odzwierciedlić wybór modelu krzesła do jadalni. Bez wątpienia najlepsze rozwiązanie to krzesła o odchylonych oparciach, zgodnych z naturalną ergonomią pleców. Miękkie, wyściełane lub tapicerowane krzesła do jadalni zawsze gwarantują wyższy komfort niż siedziska z drewna lub plastiku.

Niezliczone kształty krzesła do jadalni
Meble emanują osobowością. Krzywa podłokietnika, rodzaj bazy, głębokość poduszki – wszystkie te czynniki wpływają na to, jak odbieramy krzesło. Nie mówimy tylko o poziomie komfortu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do rodzaju krzesła, należy przyjrzeć się ogólnej atmosferze wnętrza. Chłodne, spokojne i opanowane, czy raczej emanujące energią w stylu funky? Takie obserwacje i płynące z nich wnioski pomogą określić takie rzeczy, jak kolor i konstrukcja krzesła do jadalni. Chłodna przestrzeń dobrze łączy się z zaokrąglonymi narożnikami i lekką konstrukcją. Z kolei wibrujący i eklektyczny styl dobrze radzi sobie z ostrymi kątami i nietypowymi detalami.

Krzesła z wysokim oparciem nadają ton formalnym ustawieniom, a niskie krzesła z łatwością tworzą swobodną atmosferę. Delikatny projekt z subtelną ramą i prześwitami umożliwiają lepszą widoczność, dzięki czemu mała jadalnia wygląda przestronnie. Analogicznie dobrze zdefiniowane, obszerne krzesła dobrze sobie radzą w dużych przestrzeniach. Ta zasada ma zastosowanie w każdej aranżacji, bez względu na to, czy odnosi się do stylistyki tradycyjnej, współczesnej, minimalistycznej czy jakiejkolwiek innej.

Można także wybrać złoty środek i postawić ekstrawaganckie krzesła na głowie stołu, a proste po jego bokach. Ten łatwy zabieg tworzy półformalną konfigurację, która nie pochłania wizualnej ani faktycznej przestrzeni.

Mix stylów
Krzesła do jadalni, które na pozór do siebie nie pasują, ale jednocześnie wzajemnie się uzupełniają to prawdziwy hit sezonu. Niedopasowane krzesła to świetny sposób na dodanie dramaturgii lub iskry. Jeśli decydujemy się na kilka różnych stylów krzeseł przy stole, istnieje kilka czynników, które sprawią, że osiągniemy efekt gustownego eklektyzmu. Zadanie brzmi na karkołomne, ale sztuczka polega na znalezieniu wspólnego elementu – koloru, kształtu, stylu, wysokości, stylu nóg lub materiału – który łączy krzesła ze sobą lub sprawia, że można je powiązać ze stołem.

Na przykład niedopasowane geometryczne krzesła można ze sobą zestawić, gdy są malowane w tym samym kolorze lub tapicerowane tą samą tkaniną. Jeśli ktoś jest miłośnikiem jednego konkretnego materiału i koloru, powiedzmy metalu pomalowanego na biało, wystarczy zainwestować w grupę krzeseł o różnych wzorach oparcia. Można też z łatwością podróżować przez różne epoki i style, zestawiając antyczny stół z krzesłami z połowy XX wieku. Wystarczy, że ich nogi będą miały podobny kształt. I właśnie nogi są tu najważniejsze. Kształt nóg krzesła do jadalni przyczyni się do stworzenia spójności. Ogólnie rzecz biorąc, im cieńsza noga, tym bardziej przestronny i współczesny styl krzesła. Ciężka, gruba noga zazwyczaj nasyca przestrzeń bardziej tradycyjnym charakterem.

Wracając jeszcze do kwestii koloru, to warto zaznaczyć, że spójność kolorystyczna przekłada się na spójność estetyczną przestrzeni. Szczególnie w przypadku niedopasowanych krzeseł, kontrolowana paleta sprawi, że końcowy efekt będzie subtelny. Jeśli natomiast szukamy czegoś bardziej wyśrodkowanego, możemy iść krok dalej i zmieniać kolory opierając się na tym samym kształcie. Druga opcja jest taka, że decydujemy się na jeden odważny kolor, ale formy krzeseł są mocno zróżnicowane. Stawiając na pełny maksymalizm, puszczamy w pełni wodze fantazji, jednak zawsze mając w pamięci pierwszą lekcję dotyczącą rozmiaru.

Krzesła do jadalni? Nie tylko!
Zawsze lepiej postawić na krzesła do jadalni, które można bez problemu przenieść w inne miejsce domu. Szczególnie jeśli mowa o miękkich krzesłach z podłokietnikami, które posłużą także jako dodatkowe siedzisko przy sofie dla gości. Jadalnia połączona z kuchnią i salonem to przecież część większej kompozycji. W związku z tym krzesła do jadalni mogą także stać się elastycznym elementem tej przestrzeni. Z łatwością można sobie wyobrazić krzesła do jadalni ustawione przy toaletce lub wykorzystane w domowym gabinecie.

Krzesła do jadalni a ergonomia
Krzesła z otwartymi oparciami pomagają pozbyć się wizualnego wrażenia bałaganu, jednocześnie zapewniając wsparcie. Z kolei krzesła do jadalni ze sklejki lub z tworzywa sztucznego łatwo chwycić podczas siadania i wstawania. To opcja bardzo wygodna przy użytkowaniu przez dzieci lub w otoczeniu domowych pupili. Z kolei krzesłami o solidnych oparciach lub sporym ciężarze trudno jest manewrować. Jednak tego problemu nie sprawią krzesła do jadalni, których górna część otwartego oparcia jest także tapicerowana.

Przede wszystkim należy jednak pamiętać, aby wybierać krzesła o wygodnym dla pleców podparciu. Konstrukcja nie może się wcinać i powodować dyskomfortu, powinna natomiast dostosowywać się do naturalnego kształtu ludzkiego ciała.

Trwałość krzesła do jadalni
O trwałości i długowieczności krzesła decydują przede wszystkim materiały, z których powstało. Zdecydowanie inwestycja w materiały szlachetne, naturalne, takie jak drewno, wysokiej jakości fornir lub metale, zwykle stanowi trwały element o lepszej jakości. Dodatkowym atutem jest „życie” mebla, który wraz z wiekiem zyskuje patynę lub zmienia zabarwienie drewna. I chociaż materiał ma niebagatelne znaczenie, krzesło jest tak dobre, jak jego stawy. Im mniej złożone łączenia, tym lepiej.

Niezależnie od materiału, z którego są wykonane, krzesła powinny stać pewnie na nogach. Warto więc przyjrzeć się samemu wykonaniu krzesła. Krzesła długowieczne to te wykonane przez wykwalifikowanych rzemieślników praktykujących tradycyjną stolarkę.

W przypadku marek oferujących luksusowe meble, w tym krzesła do jadalni, mamy do czynienia z syntezą trzech elementów gwarantujących trwałość. Poza najlepszymi jakościowo materiałami i perfekcją wykonania, zyskujemy dodatkowo ponadczasowy design.

Krzesła do jadalni w naszym domu
Czas spędzony przy stole, przy pysznych posiłkach, w gronie przyjaciół, gdy zajęci rozmową cieszymy się atmosferą i towarzystwem – temu dedykowane są krzesła do jadalni. Chociaż w tych momentach nie służą jako obiekty do podziwiania, zapewniają komfort i dobre samopoczucie. Pozwalają nam w pełni oddać się przyjemności z celebrowania spotkania.

Krzesła do jadalni to jeden z wielu elementów aranżacji wnętrza, więc jeśli ma ono odzwierciedlać nasze pojęcie prawdziwego domu, ich wybór powinien być dobrze przemyślany. Jadalnia jako przestrzeń spajająca rodzinę w codziennym życiu, pełni ważną rolę. Każdy z domowników powinien czuć się w niej u siebie, na każdego powinna wpływać pozytywnie. Jednocześnie to miejsce, gdzie mają miejsce także ważne wydarzenia i święta w większym gronie. Dlatego warto z uwagą dobierać stół oraz krzesła do salonu, ponieważ świadczą one nie tylko o naszym smaku. Potrafią także sprawić, że goście będą chętnie wracać, a najbliżsi razem zasiadać do posiłków.

Podsumowanie
Dobrze zaprojektowane otoczenie tworzy dobrą atmosferę, a jednocześnie odzwierciedla wartości domowników. Pokazuje czym jest dla nich dom, jak lubią żyć i co jest dla nich ważne. O tym właśnie myślał każdy z projektantów, których prace zaprezentowaliśmy. Idąc tropem designerów, możemy dzielić krzesła do jadalni na kilka grup pod względem ich formy.

Mamy więc nowoczesne minimalistyczne projekty, które są domeną designerów takich jak Piero Lissoni, Jean-Marie Massaud czy EOOS. Dalej znajdziemy lekkie zabawne formy jakie proponuje na przykład Paola Navone. Nieco inne lecz równie żartobliwe spojrzenie na meble, w tym krzesła do jadalni, prezentuje Patricia Urquiola. W stronę klasyki, przez ikony z oferty marek Vitra oraz Cassina, trafiamy na współczesne krzesła-fotele. Otulające miękkim siedziskiem i zaokrąglonym oparciem symbole współczesnej elegancji krzesła znajdziemy w portfolio Baxter, B&B Italia oraz Minotti. Na szczycie świata czarownych sztuczek stolarki, których mistrzem jest Roberto Lazzeroni, bajeczne kształty proponują Ceccotti oraz Giorgetti.

Taka kategoryzacja opiera się jednak wyłącznie o ilość detali i nie odnosi się do kategoryzowania samych prezentowanych projektów. Wszystkie bowiem, bez wyjątku, realizują ideę projektanta, którego celem było stworzenie krzesła idealnego. A ponieważ każdy z designerów i każdy z producentów włożył w projekt całą swoją wiedzę i artyzm, każde z nich można określić mianem doskonałego mebla do jadalni.