Maserati w nowym obliczu uwodzi i zachwyca, ale droga do tego śmiałego i luksusowego designu nie była wcale prosta.
Fabryka The Giovanni Agnelli była niegdyś własnością genialngo i śmiałego Bertone. Tu, na północy, w Grugliasco na obrzeżach Turynu, w przemysłowym regionie Włoch tworzono awangardowe samochody. Z tego zakładu wyjechały między innymi Fiat Dino Coupé, Lamborghini Miura oraz Countach. Niestety, w 2009 roku The House of Bertone ogłosiło upadłość. Pod koniec życia właściciela, na terenie produkcyjnym, z setki pracowników pozostało tylko dwóch. Gdy Maserati przejęło i tym samym uratowało zakłady, wielu byłych pracowników Bertone zostało na nowo powołanych do pracy.
Dziś, fabryka Giovanni Agnelli tętni życiem. Przy liniach montażowych pracują nie tylko mężczyźni, ale i kobiety, a maszyny high-tech wytwarzają części potrzebne do produkcji modeli Quattroporte i Ghibli. Proces powstawania aut Maserati to fuzja automatyki z tradycyjnymi zasadami rzemiosła, gdyż są one produkowane na zamówienie, a ich liczba jest limitowana, co gwarantuje klientowi poczucie unikalności, wyjątkowości. Co więcej, każde auto reprezentuje włoski luksus połączony z niezwykłą, charakterystyczną dla tego kraju, wrażliwością.
Maserati – smak prestiżu
Nargess Shahmanesh Banks- redaktorka znana głównie ze swoich reportaży dedykowanych wzornictwu, motoryzacji oraz architekturze, wizytę we Włoszech opisuje następująco. „Odwiedziliśmy Italię, by wypróbować model Ghibli 2017. Podróż ta, miała swój niepowtarzalny urok. Rozpoczęła się w Modenie, gdzie znajduje się główna siedziba Maserati oraz druga fabryka samochodów tej marki. Wspomnieć także należy, że miasto to jest kolebką innego znanego brandu motoryzacyjnego- Ferrari. Dlatego o Modenie mówi się, że jest światową stolicą samochodów sportowych. Na początku naszej wycieczki mieliśmy okazję skosztować tutejszej kuchni. Region ten słynie z gastronomii, a przede wszystkim z produkcji octu balsamicznego oraz sera Parmigiano Reggiano.
Najpierw, poznaliśmy tajniki surowych zasad kuchni włoskiej pod okiem szefa kuchni Luki Marchini, tutejszej wschodzącej gwiazdy, szkolonej przez samego Massimo Botturę. Po chwili rozkoszowaliśmy się już włoskim slow food, podczas niebiańskiego posiłku w nagrodzonej gwiazdką Michelin Ristorante l’Erba del Re. Następnego dnia wskoczyliśmy za kierownicę Ghibli, z napędem na cztery koła, 404 konnym silnikiem wyprodukowanym przez Ferrari, o pojemności 3 litrów oraz dwiema turbosprężarkami i ruszyliśmy do Turynu.”, wspomina.
Logo to nie wszystko
Trzy lata temu Maserati wywołało wrzawą dyskusję, pokazując projekt auta łączącego zaprojektowane przez Giugiaro w 1996 roku GT oraz model coupé z lat 90-tych stworzony przez Marcello Gandini. Pomysł ten wywołał mieszane uczucia wśród fanów marki. Samochód niższej klasy niż Quattroporte, a co za tym idzie, w niższej cenie miał być produkowany na szeroką skalę wśród autosegmentu E, czyli aut klasy premium. Niektórzy wielbiciele Maserati swoje niezadowolenie z tego powodu argumentowali tym, że marka od tej pory straci na prestiżu. Ghibli produkowane jest w niewielu egzemplarzach, lecz Maserati utrzymuje, że tak zostanie. Właściciel koncernu- Fiat dostarcza na rynek tanie samochody na szeroką skalę, tym samym jest w stanie utrzymać nieliczną produkcję Maserati.
Nowy Ghibli okazał się bardzo wyrafinowany. W tym projekcie marka poprawiła wady z poprzednich modeli, dlatego też klient może teraz cieszyć się rozbudowanym systemem multimedialnym, kompatybilnym z Apple CarPlay oraz Android Auto. Pakiet sportowy samochodu zawiera 20-sto calowe polerowane koła Urano, sportowe siedzenia i kierownicą, czerwone zaciski hamulców i zawieszenie Skyhook, pozwalające na szybką zmiane dynamiczności samochodu.
Pakiet luksusowy oferuje także 19-sto calowe felgi „Poseidone”, skórzaną kierownicę dostępną w kolorze czarnym, w beżu lub w brązie z drewnianymi wstawkami. Miłośnicy słuchania muzyki w samochodzie, z pewnością ucieszą się z wbudowanego 900 watowego nagłośnienia Harman Kardon Premium Auto System. Klient może także sprecyzować, czy woli podsufitki wykonane z alkantary czy też jedwabne, zaprojektowane przez Ermenegildo Zegna. Dodatkowo, marka ta przygotowała kolekcję odzieży oraz akcesoriów kompatybilnych z modelami aut Maserati- Ghibli oraz Quattroporte.
Kraj szybkich samochodów
Najnowszy model Ghibli jest zdecydowanie bardziej interesującym samochodem. Szczególnie w porównaniu z okazałym, „wybuchowym” Quattroporte, Ghibli okazuje się być autem o raczej powściągliwym projekcie, ale przy tym dający efekt prostej elegancji. Można powiedzieć, że idealnie wpasowuje się w klimat północnej Italii. Jak mawiają niektórzy- północne Włochy powinny zawsze kojarzyć się z kuchnią typu slow food oraz szybkimi samochodami. To zdanie perfekcyjnie podsumowuje model Maserati Ghibli.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/technologie/rolls-royce/