Drodzy Czytelnicy,
subiektywny przegląd designu, prezentowany tuż przed Salone del Mobile di Milano wprowadzi Was w letni nastrój dzięki licznym projektom dedykowanym ogrodowi i tarasom oraz nowym kolorom i wzorom, które tchną w nadchodzących miesiącach powiew świeżej energii do wnętrz.
Ale to ledwie uzupełnienie zestawu inspiracji zaczerpniętych od wybitnych umysłów sceny interior designu i architektury z całego świata.
Zajrzymy do artystycznej duszy Vincenzo de Cotiisa poprzez wnętrza mediolańskiej willi i prace z kolekcji Crossing Over. O motywacjach artysty, jego miłości do miksowania różnych materiałów i środków przekazu wizualnego, a także wieloletnich badaniach nad upływającym czasem dowiecie się z wywiadu z samym de Cotiisem.
Pozostając w estetyce balansującej między przeszłością a nowoczesnością, prezentujemy postać kolejnego wybitnego designera – Daniele Daminelliego, który „przenosi fragmenty historii w przyszłość”, jak sam mówi o swoich twórczych działaniach. Wnętrza sygnowane jego nazwiskiem są niczym sceny, których zadaniem jest przetrwać próbę czasu. Dlatego sięga po wzory i design dawnych mistrzów, jak chociażby Carlo Mollino, by uzyskać równie wyrafinowany i elegancki efekt.
Przechodząc do lżejszych klimatów, zapraszamy w podróż do Brazylii, po fascynujących wnętrzach projektu Arthura Casasa, pełnych lekkości i szytego na miarę designu stworzonych dla marki +55design.
W kosmopolitycznym Santiago de Chile zlokalizowany jest supernowoczesny apartament z oszałamiającym widokiem, którego wnętrza aż kipią od kolorowej sztuki, przeplatanej ikonicznym designem. Studio Paula Gutierrez stworzyło wspaniałe tło dla kolekcjonerskich obiektów, planując jednocześnie wszystkie pomieszczenia w zgrabny układ pokoi odchodzących od głównego holu, z którego uczyniono serce domu.
Wracając do Europy, płyniemy na grecką wyspę Mani, na której Desypri&Misiaris Architecture wykreowało samotne, kamienne wieże mieszkalne osadzone w surowym krajobrazie, które niczym obeliski spoglądają na rozległe płaszczyzny dziewiczych terenów. Typowy, grecki styl urzeka naturalnymi materiałami i tradycyjnymi rozwiązaniami projektowymi, mimo iż wpisany w całkiem współczesne bryły architektoniczne.
Odmienne estetycznie, ale jakże kojące zmysły są wnętrza wiejskiego domu we włoskiej Piacenzy – to weekendowe schronienie dla uciekającej z Mediolanu pary, wypełnia nowoczesne wzornictwo wpisane w prosty, lokalny styl.
I wreszcie rzecz dla fanów motoryzacji – The Library – fascynujące wnętrza do ekspozycji wyjątkowych egzemplarzy sztuki motoryzacyjnej, zaprojektowane przez studio projektowe A Work of Substance.
Na koniec odrobina sztuki, tyleż szokującej, co odwzorowującej bieżące społeczne nastroje: Maurizio Cattelan, Daan Roosegaarde i kolekcja The Role Play prezentowana w Fondazione Prada.
Miłej lektury!