Search

Architektoniczne artykulacje wg Norm Architects

NormArchitects_Liewood_2023_Photoby_JonasBjerrePoulsen

Nowa siedziba Liewood zaprojektowana przez Norm Architects, znajdująca się w majestatycznym budynku w Kopenhadze, przenosi nas w świat odcieni jasności i tekstur naturalnych materiałów. Z pierwotnymi skośnymi sufitami i głębokimi wnękami okiennymi, przestrzeń ta odzwierciedla czasy, kiedy elegancja i doskonałe rzemiosło stanowiły rdzeń tożsamości architektury. Poprzez wprowadzenie monochromatycznej, a jednocześnie bogatej palety kolorów i materiałów, pięciopiętrowy budynek tworzy ramy dla inspirującej przestrzeni pracy, pełnej życia, zmienności i wspólnoty.


Między zabawą a sztuką

Pełniąc funkcję nowej siedziby międzynarodowej marki dziecięcej, Liewood, nowa przestrzeń obejmuje zarówno showroomy, biura, jak i pracownie twórcze. Minimalistyczne elementy rzeźbiarskie, takie jak zabawne podium, zakrzywione ściany i wybrane dzieła sztuki, stanowią stymulującą koncepcję, współgrając z prezentowanymi dziecięcymi zabawkami, zarówno uzupełniając, jak i kontrastując z nimi. Ten zmysłowy świat koncentruje się na wyselekcjonowanych produktach, stanowiąc idealne tło do dzielenia się wiedzą oraz źródło ciągłej inspiracji. Dzięki celowej elegancji, architektura budynku jawi się jako minimalistyczna i rytmiczna; kolumny określają wejścia, drewniane ściany otaczają pomieszczenia spotkań, a szerokie klatki schodowe pełnią różne funkcje stylizacyjne, natomiast podiumy pojawiają się na zakrętach.


Bogactwo bodźców haptycznych w wydaniu Norm Architects

Koncepcja wnętrza opiera się na monochromatycznej, a jednocześnie bogatej palecie materiałów, podkreślając różnorodne tekstury wybranych materiałów. Z ambicją stworzenia komfortowej przestrzeni o subtelnie stonowanym charakterze, Norm Architects pracowało nad tym, by przestrzeń zyskała znaczenie poprzez przemyślane wykorzystanie elementów taktylnych, takich jak tekstury ścian z chropowatej struktury i kontrastujące elementy, takie jak drewno dębowe i stal.

Oryginalna klatka schodowa, biegnąca od parteru aż po cztery piętra, pozostaje nietknięta jako hołd czasom pełnym elegancji i doskonałego rzemiosła. Ze względu na swoją znaczną wielkość, otaczająca ją ściana jest zakrzywiona z obu stron, co dodaje przestrzeni zaskakującego wyrazu.

Sztuka odgrywa kluczową rolę w tworzeniu inspirującej atmosfery. Wśród artystów, którzy przyczynili się do wzbogacenia tej przestrzeni, znalazła się m.in. renomowana duńska projektantka Sara Martinsen, która dostarczyła pięknych, a jednocześnie subtelnie wpisujących się dzieł sztuki, dodając ciepła i podkreślając taktylność przestrzeni, nie przyciągając więcej uwagi niż prezentowane produkty.


Wizualny porządek – znak rozpoznawczy Norm Architects

W showroomie na pierwszym piętrze stworzono ciepłe wnętrze z drewnianym rdzeniem, gdzie klienci i pracownicy mogą zgłębić kuratorowany świat Liewood. Wielkość architektury wnętrza stoi w wyraźnym kontraście do małej skali prezentowanych zabawek dziecięcych, co ma na celu podkreślenie każdego elementu. Głębokie półki pozwalają na schowanie dodatkowych rozmiarów i kolorów prezentowanych zabawek, aby uniknąć bałaganu. W celu stworzenia spójności w przestrzeni showroomu, zarówno półki, jak i stoły są indywidualnie dostosowane, brakuje tu rozwiązań uniwersalnych. Te spersonalizowane kompozycje nie tylko służą swojemu celowi, ale są również świadome kontekstu i doskonale zintegrowane z architekturą, wyróżniając się i dodając wartość swojemu otoczeniu.


Artefakt epoki przemysłowej wpisany w nową formę

Showroom w środkowej części budynku stanowi artefakt epoki przemysłowej – stara hala produkcyjna z otwartymi przestrzeniami, kolumnami architektonicznymi i kultowym świetlikiem. Chociaż przestrzeń była piękna i niemalże kultowa w swej formie, ludzie instynktownie szukają miejsc, które sprawiają, że ciało czuje się ograniczone i skoncentrowane, które wywołują poczucie bezpieczeństwa i komfortu, a także zachęcają do aktywności i refleksji. W architekturze musimy więc pracować nad skalą, pełnią i pustką w taki sposób, aby uwzględniać ludzką formę. Dlatego też, aby stworzyć przestrzeń, która jest komfortowa i odnosi się do ciała, zaprojektowano drewniany rdzeń, który stanowi małej skali dom wewnątrz przestrzeni, co czyni ją bardziej zrozumiałą i łatwiejszą do zamieszkania. Ponadto zaprojektowano spersonalizowane podiumy pokryte pracami z gliny, aby stworzyć małe „przystanki” wewnątrz showroomu. Dzięki utrzymaniu kolorów w tonacji szarości, powstał kontrast do ciepła drewna.

Naturalne materiały i kolory tworzą przestrzenie i przedmioty, które oddziałują na nasze pradawne preferencje estetyczne – takie, które sprawiają, że wyglądają dobrze, czują się dobrze i są trwałe. Środowisko naturalne to nasze pierwotne miejsce zamieszkania, a nasze zmysły i psychologia są dostrojone do jego elementów od zawsze.


The Parlor – biurowe życie czasem toczy się w kuchni

Kuchnia pełni funkcję głównej kuchni dla pracowników Liewood, znana jako „The Parlor”, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie showroomu na pierwszym piętrze. Z olbrzymim stołem z trylity, przestrzeń ta podkreśla przyjazną i otwartą atmosferę, jednocześnie zachęcając ludzi do zwolnienia tempa i wspólnego wypoczynku.


Równowaga i funkcjonalność wg Norm Architects

Aby zrównoważyć przestrzeń, która zwykle jest urządzana z zabawkami dziecięcymi, wprowadzono minimalistyczne elementy rzeźbiarskie, takie jak organiczne stoliki stylizacyjne, zabawne podiumy i zasłony w stylu domu o narastającej elegancji, które przekazują historię Liewood. Wybrane przedmioty i dzieła sztuki wprowadzają balans, będąc swobodne i nieoczekiwane w swojej formie, a jednocześnie posiadając delikatny i organiczny język, który przemawia do wszystkich naszych zmysłów. Poprzez harmonizację cech taktylnych, przedmiot może wywoływać intymność, łagodząc granicę między wnętrzem a otoczeniem i zapraszając ciało ludzkie do doświadczania.


Przestrzeń biurowa i miejsca spotkań

Przestrzeń biurowa musi oczywiście spełniać wiele funkcji i potrzeb, ale najważniejszym celem jest stworzenie ramy dla współpracy, dzielenia się wiedzą i poczucia wspólnoty. Dlatego w staraniach o stworzenie inspirującego i wszechstronnego środowiska pracy, Norm Architects dążyło nie tylko do stworzenia klasycznych ustawień biurowych, ale także miękkich i przyjaznych miejsc spotkań. Z naturalnym światłem wpadającym przez okna, miękkość wybranych mebli staje się głównym elementem, jednocześnie zachęcając ludzi do osiedlenia się – zarówno na pogawędki, jak i do kontynuowania pracy w nowym otoczeniu. Niektórzy wolą pracować w kawiarni lub ruchliwym salonie, inni cenią spokój biblioteki lub własnego mieszkania. Dzięki tej przestrzeni zrodziła się szansa by zgromadzić wszystkie te elementy pod jednym dachem, aby pracownicy mogli być produktywni tam, gdzie czują się najbardziej komfortowo.


Schody jako funkcjonalna rzeźba

Klatki schodowe nie tylko łączą nasze domy w praktyczny sposób; mogą także stanowić rzeźbiarski i ekscytujący element architektoniczny. Ponieważ zachowana klatka schodowa od parteru do góry nie prowadzi na najwyższe piętro budynku – mniejszą i bardziej przytulną przestrzeń, którą nazywamy „Apartamentem” – zastąpił spiralny następca. Wykonany ze stali, kontrastuje z ciepłem i taktylnością drewnianej podłogi. Miękkie i jasne kolory drewnianych stopni zostały zintegrowane, tworząc spójny i spokojny wszechświat ton w ton.


W poszukiwaniu ciszy i prostoty – istota projektowa Norm Architects

W hałaśliwym i zatłoczonym społeczeństwie, które nieustannie domaga się naszej uwagi, możemy tęsknić za ciszą i prostotą. Dlatego architekci chcieli stworzyć pewne poczucie spokoju w przestrzeni – oraz ogólnie w naszym codziennym życiu – wracając do podstawowych potrzeb schronienia, użyteczności, piękna i przynależności, bez zbędnej złożoności. Stąd też skupiono się na redukowaniu projektowania do jego rdzenia i celowej eksploracji jego wpływu na zmysły.

Przestrzeń biurowa utrzymana jest w jasnej palecie kolorów, która współgra z produktami znajdującymi się w katalogu zabawek dziecięcych Liewood, jednocześnie uzupełniając wybrane materiały na pozostałych piętrach. Ludzki umysł ewoluował, aby czuć się spokojnym i zadowolonym na widok naturalnych kolorów, a ta paleta ma dodatkową zaletę bycia ponad wszelkimi trendami projektowymi. Działając na neutralnych kolorach, stworzono zatem trwałe środowisko pracy, w którym pracownicy mogą być kreatywni i produktywni.

Pokoje konferencyjne to miejsce podejmowania ważnych decyzji, dzielenia się pomysłami i wzmacniania współpracy. Ponadto ciche otoczenie z minimalnymi rozpraszaczami pomaga zespołowi skoncentrować się i być bardziej produktywnym. Poprzez oddzielenie pomieszczeń od pozostałej przestrzeni biurowej jedynie przeszklonymi oknami od podłogi do sufitu, zapewniono naturalny przepływ światła, jednocześnie podkreślając ducha współpracy w sposób, który nie przekracza potrzeby zachowania ciszy w wieloosobowym zespole.

Zdjęcia: Jonas Bjerre Poulsen

Artykuł oryginalnie opublikowany w Point of Design magazine no 20.

Zobacz także:

Close
© Copyrights by Point of Design
Close