Search

Casa Aviv – minimalistyczny dom w Tulum

Casa Aviv, Tulum, projekt CO-LAB. Photo: Cesar Bejar_pointofdesignpl

Styl minimalistyczny ma różne oblicza – to w Casa Aviv jawi się dyskretnym, naturalnym urokiem, otulonym grą światła i cienia.

Dyskretnie położona na zielonych obrzeżach Tulum w Meksyku, w niewielkiej odległości od plaży i niektórych naturalnych zapadlisk w regionie zwanych cenotami, Casa Aviv to współczesna rezydencja wakacyjna o minimalistycznym rygorze i ręcznie stworzonym uroku, bez wysiłku, w zgodzie z naturalnym otoczeniem. Lokalna pracownia architektoniczna CO-LAB ściśle połączyła wewnętrze i zewnętrze, zarówno przestrzennie, jak i wizualnie, aby stworzyć spokojną przystań w dżungli, której surowa gracja jest w równym stopniu wynikiem wyrafinowania architektonicznego, co dążenia do zrównoważonego rozwoju i niskich kosztów utrzymania.

Casa Aviv, Tulum, Meksyk, projekt: CO-LAB. Zdjęcie:Cesar Bejar.

Minimalizm architektoniczny

Nawiązując do proporcji działki, dom składa się z dwóch połączonych, wydłużonych brył, z których wyższa mieści cztery sypialnie na dwóch poziomach oraz taras na dachu z 360-stopniowym widokiem, a nieco krótsza przestrzeń mieszkalna i jadalna zajmuje podwójną wysokość domu.

 

Proste środki i światło czyli styl minimalistyczny

Można go całkowicie otworzyć z jednej strony na basen, a z drugiej na ogród, dzięki obrotowym szklanym drzwiom sięgającym od podłogi do sufitu. Duże okna zapewniają również wspaniałe widoki na bujne otoczenie i naturalne światło, a okna clerestory wychodzące na północ delikatnie oświetlają korytarz na pierwszym piętrze, który ma formę pomostu, oraz kuchnię poniżej.

Wsparte stonowaną paletą ciepłych, szarych, polerowanych ścian cementu i czarnego lastryko, które działają jak wciągające puste płótno, na którym gra światła i cienia delikatnie rozwija się przez cały dzień, ascetyczne wnętrza są paradygmatem eleganckiej prostoty, która pozwala na widokowi na ogród zająć centralne miejsce.

Rzemieślnicza robota w stylu minimalistycznym

Wbudowane meble ze zwęglonego drewna cedrowego dodają tekstury i ciepła, podobnie jak seria mebli, tekstyliów i opraw oświetleniowych z lokalnych, naturalnych materiałów, które CO-LAB zaprojektował na zamówienie do tego projektu. Wykonane ręcznie przez lokalnych rzemieślników, wielu w warsztacie CO-LAB, dzieła łączy współczesny design z wernakularną wrażliwością, sugestywnie ukierunkowując naturalne piękno Jukatanu bez poświęcania funkcjonalności i wyrafinowania – sentyment, który również podsumowuje architektoniczną odrębność Casa Aviv.

 

Zobacz także:

Dom otwarty w stylu minimalistycznym

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close