Search

Dior w świecie baletu – zażyła wzajemność

Kostiumy baletowe zaprojektowane przez Dior
Primabalerina Margot Fonteyn i Christian Dior

W 1955, Margot Fonteyn założyła specjalnie dla niej uszytą suknię ślubną. Zaprojektował ją sam Christian Dior. Jednak nie był to jednorazowy epizod. W ciągu swojego życia artystycznego oboje często i chętnie ze sobą współpracowali. W rezultacie najpierw pojawił się Dior w świecie baletu, a następnie tancerze na jego wybiegach.

Dior i balet

Kilkadziesiąt lat później Maria Grazia Chiuri kontynuuje długą tradycję synergii między dwoma dziedzinami sztuki. Ostatni sezon, jej kolekcja wiosna/lato 2019 dla Diora, był poświęcony tańcu i kilku pionierom w tej dziedzinie – takim jak Isadora Duncan i Loïe Fuller. Pokazowi towarzyszyła choreografia Sharon Eyal, a tancerze wplatali się w linię modeli. W rezultacie dodali fizyczności przestrzeni już naładowanej emocjami i elegancją.

Pokaz Dior na sezon wiosna/lato 2019
Pokaz Dior na sezon wiosna/lato 2019

Świat baletu i moda Diora

Niedawno w jej rodzinnym mieście – Rzymie, projektantka zadebiutowała serią ozdobnych kostiumów do Nuit Blanche. To jeden z trzech spektakli baletowych wystawianych na cześć Philipa Glassa, a powstał we współpracy z Eleonorą Abbagnato, gwiazdą w świecie baletu. Dyrektor artystyczny Dior współpracował z Eleonorą, która również występuje w spektaklu. W efekcie możemy podziwiać ją w czarno białych tiulach na pudrowych spódnicach w odcieniach bieli.

Projekt kostiumu dla primabaleriny Eleonory Abbagnato
Projekt kostiumu Dior dla primabaleriny Eleonory Abbagnato

Podobnie jak dla Christiana Diora, taniec jest życiową pasją Marii Grazii Chiuri. Ponieważ postrzega formę sztuki we wszystkich jej odmianach jako gest wyzwalający, wyrażony poprzez ruch ciała. Kreacje cechują się warstwami dzianin i tiuli. Natomiast projekt Abbagnato to pełna spódnica usiana romantycznymi jedwabnymi kwiatami widocznymi między dwiema warstwami tiulu. Zainspirowała ją idea kwiatów prasowanych na stronach starych książek, symboliczne odniesienie do kwiatów w hołdzie dziedzictwu Diora.

Tancerze Nuit Blanche w strojach zaprojektowanych przez Dior
Tancerze Nuit Blanche w strojach zaprojektowanych przez Dior
Tancerze Nuit Blanche w strojach zaprojektowanych przez Dior
Tancerze Nuit Blanche w strojach zaprojektowanych przez Dior

Wzajemne przenikanie

Widząc stroje, połączenie pomiędzy gotowymi ubraniami i energią  spektaklu jest więcej niż symboliczne. To relacja, która nie przestaje inspirować. Tancerze baletu Nuit Blanche pojawią się także w nowej kampanii reklamowej, celebrując i utrwalając obecność Dior w świecie baletu.

Kostiumy baletowe zaprojektowane przez dom mody Dior
Przedstawienie Nuit Blanche na scenie

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close