Search

Halo Karoliny Hałatek | w kręgu białego światła

10 Halo @Karolina Hałatek

Polska artystka, Karolina Hałatek studiowała w Londynie, Berlinie i Warszawie. Wykorzystując światło jako główne medium w swojej twórczości, realizuje eksperymentalne, specyficzne dla miejsca przestrzenie. Jednocześnie łączy elementy wizualne, architektoniczne i rzeźbiarskie. Jej instalacje są wciągające i wyzwalają ciekawość oraz nieoczekiwane, głębokie konotacje. Jedną z nich, zatytułowaną Halo, można podziwiać w Muzeum Sztuki A4 w Chengdu, w Chinach. Będzie tam gościć do 30 września w ramach programu rezydencji międzynarodowych artystów ARIE A4.

5 Halo @Karolina Hałatek
@Karolina Hałatek

Halo

Projekt koncentruje się na ideach „przejrzystości, światła i rozszerzonej przestrzeni”. Karolina Hałatek stworzyła podświetlany pierścień otaczający widzów czystym białym światłem. W ten sposób zaprojektowała także intymne, osobiste wrażenia, starając się wywołać kontemplację w abstrakcyjnym otoczeniu.

4_HALO_©Karolina-Halatek
©Karolina-Hałatek

Nazwa i forma pracy nawiązuje do rzadkich zjawisk optycznych obserwowanych wokół słońca lub księżyca, wytwarzanych przez światło odbijające się od kryształków lodu. Na wystawie Hałatek przedstawia to ciało niebieskie widzowi sztuki, który staje się centralną częścią dzieła. W pracy widoczne są także odniesienia do religii i modlitwy, ponieważ intymna natura instalacji zapewnia przestrzeń do cichej introspekcji. W istocie Halo dotyczy człowieka i wewnętrznego światła, które każdy może w sobie odkryć.

6 Halo @Karolina Hałatek
@Karolina Hałatek

Karolina Hałatek

Widząc swoją pracę przede wszystkim jako katalizator doświadczenia, artystka tworzy instalacje o silnych cechach doświadczalnych i immersyjnych. Często wynikają one ze współpracy z fizykami kwantowymi, twórcami teorii superstrun (Leonard Susskind, Roger Penrose) i inżynierami mechaniki precyzyjnej. Karolina Hałatek interesuje się doświadczeniami sięgającymi granic ludzkiej wiedzy. A zatem poszukuje języka wizualnego, który budzi uczucia i emocje związane z praktycznie nieznanymi zjawiskami.

3 Halo @Karolina Hałatek
@Karolina Hałatek

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close