Search

Max Mara Art for Women | nagroda dla Emmy Talbot

Emma Talbot

10 marca ogłoszono, że w tym roku laureatką ósmej już edycji Max Mara Art Prize for Women została Emma Talbot. Max Mara Art to projekt, który koncentruje się na ważnych tematach, takich jak kobieca tożsamość. Przyznawana co dwa lata, od 2005 roku, nagroda jest jedynym wyróżnieniem dla sztuk wizualnych dedykowanych artystkom w Wielkiej Brytanii. Iwona Blazwick, dyrektor słynnej Whitechapel Gallery, ogłosiła wynik konkursu podczas ceremonii w tej instytucji.

max mara art 2020
When Screens Break

Max Mara Art dla kobiet

Zwycięski projekt Talbot koncentruje się wokół ważkich tematów, takich jak władza, zarządzanie i tożsamość kobiet, a także ich własny wygląd. Jednak przede wszystkim chodzi o przełamywanie wszelkich stereotypów. Nieprzypadkowo inspiracją dla jego projektu jest słynny obraz Trzy wieki kobiet (1905) Gustava Klimta, przechowywane przez Narodową Galerię Sztuki Nowoczesnej w Rzymie.

Emma Talbot tworzy promienne rysunki i polichromowane rzeźby na epicką skalę. Łączy słowa i obrazy, aby wyrazić liryzm i ból podmiotowości. Wszyscy cieszymy się, że włoskie doświadczenie wpłynie na wizjonerską estetykę zwycięzcy tej edycji nagrody Max Mara Art Prize!” – powiedziała Iwona Blazwick, która przewodniczyła jury złożonemu z właścicielki galerii Florence Ingleby, artystki Chantal Joffe, kolekcjonerki Fatimy Maleki i krytyk sztuki Hettie Judah.

max mara art 2020
Your Own Authority

Emma Talbot – artystka

Emma Talbot, urodzona w 1969 roku, mieszka i pracuje w Londynie. Jej praktyka artystyczna obejmuje różne ekspresyjne media: rysunek, malarstwo, instalację, rzeźbę. Często rysuje lub maluje na jedwabiu i innych tekstyliach. Jej prace obejmują teksty i frazy wymyślone przez nią lub zaczerpnięte z innych źródeł i repertuaru. Prace Talbot rodzą się z osobistych doświadczeń, które artystka przekłada na „wielkie narracje”, z myślą o zgłębianiu wspólnych tematów: od polityki społecznej po płeć i relacje z językiem.

max_mara_art_2020
Do You See Yourself Projected?

Aby ukończyć swój projekt, Talbot wyjedzie do Włoch w charakterze rezydentki. Tam będzie miała  okazję tworzyć nowe prace, które zostaną wystawione w 2021 roku w Whitechapel Gallery i Maramotti Collection w Reggio Emilia.

Ta nagroda trafiła do mnie w kluczowym momencie (…), ponieważ dopiero niedawno zacząłem koncentrować się na swojej praktyce artystycznej. Przez wiele lat pracowałam jako nauczycielka, aby utrzymać rodzinę, będąc samotną matką. Nagroda artystyczna Max Mara for Women pomoże mi w pełni wykorzystać to ważne przejście. (…) to niesamowita okazja, aby całkowicie skoncentrować się na mojej pracy i podjąć długie badania. Prawdziwy punkt zwrotny w moim życiu ”, powiedział Talbot.

 

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/sztuka/halo-karoliny-halatek-w-kregu-bialego-swiatla/

https://pointofdesign.pl/sztuka/wu-tsang-w-berlinskim-gropius-bau/

https://pointofdesign.pl/sztuka/brigitte-niedermair-retrospektywa-wenecja/

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close