Search

Perły architektury – modernistyczne baseny Mediolanu

perły architektury foto- Stefan Giftthaler 06

Fotograf Stefan Giftthaler stworzył hipnotyzującą serię zdjęć przedstawiających często pomijane perły architektury Włoch. Przez jego obiektyw możemy wybrać się na zwiedzanie mediolańskich basenów.

perły architektury foto- Stefan Giftthaler 04
zdjęcia: Stefan Giftthaler

Mediolan, miasto przemysłowe oddalone o wiele kilometrów od morza, potrzebuje parków i terenów zielonych. Jednak mieszkańcy tego miasta mają jeszcze jednego asa w rękawie – sporą dawkę ochłody w postaci licznych zewnętrznych basenów. Mediolański fotograf, Stefan Giftthaler, zaprezentował serię zdjęć tych lśniących piękności. Sam autor opowiada:

To jest praca o pamięci, nie precyzyjne wspomnienie, ale coś, co wszyscy dzielimy, a co wyłania się z określonych sytuacji i atmosfery.”

perły architektury foto- Stefan Giftthaler 01

Te zdjęcia, zrobione w ciągu dwóch lat, pozwalają nam zajrzeć do wyobraźni Giftthalera.

Nie dorastałem w Mediolanie. Ale gdy tylko wszedłem do jednego z tych basenów na świeżym powietrzu, od razu poczułem, że znam to miejsce. Znałem to światło, atmosferę leniwego letniego poranku, niewiele ludzi i sposób, w jaki ich głosy odbijały się echem po wodzie.

perły architektury foto- Stefan Giftthaler 07

Perły architektury Mediolanu ostatnich 100 lat

Wiele z tych basenów pochodzi z okresu boomu gospodarczego w kraju w latach 60. i 70. XX wieku. Jednak istnieje także kilka zachowanych przykładów z epoki faszystowskiej. Należy do nich Piscina Romano Luigiego Lorenzo Secchiego, której surowe klasyczne formy zderzają się z okrojonym modernizmem. Ten styl spotkał się z przychylnością prawicowego rządu. Ogromne Lido w mieście, zaprojektowane przez inżyniera Cesare Marescotti w 1931 roku, nadal pozostaje ważnym miejscem do uprawiania sportu i rekreacji dla wszystkich grup wiekowych.

perły architektury foto- Stefan Giftthaler 03

Susan Sontag napisała, że ​​fotograf nie tylko rejestruje przeszłość, ale ją tworzy. Czuję, że te obrazy są w jakiś sposób wytworami z przeszłości, mimo że zostały zrobione niedawno”.

perły architektury foto- Stefan Giftthaler 05

Pływanie, kąpiel i wypoczynek to również coś w rodzaju przedstawienia. Wiele z tych konstrukcji osadzono na tle wysokich budynków publicznych lub przemysłowych. W ten osób powstało coś, co Giftthaler określa jako „efekt niemal metafizyczny”, przywodząc na myśl scenografię zaprojektowaną przez Giorgio de Chirico. To połączenie sceny i tła wzmacniają architektoniczne walory otoczenia. Pojawia się więc kampus Uniwersytetu Gio Pontiego w Mediolanie lub przypominający zamek budynek mieszkalny Franco Albiniego przy Via Argelati.

perły architektury foto- Stefan Giftthaler 02

Myślę, że to jest magia fotografii – kiedy coś fotografujemy, widzimy coś w nim ukrytego. Moment, który tworzy związek między tym, co fotografujemy, a naszym weltanschauung, sposobem, w jaki widzimy rzeczy.

perły architektury foto- Stefan Giftthaler 08

 

Zobacz także:

samantha-french-zanurza-nas-w-nostalgii

michela-picchi-the-lady-or-the-tiger

historie-milosne-insta-projekt-francesco-vezzoli

 

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close