Już za tydzień startuje Paris Fasion Week, a przy okazji tego najważniejszego wydarzenia w modowym kalendarzu, będzie działo się wiele i ciekawie. Jedną z interesujących zapowiedzi jest informacja o wystawie Space(less). Od 8 do 27 października będzie można podziwiać prace 6 artystów, którzy opowiedzą publiczności o pustce. Tą barwną historię będzie można obejrzeć w stolicy Francji, przy Rue Saint-Claude 7, w galerii Spaceless.
Galeria Spaceless opiera się na egalitarnej zasadzie, że sztuka powinna być dostępna wszędzie tam, gdzie ludzie są bez ograniczeń. – twórczyni galerii, Beatrice Masi.
O wystawie Space(less)
Pustka, jak mawiała francuska projektantka i architektka Charlotte Perriand, zawiera wszystko, ponieważ reprezentuje zdolność do poruszania się, potencjalność ruchu. Teraz wyobraźmy sobie nieskończoną przestrzeń bez żadnego punktu odniesienia. W takiej przestrzeni ruch byłby niemożliwy, ponieważ nie byłoby nic do zmierzenia przebytej odległości. Tak więc, aby to twierdzenie było prawdziwe, pustka musi przynajmniej zawierać znacznik.
Ale jaka byłaby natura tego znacznika?
Badając temat, Félicie d’Estienne d’Orves i Pandora Mond podejmują problem, odwołując się do kosmicznej czasowości i światła emanującego z obiektów niebieskich. Natomiast zdjęcia Lary Porzak zanurzają widza w ponadczasowy wszechświat, w którym jedynie wspomnienia mogłyby służyć za punkt odniesienia. Wreszcie, wciągające instalacje Jayde Cardinalli i Noémie Lacroix zapewniają zmysłową perspektywę. Podczas gdy eklektyczne kreacje Hugh Findlestara mają na celu wykroczenie poza pojęcie pustki.
O artystach Space(less)
Félicie D’Estienne D’Orves mieszka i pracuje w Paryżu. Od 2014 roku koncentruje swoje badania na astrofizyce i badaniu naturalnych cykli świetlnych. Jej prace łączą światło i rzeźby z nowymi technologiami. Były regularnie prezentowane w renomowanych miejscach, takich jak Centre Pompidou w Paryżu.
Hugh Findletar to jamajski artysta osiadły we Włoszech, którego medium jest szkło Murano. Jego imponujące i odważne prace znajdują się w jednych z najbardziej prestiżowych kolekcji sztuki współczesnej na świecie, jako ekscentryczne arcydzieła, które przekraczają granice rzeźby.
Jayde Cardinalli jest projektantką i ilustratorką z Kalifornii, która czerpie inspiracje z natury, tworząc niezwykłe, wymyślone kompozycje. Jej prace znalazły się w kilku najnowszych kolekcjach Gucciego, po tym jak odkrył ją uznany dyrektor kreatywny Alessandro Michele. Od tego czasu współpracowała m.in. z Disneylandem, Vanity Fair, Adidas, Upper Playground, Square i Facebookiem.
Lara Porzak jest fotografką z Los Angeles, która wykorzystuje klasyczne procesy fotograficzne, aby wysublimować i ożywić tematy nowym duchem. Stosuje metody niecyfrowe, w tym ręcznie wykonane srebrne odbitki żelatynowe i cynowe. Niektóre z prac Lary są częścią kolekcji Getty Museum ze względu na ich niezrównane walory poetyckie i estetyczne.
Noémie Lacroix mieszka i pracuje między Amsterdamem a Paryżem. Jest interdyscyplinarną artystką pracującą z materiałami (głównie jedwabiem) i tkaniną jako medium. Noémie tworzy ruch, głębię i objętość poprzez tkane bloki kolorowego materiału.
Pandora Mond wyobraża sobie swoje obrazy jako prawdziwe mentalne pejzaże, które wynikają z medytacji o bezmiarze natury. Dzięki jej najnowszej serii Exoplanets, wybrano ją na rezydentkę artystyczną Leverhulme Trust przy Wydziale Astrofizyki na Uniwersytecie w Exeter.