Search

Villa Savoye – tonący symbol modernistycznych idei

Flooded modernity - instalacja Asmunda Mikkelsena

Sztuka od zawsze stanowiła odzwierciedlenie bieżących nastrojów i w swym wyszukanym języku komentowała wydarzenia i wyrażała opinie na temat rzeczywistości. W czasach geopolitycznych niepokojów przemawia metaforami zrodzonymi w głowach artystów – na tyle jednak uniwersalnych by być czytelnymi dla szerszej publiczności.

Villa Savoye – symbol modernistycznych idei

Villa Savoye Le Corbusiera to dobrze znany klasyk modernizmu, a każdorazowa interpretacja tej genialnej architektury budzi wielkie emocje. Sam obiekt nacechowany silną impresją i mimo zaawansowanego wieku ciągle inspirujący swą wizjonerską świeżością stylu stanowi znaczący komunikat dla architektów i miłośników modernizmu. Kiedy zostaje „wyjęty” ze swojego naturalnego środowiska francuskiego Poissy i w konceptualny sposób wykorzystany jako element artystycznej instalacji – zdumiewa plastycznością przekazu jaki niesie.

Konceptualna wariacja nt. Le Corbusiera

Asmund Havsteen-Mikkelsen, artysta z Kopenhagi, zdecydował się na konceptualną wariację artystyczną na temat willi i wartości jakie uosabia. Jego instalacja stanowi  wymowny komentarz do bieżących wydarzeń na światowej scenie politycznej i społecznej oraz wyraz osobistego sprzeciwu wobec upadku nowoczesnych wartości, takich jak demokracja, wolność, praworządność.

Maszyny do mieszkania

Asmund Mikkelsen był związany z architekturą Le Corbusiera od czasów studiów w Paryżu, kiedy w 1999 roku mieszkał w akademiku zaprojektowanym przez Szwajcara. Od dawna pozostawał pod wrażeniem roli Le Corbusiera jaką wywarł na rozwój nowoczesnej architektury i postrzeganie przestrzeni mieszkalnej. Budynek powstały w 1929 roku miał niebagatelny wpływ na sztukę duńskiego artysty. Pięć filarów nowoczesnej architektury opracowane przez Le Corbusiera zapoczątkowały rodzaj budownictwa mieszkaniowego nazywanego „maszynami do mieszkania”. Te przeszklone budowle odcinające się prostymi formami od otaczającej przyrody, które niczym statek kosmiczny wylądowały na cienkich nogach po środku upatrzonego miejsca, stanowią rodzaj obietnicy złożonej przez Le Corbusiera. Ich odmienność i wizjonerskie wyjście ku przyszłości jest zapowiedzią nowego czasu, dla nowego typu człowieka. Człowieka wyzwolonego z jakiejkolwiek przeszłej historii i żyjącego w promiennym, lepszym świecie. Villa Savoye to de facto modernistyczny manifest wiary w możliwość kreowania lepszego świata. Jest jak „duch” polujący na zbiorową świadomość, usiłujący zmienić jej tor i pchnąć w najbardziej świetlistą stronę.

Instalacja Asmunda Mikkelsena – artystyczny symbol upadku wartości

Instalacja Mikkelsena przedstawia Villę Savoy, w skali 1:1. Pięciotonowa konstrukcja została wykonana ze sklejki i drewna, okna wypełnił pleksiglas. Będąc częściowo zatopiona we wschodnim duńskim fiordzie Vejle stanowi komentarz do stanu nowoczesności we współczesnym świecie. Geopolityczne wydarzenia ostatnich lat – Brexit, wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA, ingerencja Putina w demokratyczne wybory, radykalizm w Europie – to wszystko dzieje się za pośrednictwem nowych cyfrowych mediów. „Tonąca” rzeźba jest kolejną metaforą pokazującą w jaki sposób nieprawdziwe informacje lub całkowita dezinformacja odbywająca się przez media cyfrowe i algorytmy psychometryczne obalają wartości modernizmu. Wartości te są jak wraki zatopionych statków – zapomniane spoczywają na dnie.

W tym sensie, zdaniem artysty, modernizm i jego idee zostały pogrzebane w morzu, stąd tytuł instalacji „Flooded Modernity”.

Pływającą rzeźbę można było podziwiać do 2 września 2018 roku.

Zobacz także:

Renault inspiruje się Le Corbusierem

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close