Zbudowany na Placu Waszyngtona w centrum Berlina, wolnostojący biurowiec ma kształt sześcianu o fasetowanych szklanych fasadach. Berlin Cube to dzieło duńskiego studia architektonicznego – 3XN. Stanowi uzupełnienie planu zagospodarowania terenu opracowanego przez niemieckiego architekta OM Ungersa w połowie lat 90.

Główna idea całego projektu opierała się na założeniu, że budynek wniesie na plac rzeźbiarski element, dzięki czemu go ożywi. Plac Waszyngtona to dość istotna lokalizacja w Berlinie, tuż przed głównym dworcem kolejowym w pobliżu Szprewy i biurem kanclerza. W związku z tym zamysł opierał się na zaoferowaniu najemcom czegoś więcej niż tylko powierzchni.
Pokryty w całości szkłem sześcian mierzy 42,5 metra z każdej strony. Jego fasadę pokrywa trójkątny relief, aby stworzyć zewnętrzne balkony dla biur na każdym piętrze bloku.
Celowo zakwestionowaliśmy koncepcję rzeźbionej sześciennej bryły architektonicznej, choć odnieśliśmy się do pierwotnego pomysłu; sześcian pozostaje rozpoznawalny jako ogólna forma” – powiedział zarządzający projektem Torben Østergaard.
Zrównoważony i zaawansowany Berlin Cube
W rzeczywistości rzeźbiarska forma wynika z pomysłu dodania zewnętrznych tarasów na wszystkich piętrach i z każdej strony. Dzięki temu budynek wszedł w dialog z placem, ale to nie wszystko. Za sprawą reliefu i lustrzanym przeszkleniom podkreślającym rzeźbiarskość bryły, stanowi on formę kalejdoskopu. W ten sposób tworzy nieoczekiwane widoki na otoczenie, umożliwiając zupełnie nową percepcję miasta i życia na placu.
W 10-kondygnacyjnym biurowcu na parterze zlokalizowano market spożywczy i lobby, a dziewięć kondygnacji zarezerwowano na biuro. Na dachu przewidziano naturalnie duży taras.
Aby udowodnić, że przeszklone budynki mogą być energooszczędne pracownia architektoniczna 3XN wykorzystała szereg przemyślanych rozwiązań. Wśród nich należy wymienić choćby podwójną fasadę, wentylację krzyżową, dachowe panele słoneczne oraz automatyczny system ogrzewania i wentylacji.
Według studia, dzięki tym zabiegom Berlin Cube jest o 25 procent bardziej energooszczędny niż wymagają tego znane standardy zielonego budownictwa. Firma 3XN wdrożyła także inteligentny system budynku do zarządzania środowiskiem wewnętrznym. Z czasem nauczy się on efektywnie sterować budynkiem.
Zobacz także:
najwyzszy-na-swiecie-hybrydowy-budynek-projekt-w-sydney
industrialny-styl-w-przestrzeni-biurowej
vondom-office-czyli-biuro-na-dachu