MINI LIVING to nowa jednostka grupy MINI, która przekłada doświadczenie marki na współczesne miejskie realia. W wyniku tych działań, powstają inicjatywy odkrywające nowe koncepcje mieszkania, pracy oraz interakcji ze środowiskiem. W ramach tegorocznej edycji London Design Festival, stworzony został moduł URBAN CABIN. To kompaktowa instalacja, która demonstruje wielofunkcyjną przestrzeń. Kabina zlokalizowana na dziedzińcu OXO Tower Wharf to efekt współpracy marki mini z architektem Sam Jacob Studio. Jacob od dawna podziela filozofię nieoczywistej i żartobliwej wydajności. Jako popularny i szanowany architect, wykładowca oraz polemik, zajmował się projektami takimi jak połączeniem salonu fryzjerskiego z galerią sztuki, ukazując przy tym fascynację nieoczywistymi pomysłami i rozwiązaniami, które są niezbędne w projektowaniu w mieście współczesnym oraz z przyszłości.
Dzielone na dwa
URBAN CABIN to nowe podejście do przestrzeni wspólnej, łączącej funkcje związane z pracą, ale i relaksem i przyjemnościami. Niewielki kontener liczący zaledwie 15m2 składa się z dwóch struktur stworzonych z miedzi na podstawie odbić lustrzanych. Układ funkcjonalny odnosi się do płynnego charakteru Londynu i nie zapomina o istotnej relacji pomiędzy kulturą oraz kreatywnością – składa się z dzielonej kuchni oraz pokoju doświadczeń. W Londynie, pokój ten stał się mini biblioteką – przestrzenią podkreślającą bogactwo miasta, jakim są stare, tradycyjne biblioteki miejskie.
Miasto wielowarstwowe
Jacob przywołuje nieregularną, konkurującą oraz wielowarstwową linię Londynu, kiedy opowiada o swoim projekcie. Oke Hauser, dyrektor kreatywny MINI LIVING, wierzy, że ta niewielka biblioteka stanie się miejscem spotkań oraz debat. Na półkach znalazły się różnorodne pozycje – od współczesnych magazynów zajmujących się tematyką najnowszych technologii oraz designu XXI wieku po stare książki, które pachną duchem londyńskiego życia sprzed wieków. URBAN CABIN porusza również inny deficyt na londyńskim rynku, jakim jest przestrzeń. Podkreśla, że przygotowywanie oraz spożywanie posiłków nadal jest nierozłącznym elementem życia mieszkańców wielkiego miejsca. Rozkładany stół oraz panele ścienne umożliwiają powiększanie przestrzeni we wnętrzu w zależności od potrzeb.
Marka MINI kojarzona jest przede wszystkim ze słynnym modelem kompaktowego samochodu miejskiego. MINI LIVING rozwija te koncepcje i wykorzystuje je w szerszym kontekście – zajmuje się aspektami społecznymi, architektonicznymi oraz kulturalnymi oraz sprawdza w jaki sposób ich analiza może ulepszyć projektowanie tego, co znajduje się wewnętrza samochodu jak i poza nim. Według MINI, główną ideą miasta jest tworzenie i utrzymywanie połączeń, a URBAN CABIN jest fizyczną wypowiedzią na ten temat.