Zbudowana w 1971 roku i zaprojektowana przez Yoshikatsu Tsuboi podwodna wieża obserwacyjna Ashizuri to doskonały przykład japońskiej wizji przyszłości sprzed 50 lat. Obserwatorium leży w sercu parku narodowego Ashizuri-Uwakai, w morskim parku Tatsukushi w prefekturze Kochi. Obiekt wyróżnia się żywą czerwoną barwą i wpływem, jaki wywarł na japońską architekturę i inżynierię.

Dostępna przez most, który rozciąga się nad wodą i mierzy 24 metry wysokości, podwodna wieża obserwacyjna Ashizuri oferuje widoki zarówno na krajobraz nadmorski, jak i podmorski. Konstrukcja składa się z dwóch poziomów – jednego nad wodą i jednego pod wodą. Do tego drugiego prowadzą spiralne schody, które prowadzą gości 7 metrów pod wodę.

Po wejściu do środka można usłyszeć szum i echo wody, obserwując tropikalne ryby, kolorowe korale i egzotyczne stworzenia. Różne zwierzęta zmieniają się pod względem gatunków z sezonu na sezon. Girelle, nadymki i ryby motyle można obserwować przez cały rok. Natomiast masowe migracje sardynek i ostroboka mają miejsce w okresie zimowym. Z kolei jesienią można tu spotkać barakudy, żółwie morskie i płaszczki.

Uważa się, że projekt Yoshikatsu Tsuboi powstał pod silnym wpływem metabolizmu – powojennego japońskiego ruchu architektonicznego. Łączył on idee dotyczące architektonicznych megastruktur z tymi dotyczącymi organicznego rozwoju biologicznego.

Wzoruje się również na pawilonach zbudowanych na światowej wystawie w Japonii w Osace w 1970 roku. Jednocześnie powstawał także pod wpływem odbywającego się w tym czasie festiwalu Showa Future. Obserwatorium to czwarta najstarsza istniejąca podwodna wieża obserwacyjna w Japonii.

Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/architektura/norwegia-zaprasza-za-kolo-podbiegunowe/
https://pointofdesign.pl/rekomendowane/futurystyczny-projekt-w-starej-czesci-pekinu/
https://pointofdesign.pl/architektura/japonskie-domy-awangardowy-minimalizm/