Zaprojektowany przez Luciano Gerbilsky Arquitectos, River House to 1.200-metrowa nieruchomość mieszkalna położona w zalesionej okolicy Valle de Bravo w Meksyku. Otoczenie natury, a szczególnie przepływający przez środek nieruchomości strumień, narzucają wnętrzu konkretny charakter.
Panuje tu rustykalny styl, wykorzystujący w pełni naturalne materiały jak kamień czy drewno. Dzięki takiej aranżacji wnętrze jest przytulne, kojące i idealnie wtopione w otaczającą rezydencję bujną roślinność.
Projekt podzielono na dwie przestrzenie – prywatną i otwartą, których połączenie i równocześnie granicę określa przepływająca między nimi rzeka. Strumień przecina dwa budynki już od wejścia, a jego koryto otacza cały dom. Nad wodą ustawiono łączący dwie części most ze stali i szkła, z którego można chłonąć i rozkoszować się widokiem zarówno naturalnego otoczenia jaki i samej architektury.
Rustykalny styl domu nad rzeką
Dom nad rzeką autorstwa Luciano Gerbilsky Arquitectos opiera się na stalowej ramie. To właśnie ta struktura pozwoliła na stworzenie dużych obszarów z wielkimi oknami i sufitami zawieszonym na podwójnej wysokości. Zastosowane wewnątrz i na zewnątrz ciemnoszare odcienie, mahoniowe drewno i otaczająca je roślinność – w tym rzeka – sprawiają, że ten dom wydaje się częścią przyrody.
Język tej architektury, stawiając na styl rustykalny w nowoczesnym wydaniu, powstał z warstw różnych materiałów. Struktura wtapia się w scenerię, a zatem elewacja wykorzystuje kamienie w kolorze ziemi. Na sufitach natomiast pojawiły się glazurowane płytki. Okna i balustrady wykonano przy użyciu drewna alamo. Poza tym oczywiście znajdziemy w środku wcześniej wspomniane czarne aluminiowe ramy i wsporniki. Dzięki temu zmiękczono twarde elementy, takie jak skała wulkaniczna czy beton.
Dom na rzece składa się z kilku wolumenów, ze skośnymi sufitami, które spotykają się w centralnym punkcie. Najwyższy obszar to ten, który zawiera trzy poziomy, gdzie znajdują się prywatne sypialnie i prywatne obszary rodzinne. Drugi wolumen zawiera dwa wysokie pułapy zawierające pomieszczenia socjalne i usługowe.
Wewnętrzny salon i jadalnia obok salonu i jadalni na zewnątrz prowadzą na taras, który pozwala przeniknąć wnętrzu na zewnątrz. Basen wzdłuż strefy społecznej stanowi przejście między domem a krajobrazem zewnętrznym.
Luksusowy projekt obejmuje również podziemną piwniczkę na wino na 400 butelek z idealnym oświetleniem i temperaturą. Obok podziemna zaawansowana technologicznie sala multimedialna to idealne miejsce na relaks i odpoczynek.
Zewnętrzną kuchnię można znaleźć na tarasie z kamiennym piekarnikiem, grillem i płytą teppanyaki. Skierowano ją w stronę stołu jadalnego dla 14 osób, salonów, basenu i komina gazowego. Wzdłuż rzeki, obok ogniska otoczonego wygodnymi krzesłami owiniętymi ciepłą owczą skórą, znajduje się jacuzzi.
Przeczytaj także: