Duńska marka Vipp otworzyła kolejny butikowy hotel na południu Włoch, w Apulii. Projekt wnętrz został zrealizowany przez holenderski duet projektowy Studiotoff.
Idąc śladem Włoch, miasto Ostuni w regionie Puglia zyskało reputację „i borghi più belli d’Italia” – jednego z najpiękniejszych miast we Włoszech. Tego lata Vipp otwiera drzwi do wiejskiego pensjonatu w Ostuni, stworzonego przez holenderskie studio projektowe Studiotoff.
Na końcu długiej, zakurzonej żwirowej ścieżki Vespa dotarła do „Villa Vipp, Puglia”, położonej w najwyższym punkcie na pochyłym wzgórzu, aby uchwycić niekończące się rzędy drzew oliwnych. Na tym płótnie starożytnych gajów oliwnych zakorzenionych w charakterystycznej dla tego obszaru czerwonej glebie, holenderskie Studiotoff, specjalizujące się w adaptacyjnych projektach ponownego wykorzystania i renowacji, zrealizowało drugi projekt pensjonatu Vipp we Włoszech (pierwszy to Vipp Palazzo Monti w Brescii).
Architektura biała jak Apulia
Jednopiętrowy rodzinny pensjonat nawiązuje do typologii bielonych budynków Apulii, podkreślając malowniczy krajobraz. Studiotoff udało się wznieść nowoczesne rekolekcje z poszanowaniem języka architektonicznego w chronionym obszarze historycznym. Krawędzie działki o powierzchni 1,5 ha otoczone są niskim murkiem z suchego kamienia – jest to lokalna tradycja definiowania własnego kawałka ziemi. Nowa samotna willa stanowi odważny geometryczny punkt centralny, kontrastujący z surowością naturalnej scenerii.
Kobiecemu duetowi stojącemu za Studiotoff, Irene i Barbarą nie jest obcy uduchowiony urok Apulii; holenderskie studio zrealizowało pięć projektów deweloperskich w Apulii.
To, co charakteryzuje nasze projekty, to ostra architektura połączona z wnętrzem o wyrafinowanej prostocie emanującej spokojem i lekkością – zauważa Irene.
Odkąd sześć lat temu po raz pierwszy zakochałyśmy się w Apulii, bacznie obserwujemy tę lokalizację z listy A. Podpisanie umowy kupna było spełnieniem marzeń – wyjaśnia Barbara.
Trzy dwuosobowe sypialnie, dwie łazienki i połączona część dzienna z kuchnią, zarysowują wnętrze. We w pełni wyposażonej kuchni Vipp goście znajdą słoiki z oliwą z oliwek zebraną w ogrodzie i wino produkowane na okolicznych polach. Z głośników dobiega melodia „Ciao ciao” zespołu „La rappresentanted i lista”, która dodaje klimatu włoskiej vacanza. Zewnętrzne schody prowadzą na duży taras na dachu z widokiem na rozległą werandę, która dodaje willi dodatkowe 47 m2.
Składane szklane drzwi z dębową ramą ułatwiają przejście z wnętrza na zewnątrz, gdzie przestronna weranda i basen tworzą dolce vita południowych Włoch, mówi Irene.
Podczas gdy niezastąpiony basen bez krawędzi oferuje bardzo potrzebną kąpiel, część wypoczynkowa na werandzie zachęca do sjesty po całym dniu zwiedzania regionu pełnego castelli i catedrali.
Spokojna oda do minimalizmu
Po sukcesie swojego pierwszego włoskiego pensjonatu, Vipp Palazzo Monti, Vipp szukał drugiej włoskiej przygody, tym razem w południowych Włoszech.
Zakochawszy się w Apulii, natknąłem się na Studiotoff i ich wspaniałe projekty architektoniczne w okolicy”, wyjaśnia Kasper Egelund, dyrektor generalny i właściciel Vipp trzeciej generacji.
Będąc od dawna wielbicielem wszechświata projektowego Vipp, Kasper skontaktował się z nami w idealnym momencie, aby zapytać o współpracę w Apulii, aby stać się częścią portfolio pensjonatów Vipp, dodaje Barbara.
Wykorzystując alchemię potrzebną do tego, aby gość poczuł się jak w domu, Studiotoff i Vipp wyczarowali raj dla wymagających, zorientowanych na design gości. Wyselekcjonowany wybór mebli w harmonii z tym, co go otacza, jest zestawiony z przedmiotami, które dodają temu miejscu wiejskiego, uproszczonego uroku wsi.
Podczas gdy otoczenie emanuje dawnym urokiem Włoch, wnętrze jest zdecydowanie duńskie. Ciepły minimalizm, który nie woła o uwagę, ale zapewnia subtelne, wyrafinowane wrażenia – zauważa Kasper Egelund.
Pocztówka z Apulii
Pocztówki z lokalnego kiosku przedstawiają mnóstwo miejsc do odkrycia. Od wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kompleksu Trulli, tradycyjnych apulijskich stożkowatych chat z suchego kamienia, po błogie plaże wzdłuż Morza Jońskiego. Na skalistym wybrzeżu Adriatyku goście mogą dotrzeć do „białych miast” Ostuni i Cisternino, oddalonych od obiektu Villa Vipp o zaledwie 20 minut jazdy.Projekt naładowany klasycznym powiedzeniem „Il dolce far niente” (słodycz nicnierobienia), goście są witani w ponadczasowej przestrzeni, w której powolność wyznacza porządek obrad.
Pobyt w Villa Vipp Puglia to koszt od 500 EUR za noc.
Zobacz także:
Vipp w architektonicznym ujęciu Davida Thulstrupa