Search

Styl rustykalny na miarę XXI wieku

studio-cottage-sun-min-christian-taeubert-interiors_-styl-rustykalny

Przed wiekami temu nasi przodkowie na każdym kontynencie żyli z ziemi. Aby zapewnić sobie pożywienie, schronienie oraz odzież wykorzystywali to, co znaleźli w naturze. Styl rustykalny to nawiązanie do dawnych czasów, kiedy cywilizacja i natura były od siebie zależne. Inspirowany naturą styl rustykalny obejmuje prostotę, surowość i wytrzymałość. Dzisiaj odnajdujemy ten przytulny charakter wiejskiej chatki zarówno w rezydencjach na zboczu góry, na przedmieściach, a nawet w środku miasta.

john-paul-philippe-sharon-connecticut-styl rustykalny 04
Amerykański projektant i artysta John-Paul Philippe zmienił dom ze zwietrzałych bali w miejscowości Sharon w Connecticut w swój dom i studio

Nowoczesny styl rustykalny wnosi ciepło do monochromatycznych przestrzeni. Nadaje współczesnym projektom ponadczasowy wydźwięk i pozwala właścicielom domów tworzyć eklektyczne przestrzenie, które odzwierciedlają ich osobowość. Dobrane ze smakiem i odpowiednio umiejscowione elementy tworzą przewiewne przestrzenie. Ich czarujący wygląd, który z pewnością przetrwa dziesięciolecie, poprawiają dzisiejszy styl życia. 

john-paul-philippe-sharon-connecticut-styl rustykalny 01
Dom amerykańskiego projektanta i artysty Johna-Paula Philippe w miejscowości Sharon w Connecticut, USA

Dlatego można powiedzieć, że styl rustykalny sięga głębiej niż zwykła estetyka. Rezygnując z formalności wnętrz, odkrywamy nowe rytmy i możliwości, ponownie łącząc się ze sobą, ze światem i naszym miejscem w nim.

john-paul-philippe-sharon-connecticut-styl rustykalny 02
Dom amerykańskiego projektanta i artysty Johna-Paula Philippe w miejscowości Sharon w Connecticut, USA

Posadzka

Podłoga w rustykalnym, współczesnym domu jest jednym z najważniejszych elementów, ponieważ może być przenoszona przez całą przestrzeń, spajając różne pomieszczenia. Podłogi we współczesnych rustykalnych domach również wydają się być mieszanką dwóch stylów, które pomagają przygotować grunt pod resztę projektu.

casa_haus_scorpios_mykonos_by_annabell_kutucu_10
Scorpions Mykonos, Grecja | projekt wnętrz: Annabell Kutucu

Na pierwszym miejscu z pewnością należy wymienić podłogi drewniane z szerokich desek. Dobry wybór obejmuje bielone drewno z matowym wykończeniem i bardzo ciemne drewno. Jednak każdy odcień drewna może działać w połączeniu z innymi cechami tego stylu w domu.

casa_haus_scorpios_mykonos_by_annabell_kutucu_7
Scorpions Mykonos, Grecja | projekt wnętrz: Annabell Kutucu

Szlifowane francuskie płytki wapienne to niezwykle trwały materiał o wyjątkowej teksturze, ale z czystą, ostrą krawędzią, która dobrze sprawdza się w tym stylu rustykalnym. Z powodzeniem można stosować także płytki łupkowe szlifowane lub łupane w kolorze szarym lub czarnym.

Nguyen Duy Anh Design odrestaurowanej i zmienionej na mieszkanie starej stacji kolejowej
Odrestaurowana i zmieniona na mieszkanie stara stacja kolejowa | interior design: Nguyen Duy Anh Design

Styl rustykalny w kuchni

Kuchnia to jedno z najlepszych miejsc do wyeksponowania mieszanki rustykalnego i współczesnego designu w jednym pomieszczeniu. Połączenie nowoczesnych materiałów blatów, takich jak beton, szlifowany granit lub kamień modyfikowany, z szafkami o prostych frontach z surowego drewna to wersja maksimum.

Kuchnia w stylu rustykalnym
Odrestaurowana stara stacja kolejowa | interior design: Nguyen Duy Anh Design

Natomiast jeśli fronty pomalujemy na kolor biały lub kremowy, nadamy kuchni lekkości. Aby połączyć je z blatem świetnie posłużą neutralne płytki ułożone na ścianie tuż nad blatem.

rustic-kitchen ERIN GATES DESIGN
Rustykalny styl w kuchni | interior design: Erin Gates Design

Naturalne materiały

Styl rustykalny wykorzystuje materiały ziemiste, takie jak surowe drewno i kamień, aby wprowadzić elementy zewnętrzne do wnętrza. Z tych elementarnych surowców powstają meble i akcesoria, a także same konstrukcje projektu. W miejsce tapet i kolorowych farb styl rustykalny wykorzystuje drewno i kamień, aby nadać teksturę i wymiar ścianom wewnętrznym.

la-granja-hotel-ibiza-Armin Fischer styl rustykalny 04
La Granja Hotel, Ibiza, Hiszpania | interior design: Armin Fischer

Im starsze tym lepsze

Współczesne wnętrza często faworyzują często styl minimalistyczny z jego wyglądem lśniącym nowością. Jednak w przeciwieństwie do modernistycznego designu, styl rustykalny szczyci się wiekowością obiektów. Ta domowa estetyka obejmuje meble i elementy wnętrza o pokryte szlachetną patyną czasu, łącząc je z czasami świetności rzemiosła. 

herberch-omke-jan-piet-hein-eek-©-thomas-mayer_styl rustykalny
Pensjonat Omke Jan, Woudsend, Holandia | projekt: Piet Hein Eek | zdjęcie: Thomas Mayer

Jeśli pragniemy wprowadzić do domu tę charakterystyczną przytulność, warto postawić na metale młotkowane lub matowione zamiast jasnych, błyszczących. Rustykalny styl chętnie wykorzystuje także odzyskane drewno ze starych stodół, okna ze starymi, falistymi taflami szkła lub nowe elementy z celowo postarzanymi wykończeniami.

Scandinavian-modern-rustic-home-3
Jadalnie w domu Bettiny i Thomasa Beltnerów w Lynby (Dania) –  długi stół  zestawiono z ciężkimi, zabytkowymi krzesłami Sorø Møbelfabrik, które para znalazła na aukcji. Prostokątną czarną lampę sufitową również kupiono na aukcji, a dekoracja kwiatowa pochodzi z The Four Seasons. Na środku stołu umieszczono dużą kolekcję świeczników wykonanych z rogów od OiSoiOi.

Odsłonięte belki drewniane

Nic nie brzmi tak rustykalnie jak odsłonięte belki z surowego lub odzyskanego drewna. Surowo ciosane drewno nadaje charakterystyczny urok. Natomiast same belki służą do architektonicznego obramowania sufitów, drzwi, kominków lub okien. Prostokątne belki zapewniają mocne, czyste linie, a zaokrąglone bale dodają przytulnego wrażenia wiejskiego domku.

Styl rustykalny Góry Skaliste USA interior design Cashmere 03
Rezydencja w Górach Skalistych, USA | interior design: Cashmere

Solidne meble

Ogólnie rzecz biorąc, styl rustykalny preferuje większe, cięższe meble, które wyglądają na solidne i wytrzymał. Filigranowe i delikatne umeblowanie nie oddaje prymitywnego charakteru przedmiotów wydartych wprost z natury. Solidne drewniane stoły, ławki i krzesła nadają się idealne do jadalni.

Styl rustykalny Góry Skaliste USA interior design Cashmere 02
Rezydencja w Górach Skalistych, USA | interior design: Cashmere

Z kolei meble do salonu często łączą mocne drewniane ramy z wygodnymi, ale prostymi poduszkami i tkaninami. Łóżka charakteryzują się drewnianym wezgłowiem lub prostą żelazną ramą. Obfite kołdry, niekoniecznie patchworkowe, zapraszają w kojące objęcia hojnymi miękkościami i teksturami narzut. 

Styl rustykalny Góry Skaliste USA interior design Cashmere 01
Rezydencja w Górach Skalistych, USA | interior design: Cashmere

Przedmioty o zmienionym przeznaczeniu

Styl rustykalny bada nasze związki z przeszłością. Stare przedmioty, takie jak kubły do ​​dojenia, drewniane koryta, pompy wodne, puste skrzynki, wypaczone szklane butelki i starodruki można ponownie wykorzystać. Powstają z nich zlewy, donice, półki, lampy i inne drobiazgi. Wykorzystywanie zabytkowych przedmiotów do nowoczesnych celów to tylko jeden ze sposobów, w jaki rustykalny styl łączy nas z naszą historią.

barn-antonin-ziegler france styl rustykalny
Dawna stodoła obłożona blachą, Francja | projekt: Antonin Ziegler

Kominek opalany drewnem

Obok wszystkich elementów dekoracyjnych z surowego drewna, kominki stanowią jeden z najistotniejszych cech stylu rustykalnego. W przeszłości kominek pełnił ważną rolę, dostarczając ciepło i światło we wnętrzu. Służył także do gotowania. 

la-granja-hotel-ibiza-Armin Fischer styl rustykalny 01
La Granja Hotel, Ibiza, Hiszpania | interior design: Armin Fischer

Pokoje w stylu rustykalnym często koncentrują się na piecu lub kominku opalanym drewnem, co zapewnia idealną równowagę między solidnością kamienia a przytulnym ciepłem ognia.

Chalet w Courchevel, Szwajcaria | interior design- Louise Jones Interiors
Chalet w Courchevel, Szwajcaria | interior design: Louise Jones Interiors

Pokój z widokiem

Ponieważ w stylu rustykalnym najważniejsza jest atmosfera na zewnątrz, naturalne jest zastosowanie dużych okien. Nie tylko wpuszczają one dużo światła słonecznego, ale sprawiają także, że sama natura staje się głównym elementem wnętrza. Jeśli dom znajduje się pośród pięknego krajobrazu, nawet jeśli sam widok nie wydaje się „dziki i surowy”, naturalne światło rozjaśni potencjalnie ciemne pomieszczenia i zaciera linie między wnętrzami i na zewnątrz.

la-granja-hotel-ibiza-Armin Fischer styl rustykalny 03
La Granja Hotel, Ibiza, Hiszpania | interior design: Armin Fischer

Ciepłe i naturalne kolory

Wybierając kolory do dekoracji, trzymajmy się ciepłych, naturalnych kolorów, takich jak karmelowy, czekoladowy i omszone zielenie. Ciężkie drewno i kamień można łatwo zrównoważyć czystą bielą i kremem. Chociaż zastosowanie kilku jaśniejszych kolorów to bezpieczna opcja, szczególnie zachwycają wnętrza, gdzie wykorzystano odważniejsze i bardziej zdecydowany barwy.

modern-rustic-interior-Kylee Shintaffer Ski chalet 01
Ski Chalet, Montana, USA | interior design: Kylee Shintaffer

Styl rustykalny kocha ziemiste odcienie, takie jak czerwień terakoty, złote żółcie lub dżinsowy błękit, a nie pastele czy odcienie klejnotów. Jeśli chodzi o wzory, można także zachować się odważnie, ale stawiając na tradycyjne desenie. Szerokie paski, krata i pledy pasują do stylu rustykalnego o wiele lepiej niż dynamiczne wzory kwiatowe.

North-Vancouver-House-by-Scott-and-Scott_styl-rustykalny.jpg
Dom w Vancouver, Kanada | interior design: Scott & Scott

Akcesoria inspirowane naturą

Akcesoria w stylu rustykalnym często czerpią inspirację z natury. Prawdziwe lub sztuczne poroże, dywaniki ze sztucznego futra, drewniane rzeźby i wypchane zwierzęta to doskonałe przykłady elementów dekoracyjnych, które oddają hołd wspaniałym plenerom.

new-rustic-house Sergiy Makhno
interior design: Sergiej Makhno

Wytrzymałe tkaniny

Jeśli chodzi o tekstylia, pionierzy bardziej interesowali się funkcjonalnością niż modą. Użyli wszelkich dostępnych im materiałów do wykonania ubrań, koców, poduszek i dywaników. Zainspirowany tymi projektami styl rustykalny preferuje wytrzymałe materiały, takie jak len, wełna i płótno, zamiast bardziej miękkich, lśniących tkanin. Tkane dywaniki i patchworkowe kołdry o klasycznych wzorach przywołują wspomnienie prostszego czasu i miejsca.

la-granja-hotel-ibiza-Armin Fischer styl rustykalny 02
La Granja Hotel, Ibiza, Hiszpania | interior design: Armin Fischer

Zrównoważony mix stylów

Klucz do osiągnięcia nowoczesnego stylu rustykalnego tkwi w balansie. Przesunięcie się zbyt daleko w jednym lub drugim kierunku spowoduje, że poszczególne w domu wydają się nie na miejscu. W związku z tym nie należy się spieszyć. Wybierając rozważnie funkcja po funkcji z każdego stylu, można uzyskać dokładnie taki wygląd, jaki pragniemy osiągnąć.

returning-hut-fmx-xiamen-fujian-china_styl rustykalny
Returning Hut, Chiny | interior design: Xu Fu-Min

Nowoczesny styl rustykalny na zewnątrz

Spędzanie czasu na łonie natury może mieć potężny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Badania te radykalnie ukształtowały sposób, w jaki projektanci postrzegają przestrzenie zewnętrzne. W związku z tym ogród w coraz większym stopniu staje się częścią mieszkalnej panoramy. 

casa_haus_scorpios_mykonos_by_annabell_kutucu_25
Scorpions Mykonos, Grecja | projekt wnętrz: Annabell Kutucu

Jednym z trendów w mieszkaniu na świeżym powietrzu, który zauważyliśmy w tym sezonie, jest nowoczesny styl rustykalny. Nieskomplikowany i odprężający, uosabia swobodny charakter życia na świeżym powietrzu. Niegdyś zastrzeżony dla skandynawskich marek, coraz częściej znajduje rezonans we włoskim designie. W tym roku choćby B&B ITALIA i CASSINA przyjęły ten zdrowy wygląd.

la-granja-hotel-ibiza-Armin Fischer styl rustykalny
La Granja Hotel, Ibiza, Hiszpania | interior design: Armin Fischer

Nowy język luksusu

Cechą charakterystyczną nowoczesnego rustykalnego designu jest wyraźny brak sztucznych łączeń czy śrub. Zamiast tego połączenia są czyste i niespieszne, a każdy kawałek drewna starannie ułożono, aby wspierał drugi. Prosty i autentyczny, taki rodzaj stolarki rozpoznawali nasi przodkowie, ożywiony przez współczesne tapicerki i poduszki z pianki z pamięcią kształtu.

new trendy year 2020
Cassina | Fence e Nature | design: Philippe Starck

Widać to szczególnie wyraźnie w nowej kolekcji Fence e Nature marki CASSINA. Zamiast wybierać brzydkie śruby, projektant Philippe Starck konstruuje oparcie za pomocą delikatnych drewnianych kołków. W ten sposób wprowadza urok i prostotę z powrotem do procesu produkcyjnego. Organiczne oparcie wykonano z naturalnej wierzby, żywego materiału, który pomaga wzmocnić związek kolekcji ze światem przyrody.

carl-hansen-son-bm1871-outdoor-dining-table-sty rustykalny
Carl Hansen & Son | BM1871 jadalniany stół zewnętrzny | design: Børge Mogensen

Kluczowa cecha – elastyczność

Tegoroczny design zaproponowany przez markę Carl Hansen & Son dotyczył elastyczności. Opierając się na sukcesie BK14 Sunbed (który z leżaka przekształca się w ławkę wewnętrzną), postanowili zbadać, czy byłoby możliwe zaadaptowanie niektórych kultowych projektów Børge Mogensena, tak aby można je było elegancko zawiesić na ścianie, gdy nie są w użyciu. Rezultatem jest delikatna kolekcja składanych mebli, idealna do zastosowania zarówno na patio, jak i na tarasie.

Paseo
Ligue Roset | Paseo

Elastyczność można również znaleźć w zachwycającej nowej latarni Paseo firmy Ligue Roset. Jak sugeruje hiszpańska nazwa, Paseo to zaproszenie na spacer, przenośna lampa solarna, która oferuje dwa nastroje oświetlenia – lampkę nocną lub manualną. To delikatne przypomnienie, że zrównoważony rozwój i elastyczność są często ze sobą powiązane i mają coraz większe znaczenie w dzisiejszych niepewnych czasach.

Gloster | Lima
Gloster | Lima

Ponadczasowe i przyjemne w dotyku materiały

Nowoczesny styl rustykalny w designie to wybór ponadczasowych, przyjemnych w dotyku materiałów. Projektanci tworzą z teaku, wikliny i szerokiej gamy wodoodpornych tapicerek pochodzących ze zrównoważonych źródeł. 

B&B Italia | Ayana
B&B Italia | Ayana

Pięknymi przykładami tego kierunku są Lima marki i cudownie rustykalna Ayana z B&B Italia. Ta pierwsza na nowo interpretuje styl kolonialny dla epoki nowożytnej, oferując modułowe wyspy z wysokimi oparciami i stylowymi poduchami. Oba wyglądałyby równie oszałamiająco w kontekście wewnętrznym – po raz kolejny zacierając granicę między życiem w pomieszczeniach i na zewnątrz.

MM House, Brazylia | Studio MK27
MM House, Brazylia | Studio MK27

Nowoczesny styl rustykalny i jego lokalne odmiany

Zachwycające wnętrza autorstwa brazylijskiego architekta Marcio Kogana czarują zestawieniami betonu z egzotycznym drewnem. Ta specyficzna mieszanka oddaje modernistyczną estetykę, z której słynie Południowa Ameryka. Duże przestrzenie i tropikalna przyroda stanowią doskonałe tło dla monumentalnych brył.

Casa-Lee-by-Studio-MK27_ss_18a
Casa Lee, Brazylia | Studio MK27

Jednak aby wnętrza nie pozostawały równie brutalistyczne, nowoczesny styl rustykalny doskonale „zmiękcza” taką architekturę. Dzięki niemu można podkreślić charakterystyczną fakturę desek na betonowych ścianach i sufitach. Także z tego zakątka świata do wnętrz współczesnych rezydencji trafiły duże rośliny – palmy i bananowce bez wątpienia stanowią idealny kontrapunkt dla surowego drewna i zimnego betonu.

gm-apartment-nildo-jose-interiors-renovation-sao-paulo-brazil_styl rustykalny
Apartament GM, São Paulo, Brazylia | interior design: Nildo José

Zdecydowanie bliższy nam klimat śródziemnomorski to kolejna odsłona nowoczesnego stylu rustykalnego. Tu skąpane w słońcu kamienie, terakota czy słoma graja pierwsze skrzypce. Atmosfera przesycona intensywnym zapachem dziko rosnącego rozmarynu sprawia, że ogłuszający dźwięk tysięcy cykad wydaje się wręcz krzyczeć ze zdjęć. Drzewka oliwne, porośnięte winną latoroślą pergole i palmy daktylowe stanowią zielone tło dla takich realizacji. Romantyczny, kojarzony ze słodkim lenistwem i wakacjami.

Estudio Obra Prima © RICARDO LABOUGLE styl rustykalny
Interior Design: Estudio Obra Prima | © Ricardo Labougle

Im dalej na północ, tym styl rustykalny staje się surowszy, co determinuje klimat oraz materiały występujące lokalnie. Skandynawska odmiana tego stylu cechuje się ostrzejszymi kontrastami – na tle białych ścian intensywne szarości lub brązy o zdecydowanie głębszych odcieniach podkreślają naturalny dla nordyckich okolic krajobraz.

Agape Cuna
Agape | Cuna | design: Patricia Urquiola

Jednak jeśli chodzi o domy w górach, tu stawia się przede wszystkim na ciepło – wnętrze ma stać się oazą i wytchnieniem od mroźnej okolicy.

tree-trunk-coffee-tables-modern-rustic-living-room-furniture
Nowoczesny styl rustykalny

Zobacz także:

wnetrza-rustykalne-multiplikacja-natury

styl-rustykalny-w-wykonaniu-wloskich-mistrzow-exteta

rustykalny-styl-w-nowoczesnym-wydaniu

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close