Search

Wielopoziomowy dom projektu Tato Architects

house-in-takatsuki-tato-architects wielopoziomowy dom 01

Seria trójkątnych i prostokątnych platform tworzy ten wielopoziomowy dom w Osace w Japonii. Zaprojektowany przez Tato Architects, Dom w Takatsuki to trzypiętrowy budynek zawierający aż 16 różnych kondygnacji.

house-in-takatsuki-tato-architects wielopoziomowy dom 02
Zdjęcia: Shinkenchiku Sha

Podłogi delikatnie unoszą się w kształcie spirali, dzięki czemu ułatwiają ludziom poruszanie się w górę i w dół budynku. Nie ma tu schodów – zamiast tego mieszkańcy przechodzą po drewnianych blokach, półkach i innych meblach. W ten sposób przemieszczają się między różnymi poziomami.

Zamiast używać ścian i różnych poziomów podłogi, aby wyraźnie podzielić przestrzeń na różne funkcje, wszystko luźno łączy się i oddziela od siebie poprzez schodkowe podłogi” – wyjaśnił założyciel Tato Architects, Yo Shimada.

house-in-takatsuki-tato-architects wielopoziomowy dom 03

Chodzi o to, aby stworzyć wrażenie ekspansji w małym domu, tak abyś w jednej chwili znalazł się na szczycie dachu, a w innym schowany pod podłogą”.

Shimada opisuje wnętrze jako funkcjonalną jaskinię, chociaż układ ma w rzeczywistości bardzo ścisłą geometrię. Plan budowli tworzy prostokąt o szerokości 9 metrów i głębokości 5,5 metra, ale bez dwóch narożników. Wewnątrz wszystkie ściany działowe biegną pod kątem 45 stopni do ścian zewnętrznych. To dzieli układ na serię trójkątów i prostokątów.

house-in-takatsuki-tato-architects wielopoziomowy dom 04

Różne elementy mebli negocjują zmiany poziomu. Na przykład blat stołu w kuchni licuje z podłogą na następnym poziomie. W innym miejscu biurko robi to samo. Pod podłogami znajduje się również schowek, na podłodze zlewozmywak i szafka kuchenna, która staje się półką na książki.

house-in-takatsuki-tato-architects wielopoziomowy dom 05

Shimada wcześniej eksperymentował z wykorzystaniem mebli jako stopni w swoim domu w Itami, ukończonym w 2013 roku. W międzyczasie powstał kolejny wielopoziomowy dom w Miyamoto.

Użyliśmy tej samej kompozycji, poszukując nowych możliwości. W przeciwieństwie do House w Miyamoto, widoczność w domu jest ograniczona; jest tylko ślad przestrzeni, które wykraczają poza zasięg wzroku” – powiedział Shimada.

house-in-takatsuki-tato-architects wielopoziomowy dom 06

Wielopoziomowy dom inspirowany kształtem muszli

Nakładając przekątną siatkę obróconą o 45 stopni na prostokątną muszlę, próbowaliśmy stworzyć prosty, ale złożony, geograficzny i podobny do jaskini labirynt, który został uchwycony w małym domu”.

house-in-takatsuki-tato-architects wielopoziomowy dom 07

W sumie dom ma 96 metrów kwadratowych powierzchni, na którą składają się trzy sypialnie oraz dwupoziomowa łazienka wewnątrz i na zewnątrz. U szczytu budynku betonowe stopnie i stalowa półka prowadzą na wielopoziomowy taras na dachu.

house-in-takatsuki-tato-architects wielopoziomowy dom 08

Wielopoziomowy dom z zewnątrz pokrywa czernione drewno. Drewno dominuje również wewnątrz budynku jako posadzki, powierzchnie, meble oraz na odsłoniętych elementach konstrukcyjnych. Wejście do budynku znajduje się w trójkątnej wnęce zgodnej z geometrią wnętrza.

house-in-takatsuki-tato-architects wielopoziomowy dom 09

 

Zobacz także:

wabi-sabi-w-weekendowym-domu-japonskiej-architektki

japonskie-domy-awangardowy-minimalizm

nagroda-pritzkera-panteon-japonskiej-architektury

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close