W Meksyku, dzięki firmie architektonicznej PPAA, powstała para domów o smukłym kształcie, których wnętrza zalewa naturalne światło. Budynki zawdzięczają to umieszczonemu centralnie patio i szklanym drzwiom. Projekt nosi nazwę Pachuca, a powstał na potrzeby działki w stolicy Meksyku o wymiarach 8 na 16 metrów. Pierwotne przeznaczenie nieruchomości oznaczało powstanie w tym miejscu bloku mieszkalnego. Jednak architekci PPAA (Pérez Palacios Arquitectos Asociados) postanowili podzielić ją na dwa dopasowane domy. Każdy z nich wykorzystuje jasny minimalizm jako wiodącą stylistykę, choć wcale nie są identyczne.
Aby wpuścić do środka naturalne światło, zespół zaprojektował poziomy, stopniowo zmniejszając rozmiar w kierunku szczytu nieruchomości. Tak więc garaż znajduje się na poziomie ulicy, salon na pierwszym piętrze i sypialnie na dwóch najwyższych.
Minimalizm widziany z zewnątrz
Przeszklenie z ramami z czarnej siatki na froncie pierwszego i drugiego piętra każdego z domów wychodzi na ulicę. Jednocześnie świetnie pasuje do szklanych drzwi wychodzących na patio z tyłu pierwszego piętra.
Korzystając z orientacji działki od wschodu do zachodu, zdecydowaliśmy się na szereg przestrzeni, które ułożono jedna na drugie. Dzięki temu zapewniliśmy światło i wentylację od frontu oraz z prywatnego i zamkniętego patio z tyłu. W rezultacie powstały dwa domy z niezależnością i prywatnością we wszystkich swoich przestrzeniach – PPAA.
Szklane drzwi na patio otwierają się, przylegając do betonowej ściany między dwoma domami. Chodzi o to, że gdy jest otwarty, tworzy kontynuację między salonem i jadalnią a terenem zewnętrznym. Betonowa ławka zewnętrzna, z oknem pod spodem, oświetlającym pomieszczenia służbowe na piętrze poniżej, biegnie wzdłuż przeciwległej ściany. Natomiast ścianę tylną wyposażono w donicę na rośliny.
Minimalistyczna, jasna przestrzeń
Beton odsłoniętych ścian i podłogi patio ma swoją kontynuację w domu, gdzie także króluje minimalistyczna estetyka. Beton kontrastuje z serią amerykańskich detali z białego dębu zaprojektowanych przez studio Mexico City PUR. Założyciel PPAA, Pablo Pérez Palacios, niedawno powołał do życia to studio designu z Kateriną Alatzia.
Autorski design we wnętrzu obejmuje długi stół jadalny, określany jako „niezbędny element w przestrzeni”, a także szafki kuchenne i schody. Wszystkie te elementy umieszczono na jednej ścianie, aby utrzymać główny obszar otwarty, jednak w każdym z dwóch domów zastosowano inny projekt.
Na przykład jedna klatka schodowa ma stopnie, które wpasowują się w ogromny regał regał na książki. Natomiast klatka schodowa w drugim domu obudowano drewnianymi panelami, aby zachowały kształt pudełka. W obu domach schody prowadzą na drugie piętro, na którym znajduje się studio wychodzące na taras z przodu i sypialnia z tyłu. Kolejna sypialnia z łazienką znajduje się na najwyższym piętrze.
Zobacz także:
juan-ogorman-pierwszy-modernista-meksyku