Search

Przyjazny minimalizm bliźniaczych domów w Meksyku

pachuca-ppaa-mexico-city-minimalizm 01

W Meksyku, dzięki firmie architektonicznej PPAA, powstała para domów o smukłym kształcie, których wnętrza zalewa naturalne światło. Budynki zawdzięczają to umieszczonemu centralnie patio i szklanym drzwiom. Projekt nosi nazwę Pachuca, a powstał na potrzeby działki w stolicy Meksyku o wymiarach 8 na 16 metrów. Pierwotne przeznaczenie nieruchomości oznaczało powstanie w tym miejscu bloku mieszkalnego. Jednak architekci PPAA (Pérez Palacios Arquitectos Asociados) postanowili podzielić ją na dwa dopasowane domy. Każdy z nich wykorzystuje jasny minimalizm jako wiodącą stylistykę, choć wcale nie są identyczne.

pachuca-ppaa-mexico-city-minimalizm 02

Aby wpuścić do środka naturalne światło, zespół zaprojektował poziomy, stopniowo zmniejszając rozmiar w kierunku szczytu nieruchomości. Tak więc garaż znajduje się na poziomie ulicy, salon na pierwszym piętrze i sypialnie na dwóch najwyższych.

pachuca-ppaa-mexico-city-minimalizm 03

Minimalizm widziany z zewnątrz

Przeszklenie z ramami z czarnej siatki na froncie pierwszego i drugiego piętra każdego z domów wychodzi na ulicę. Jednocześnie świetnie pasuje do szklanych drzwi wychodzących na patio z tyłu pierwszego piętra.

pachuca-ppaa-mexico-city-minimalizm 09

Korzystając z orientacji działki od wschodu do zachodu, zdecydowaliśmy się na szereg przestrzeni, które ułożono jedna na drugie. Dzięki temu zapewniliśmy światło i wentylację od frontu oraz z prywatnego i zamkniętego patio z tyłu. W rezultacie powstały dwa domy z niezależnością i prywatnością we wszystkich swoich przestrzeniach – PPAA.

pachuca-ppaa-mexico-city-minimalizm 04

Szklane drzwi na patio otwierają się, przylegając do betonowej ściany między dwoma domami. Chodzi o to, że gdy jest otwarty, tworzy kontynuację między salonem i jadalnią a terenem zewnętrznym. Betonowa ławka zewnętrzna, z oknem pod spodem, oświetlającym pomieszczenia służbowe na piętrze poniżej, biegnie wzdłuż przeciwległej ściany. Natomiast ścianę tylną wyposażono w donicę na rośliny.

pachuca-ppaa-mexico-city-minimalizm 05

Minimalistyczna, jasna przestrzeń

Beton odsłoniętych ścian i podłogi patio ma swoją kontynuację w domu, gdzie także króluje minimalistyczna estetyka. Beton kontrastuje z serią amerykańskich detali z białego dębu zaprojektowanych przez studio Mexico City PUR. Założyciel PPAA, Pablo Pérez Palacios, niedawno powołał do życia to studio designu z Kateriną Alatzia.

pachuca-ppaa-mexico-city_minimalizm 08

Autorski design we wnętrzu obejmuje długi stół jadalny, określany jako „niezbędny element w przestrzeni”, a także szafki kuchenne i schody. Wszystkie te elementy umieszczono na jednej ścianie, aby utrzymać główny obszar otwarty, jednak w każdym z dwóch domów zastosowano inny projekt.

pachuca-ppaa-mexico-city_minimalizm 07

Na przykład jedna klatka schodowa ma stopnie, które wpasowują się w ogromny regał regał na książki. Natomiast klatka schodowa w drugim domu obudowano drewnianymi panelami, aby zachowały kształt pudełka. W obu domach schody prowadzą na drugie piętro, na którym znajduje się studio wychodzące na taras z przodu i sypialnia z tyłu. Kolejna sypialnia z łazienką znajduje się na najwyższym piętrze.

pachuca-ppaa-mexico-city_minimalizm 06

 

Zobacz także:

juan-ogorman-pierwszy-modernista-meksyku

dom-przy-plazy-posrod-meksykanskiej-dzungli

casa-bedolla-w-meksyku

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close