Search

Dom kwadrantowy – sztuka mieszkania

Dom kwadrantowy 01

Jedna z najbardziej koncepcyjnych firm architektonicznych w Polsce po raz kolejny połączyła ruch z technologią. Tym razem klienci KWK Promes pragnęli nowego domu rodzinnego, który reagowałby na ruch słońca. To właśnie niebo i zasady kierujące wszechświatem stanowią podstawy typologii wybitnego projektu. Rozwiązaniem dla architektów był budynek statyczny z jednym „skrzydłem”, które obraca się, aby śledzić ruch słońca na niebie. Tak właśnie powstał Dom kwadrantowy.

Dom_kwadrantowy_11
zdjecia: Joel Hauck

Dom kwadrantowy i jego architektura

Zainspirowany starożytnym instrumentem do nawigacji, który mierzy kąty w oparciu o układ gwiazd. Monolityczna nieruchomość w uderzającej bieli składa się z dwóch stacjonarnych prostokątnych bloków o różnych rozmiarach. Pierwszy blok zamyka płaski dach, z kolei nad drugim góruje dach dwuspadowy. Bloki ustawiono względem siebie prostopadle, stwarzając efekt przenikania się obu brył. Pomiędzy nimi wąskie, przeszklone skrzydło. Przesuwając się w ciągu dnia pod kątem 180°, funkcjonuje jako salon lub taras wewnętrzny. Gładki, zgodny z rytmem natury ruch tego „wahadła”, nad trawnikiem po torach, pozwala by trawa rosła pod nim bez żadnych przeszkód.

W zależności od pory roku reguluje ilość światła słonecznego w sąsiadujących przestrzeniach. Latem daje pożądany cień, a zimą pozwala na więcej światła słonecznego w środku” – wyjaśnia Robert Konieczny.

Ruch odbywa się za pomocą cichej mechaniki, stworzonej przez Comstal. Ta katowicka firma pomagała już we wcześniejszych projektów Koniecznego, na przykład przy realizacji Muzeum Centrum Dialogu.  To także Comstal odpowiada za stworzenie mostu zwodzonego do prywatnego domu architekta, jego słynnej Arki.

Dom kwadrantowy 04

Z kolei bezramowe przesuwne okna tarasu są wynikiem sześciu miesięcy eksperymentów firmy okiennej Sky-Frame. Szwajcarski producent opracował specjalnie zaprojektowany silnikowy system przesuwny. Dzięki niemu ​pomieszczenie można całkowicie otworzyć z obu stron. Przeszklenie można zasłonić na całej długości za pomocą elektrycznych żaluzji.

Dom kwadrantowy 05

KWKS Promes rozwija swoje badania nad architekturą kinetyczną, nie ograniczając się do budynków mieszkalnych. Robert Konieczny pracuje także nad transformacją rzeźni w galerię sztuki, w czeskiej Ostrawie, gdzie planowane są ruchome ściany.

Dom kwadrantowy 06

Dom kwadrantowy od środka

Jeśli chodzi o wnętrza, to rozkład i funkcjonalność podyktowali architektom klienci, którzy jednocześnie wskazywali kreatywnym projektantom nowatorskie rozwiązania. Robert Konieczny stworzył przestrzeń zawierającą salon z kuchnią na parterze, a strefę prywatną domowników na piętrze. To miejsce dzieli od ulicy największa odległość. W drugim bloku zlokalizowano intymną oazę spa. Dwa obszary łączy, przesuwający się bezszelestnie przez ogród, pawilon. Wykorzystuje on w pełni walor naturalnego oświetlenia, zapewnia optymalną jasność pomieszczeniom, do których dociera.

Tak niezwykły projekt wymaga równie świeżej aranżacji, takiej która harmonijnie współgra z perfekcją czystości formy architektury. Dla klientów wnętrza od samego początku były niezwykle ważne. Dlatego właśnie ponad rok trwały prace nad przygotowaniem kompletnego ich projektu. Bliska współpraca Adama Pulwickiego i Roberta Koniecznego nad projektem Dom kwadrantowy zaowocowała. Spójny projekt emanuje wyciszającą atmosferą, w której naprawdę ważny jest człowiek. Właśnie ten człowiek, dla którego przestrzeń powstała.

Sama przestrzeń jest błoga w swej prostocie. Na parterze większego bloku znajdujemy duży obszar z jasnym salonem, jadalnią i kuchnia. Tu króluje obszerna sofa w stonowanej kolorystyce. Oszczędne wykorzystanie barw skutkuje wzmocnieniem efektu prostoty i spójności. Gradacja trzech kolorów określa rozdział trzech obszarów, głównych stref w domu.

Dom kwadrantowy pulva 01

Dom kwadrantowy – przestrzeń społeczna

Salon emanuje przejrzystością bieli, którą podkreślają ciemne, wyróżniające się bryły sof i rzeźb. Króluje tu wyciszenie i atmosfera czystości. Obszar, którego bohaterami są ludzie zaprasza do relaksu i kontemplacji piękna. Zaakcentowano ją wspaniałą rzeźbą autorstwa Tomka Górnickiego, która stanowi idealny kontrapunkt rozdzielający jadalnię od salonu. Ten motyw jednocześnie spaja całe pomieszczenie. Rozpościerająca się wewnątrz, rzeźbiarska sofa zachęca do rozluźnienia.

Słońce dociera tu w każde miejsce, dlatego żadna z form nie jest przypadkowa. Ilość komunikatów i kolorów ograniczono tu do absolutnego minimum, skupiając się na detalu. Wyraziste kolory pojawiają się tu wyłącznie w kontekście malarstwa Katarzyny Zygadlewicz.

Perfekcja projektu wnętrza polega na umiejętnym doborze nie tylko kolorystyki, ale także samych modeli mebli. Weźmy choćby siedem stołów, każdy o innym kształcie i rozmiarze, które należy ustawić tak, aby tworzyły przepływ w przestrzeni. A jednocześnie generowały stale nowe sposoby interakcji, eksperymentalne doświadczenie, którym można się dzielić.

pulva_dom_kwadrantowy

Dom kwadrantowy – wellness

Strefa wellness wycisza przytłumionym grafitem odnajdującym kontrast w widoku za okien. Przyciemnione pomieszczenia przywodzi na myśl ukrytą grotę, bezpieczną kryjówkę przed światem zewnętrznym. Jednocześnie w pełni korzysta z otaczającej ją zieleni ogrodu. Ustawiona tu leżanka Ile Club marki Living Divani, pozwala na regulację zagłówka, gwarantując optymalny komfort.

32_PULVA_DOM-KWADRANTOWY_fot.-Joel-Hauck

Dom kwadrantowy – przestrzeń prywatna

Natomiast piętro spowija rozjaśnione ciepło naturalnych barw ziemi, drewna i kojących beży szlachetnych tkanin. Na górze eleganckie, a jednocześnie delikatne obszary nocne wypełnia szeroka kompozycja systemu siedzisk Extrasoft marki Living Divani. Modułowa sofa o swobodnym charakterze zapewnia miękki i plastyczny komfort. Przytulne i sprzyjające relaksowi siedzenia można ustawić obok siebie w konfiguracji geometrycznej, uzyskując w rezultacie nieregularne kontury.

Dom kwadrantowy 03

Wędrujący pawilon

Z kolei sam „wędrujący pawilon” podczas swej podróży tworzy mały ogród, słodką i dyskretną „oazę spokoju”, w której można oddawać się słonecznm kąpielom. Bohaterami tej przestrzeni są zatem obszerne poduchy oraz zabawne stoliki z kolekcji Rabbit i Turtle od Living Divani. Ich nieregularne, miękkie kształty nawiązują do świata dzieciństwa i kreskówek – odzwierciedlają dziecięce rysunki zwierząt. Przestrzeń zachęca więc do odrzucenia trosk, interakcji z otoczeniem i zabawy. 

Niezwykły projekt powstał na podmiejskiej działce w Południowej Polsce, jednak poznał go cały świat. Robert Konieczny i jego pracownia KWKS Promes przyzwyczaili już nas, że nie schodzą z ust międzynarodowych miłośników architektury. O polskim studio rozpisują się zagraniczne magazyny poświęcone architekturze. Adam Pulwicki to także osobowość, która funkcjonuje w zbiorowej świadomości fanów designu. Bezkompromisowa czystość i perfekcja jego projektów niejednokrotnie zachwycała publiczność w Polsce i za granicą. Pulva to marka, a Adam to jeden z założycieli Stowarzyszenia Architektów Wnętrz.

 

 

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/architektura/projekty-domow-nowoczesnych-w-belgii/

https://pointofdesign.pl/architektura/abstrakcyjna-willa-nad-jeziorem-lugano/

https://pointofdesign.pl/architektura/dom-nad-jeziorem-idylla-w-otoczeniu-przyrody/

 

 

 

 

 

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close