Berlińska Wyspa Muzeów nad Szprewą wita nowy dodatek – James Simon Galerie, zaprojektowaną przez architekta Davida Chipperfielda. Oficjalne otwarcie dla publiczności miało miejsce 12 lipca. Nowy budynek służy jako centrum zwiedzania dla wszystkich pięciu muzeów na wyspie. W związku z tym zapewnia bezpośredni dostęp do Muzeum Pergamonu oraz Muzeum Neues.
Jak wyjaśnia Urs Vogt, architekt projektu Chipperfielda,
„podstawową funkcją Jamesa-Simona-Galerie jest wziąć na siebie obciążenie turystyką masową”.
Tak więc przestrzeń dostosowano do szczytowej liczby 10 000 odwiedzających dziennie. Jego drugą funkcją jest funkcjonująca przez 7 dni w tygodniu, przez cała dobę przestrzeń publiczna. Dlatego architekci ukryli aspekty techniczne budynku w piwnicy. Natomiast górę pozostawiono jako
„krajobraz, który łączy widoki z miasta na wyspę i odwrotnie”.
Nowoczesny budynek jest zakorzeniony w swoim kontekście. Długa kolumnada smukłych filarów na szczycie budynku jest odartym echem rozległych XIX-wiecznych kolumnad zaprojektowanych przez Friedricha Augusta Stülera na pozostałej części wyspy. Jego wizualna dominacja podkreśla rolę struktury jako jednocześnie funkcjonalnej, łączącej i publicznej przestrzeni.
Dzięki monolitycznej elewacji z prefabrykatów, piaskowanego betonu i kruszywa lokalnego marmuru i piasku budynek wydaje się prosty. Jednak kryje w sobie własną złożoność strukturalną. Wyspa jest w zasadzie bagnem, a cały budynek stoi na 1200 mikropalach o długości do 50 m.
Architektura prowadzi odwiedzających od przeszklonej kawiarni do sklepu i szatni, do piwnicy dla 300-osobowej widowni. Tu także znalazła się powierzchnia wystawiennicza o powierzchni 650 m2 oraz podziemne wejścia na przyszłą „archeologiczną promenadę”. Zakończenie tego etapu James-Simon-Galerie planuje się na rok 2025/26.
„Możesz przejść przez cały budynek bez otwierania drzwi, z wyjątkiem audytorium – wszystko jest otwarte” – mówi Vogt