Search

Casa Altanera | 3 bryły w Puerto Escondido

casa altanera 01

W Puerto Escondido, Oaxaca, Meksyk, powstała jednorodzinna rezydencja Casa Altanera. Projekt 380 m2 przestrzeni obejmuje trzy oddzielne moduły. Za pomysłem stoi studio architektoniczne z Meksyku – TAC – Taller Albero Calleja. Co najciekawsze projekt ten opracowano w zgodzie z planowanym procesem zalesiania okolicznego terenu. Dom zaprojektowano tak, aby współdziałał z otoczeniem na zewnątrz poprzez różne tarasy, duże otwory i tak zwane obszary palapa. Jest to otwarta konstrukcja na skraju działki, zwieńczona strzechą suszonych liści palmowych i wykończona odkrytym basenem.

casa altanera 02

Albero Calleja podzielił funkcje Casa Altanera na trzy indywidualne bryły, rozdzielone przez przestrzenie palapa. W ten sposób powstał obszar wspólny, a dwa moduły funkcjonują niezależnie. W nich znalazła się główna sypialnia dla dwóch osób i cztery dodatkowe pokoje dla ośmiu osób. Zaprojektowano w nich zarówno indywidualne i wspólne przestrzenie. Zewnętrzna drewniana ścieżka łączy trzy budynki, prowadząc mieszkańców przez rozległą roślinność terenu. Jednocześnie łączy dom z otaczającym krajobrazem.

casaaltanera 03

Na skraju domu palapa łączy się z jadalnią, kuchnią, salonem, tarasem i basenem. Wszystkie elementy harmonijnie współgrają razem we wspólnej przestrzeni. Każdy z nich wylewa się z ruchomej fasady drewnianych drzwi, rozwiązującej kwestię klimatu niezależnie i w sposób zrównoważony. Najbardziej intymny i kontemplacyjny efekt zachodzi na styku betonu i drewna, czyli w pokojach. Panuje tu wrażenie chronionego, bezpiecznego miejsca, gdzie każdy mieszkaniec indywidualnie określi jak bardzo chce odizolować się lub stopić z otaczającą go przyrodą.

casaaltanera 04

TAC to kreatywne studio, które opiera swoje projekty na multidyscyplinarnej wiedzy i doświadczeniu swoich pracowników. W ten sposób generują rozwiązania architektoniczne, urbanistyczne i społeczne. Rozwiązują i reaktywują sytuacje, które promują miejsca spotkań, wymiany i wydarzeń, powracając do emocji i intuicji opartych na strategii biznesowej.

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close