Search

Cheetah Plains | nowy wymiar safari

Cheetah Plains_02

Reinterpretacja tradycyjnej architektury safari w wydaniu ARRCC urzeczywistniła się w postaci resortu Cheetah Plains w rezerwacie Sabi Sand Game w Parku Narodowym Krugera w Południowej Afryce. W ten sposób stworzono możliwość doświadczania zupełnie nowych wrażeń podczas obcowania z afrykańską przyrodą. Znajdziemy tu połączenie najnowocześniejszej zrównoważonej architektury z pionierską afro-minimalistyczną estetyką. W ten sposób, w Cheetah Plains, pewne współczesne formy nieorganiczne kontrastują z naturalnym krajobrazem. W efekcie tworzy coś pięknego w nieoczekiwanym twórczym zderzeniu pozornie przeciwstawnych sił.

Nasz styl życia jest nowoczesny; natura jest surowa i pierwotna. W tym uczciwym kontraście istnieje piękne napięcie”, mówi główny architekt Stefan Antoni. „Architektura istnieje po to, aby poprawić wrażenia na zewnątrz – nie je naśladować, ale uzupełnić, aby goście mogli bezpośrednio i realnie doświadczyć buszu”.

Cheetah Plains 01

Domy Równin

Zakwaterowanie w domach na równinach Cheetah jest podzielone na trzy osobne, prywatne części zwane Domami Równin. Te z kolei składają się raczej ze skupisk wolnostojących budynków. Nie znajdziemy tu typowej loży centralnej, przestrzeni wspólnej, otoczonej sypialniami. Każdy dom Plains ma prywatny dziedziniec z zadaszonym baldachimem, przestronny salon na otwartym planie, jadalnię. Nie zabrakło także baru z przylegającą klimatyzowaną winiarnią oraz prywatnej sali rodzinnej / medialnej. Te wspólne przestrzenie mieszkalne są otoczone czterema obszernymi, samodzielnymi sypialniami. Co ciekawe, łazienki otwierają się bezpośrednio na zewnątrz, zapewniając ekscytującą kąpiel na świeżym powietrzu.

Elementy zewnętrzne wplecione w przestrzenie wokół każdego domu Plains obejmują część boma, rozległy taras i podgrzewany basen. Rzeźbione surowe, zardzewiałe stalowe pawilony basenowe, inspirowane baldachimem lokalnego drzewa Tamboti, filtrują ostre światło przez rozgałęzienia ich wsporników. Każdy dom jest również wyposażony w komercyjną kuchnię z dedykowanym szefem kuchni.

Cheetah Plains 03

Inspiracje otoczeniem Cheetah Plains

Kątowe lub różnorodne formy architektoniczne są estetycznym znakiem rozpoznawczym w sercu projektu przestrzeni. Inspirowane są rodzimymi w tym regionie cierniami drzew akacjowych. Zbieżne linie proste i ekspansywne wspornikowe konstrukcje dachowe nie tylko równoważą architekturę z jej otoczeniem. Są rzeźbiarską formą lub klejnotem w krajobrazie, ale także oprawiają i pośredniczą w doświadczeniu buszu. Otwarte granice między wnętrzem a zewnętrzem powodują zanurzenie gości w otoczeniu. Nie umieszczają ich na platformie, ograniczającej wrażenia do zwykłego widowiska. Ta reakcja architektoniczna ułatwia znacznie głębszą i bardziej warstwową interakcję z otoczeniem niż tradycyjny projekt.

Cheetah_Plains_04

Specyficzne rozmieszczenie budynków pozwoliło również na zachowanie drzew na terenie. Budowano wokół nich, wzmacniając poczucie integracji obiektu z otoczeniem.

Kreatywne wykorzystanie surowców stanowi podstawę projektu w krajobrazie i pozwala na płynny przepływ form architektonicznych z zewnątrz do wewnątrz. Charakterystyczne ściany zbudowane z ręcznie pakowanej surowej miki, naturalnie rdzewiejąca stal Corten i drewniane elementy wprowadzają ciepło i ziemiste, surowe tekstury. Uczciwa ekspresja tych materiałów, dobranych także pod względem naturalnego starzenia się, nadaje projektowi integralność i poczucie naturalnej transformacji i wzrostu.

Cheetah Plains _05

Wyrafinowany kontrast

Tam, gdzie architektura jest nieskazitelna i liniowa, wnętrze wprowadza miękkość i fakturę. Niekiedy zachowuje jednak pewną szorstkość z szorstkimi kamiennymi ścianami, surowym betonem, wyblakłą stalą i taflami szkła.

„Chodziło zawsze o to, aby na nowo zdefiniować luksus i wprowadzić nowy język afrykańskiego designu do safari,” – mówi Mark Rielly, dyrektor ARCC ds. projektowania wnętrz. „W rezultacie powstają wnętrza wyjątkowo afrykańskie, a jednocześnie niezaprzeczalnie nowoczesne z naturalnymi wykończeniami i wyrafinowanymi detalami”.

Cheetah Plains _06

To miejsce zyskuje niesamowity efekt, dzięki obfitemu wykorzystaniu lokalnych materiałów naturalnych. A także dzięki niestandardowym projektom ręcznie wykonywanym przez lokalnych rzemieślników. Organiczne naturalne formy są abstrakcyjne we wzorach, formach i rytmach wystroju wnętrz. Na przykład krzywizna czarnych stalowych kanałów kominowych kontrastuje umiejętnie z prostymi liniami architektury. Bogato teksturowane tkaniny, postarzane skóry i słoje subtelnie skompensują eleganckie detale w kolorze złotym, brązowym i czarnym.

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close