Search

Beauty Matters | Biennale w Tallinie

551e0884-755d-4e2d-ac03-0f2365b7a824

Już za niecałe dwa miesiące, 11 września 2019 roku w Tallinie wystartuje piąta edycja Biennale Architektury. Tegoroczne wydarzenie kuratorską opieką objęła dr Yael Reisner, architektka z Izraela na co dzień pracująca w Londynie. Całe wydarzenie zatytułowano „Beauty Matters: Resurgence of Beauty”, stawiając na nowo piękno na piedestale architektonicznych wartości.

Augmented Nature by Elena Manferdini  /  Tick by KTA
Augmented Nature | Elena Manferdini / Tick by KTA

Piękno jako wartość

Wielu architektów nadal kojarzy słowo piękno z płytkością, starym światem lub wartościami nie postępowymi. Na myśl przywodzi też uprzedzenia kulturowe, które wyraża się w architekturze, a także w polityce, psychologii, poezji i muzyce. Paradoksalnie jednak pierwszą miarą dobrej architektury pozostaje jej zdolność do tworzenia wspaniałych wrażeń estetycznych.

Beauty matters The Open Cave by Sou Fujimoto Architects
The Open Cave | Sou Fujimoto Architects

Pogoń za pięknem przestała być wiodącym czynnikiem w projektach architektonicznych na początku lat 40. XX wieku. Wtedy to promowano obiektywne rozważania jako racjonalne i pragmatyczne, natomiast subiektywne podejmowanie decyzji postrzegano jako nieistotne.

Odkrycia w dyscyplinach naukowych, takich jak neurobiologia, sugerują, że cywilizacja nie może istnieć przy braku przyjemności, w tym doznań piękna. Piękno jest częścią struktury neurobiologicznej, która czyni nas nie tylko szczęśliwszymi, ale i zdrowszymi.

Beauty matters  steampunk_tab2019_img_02-1180x788
Steampunk

W dyskursie architektonicznym pojawia się pierwsze przykłady nowego zainteresowania estetyką. Ta zmiana kulturowa przywraca nam indywidualną rolę w generowaniu nowej wiedzy. Jednak dzieje się tak w coraz większym stopniu we współpracy z technologią i logiką „myślenia” maszyny. W ten sposób powstaje nowy związek, a jego wpływ na ludzką intuicję i podejmowanie decyzji wysuwa się na pierwszy plan w wielu dyscyplinach, tchnąc nowe życie w status estetyki i piękna.

Beauty matters tab2017_iris-kivisalu4

TAB 2019

Tallinn Architecture Biennale TAB to międzynarodowy festiwal architektury i urbanistyki z różnorodnym programem promującym kulturę architektoniczną. TAB zachęca do synergii estońskich i zagranicznych architektów, a także architektów i ogółu społeczeństwa, tworząc kontakty i wymieniając pomysły. Program podstawowy „Beauty Matters: Resurgence of Beauty” składa się z pięciu głównych wydarzeń. Ponadto towarzyszyć mu będzie bogaty program wydarzeń satelitarnych. W całym mieście zobaczymy wystawy, instalacje, projekcje filmów architektonicznych i inne wydarzenia.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close