Search

Peter Kogler | hypnotic room installations

peter-koglerinstallations18

Znany austriacki artysta z Wiednia – Peter Kogler, wykorzystuje farbę i misterne projekcje, aby przekształcić pokoje w psychodeliczne rajskie ogrody. Poddane interwencji przestrzenie zmieniają się ze zwykłych w poskręcane, wypaczone i zniekształcone. Zanurzają i wciągają w pomieszczenia, których ściany oszukują nawet najbardziej sprytne umysły.

peter-kogler-installations001

Petera Koglera uważa się za pioniera w dziedzinie sztuki komputerowej, a jego kariera trwa już ponad 30 lat. Jego instalacje w pomieszczeniach eksplorują pojęcia takie jak modułowość i powtarzalność. Zmieniają u odwiedzającego perspektywę architektury, która jest podstawowym medium jego sztuki. Używając hipnotyzujących linii, Kogler zajmuje się percepcją widza. Umieszczone na ścianach, podłogach i sufitach linie – głównie czarno-białe – tworzą wrażenie niezdefiniowanego ruchu.

peter kogler installations002

Poprzez swoje instalacje przypominającym wypaczone lustra w wesołych miasteczkach, Peter Kogler przekształcił galerie, centra tranzytowe, muzea, uniwersytety i lobby w niecodzienne wrażenia. W sumie instalacje z iluzorycznym zespołem przestrzennym zakłócają nie tylko percepcję widza, ale także sztuczność ustawień architektonicznych.

peter kogler -installations004

Peter Kogler oferuje publiczności osobistą wizję świata, która przypomina technologiczne podejście do miasta przyszłości. Przeplatanie się gigantycznych jaskrawo kolorowych rurek, zdigitalizowane wzory, wykorzystanie nowych mediów i wyrafinowanych technik cyfrowych. Program komputerowy nie pozostawia nic przypadkowi i, w niemal obsesyjny sposób, zwielokrotnia liczby tak powiększone, że stają się koszmarne. Ta zimna wizja znormalizowanego społeczeństwa mogłoby nas  zaniepokoić. Metafora sieci społecznej tak obecnej w jutrzejszym świecie. Jednak nasuwa się myśl, czy nie jest właśnie ta pułapka, której należy uniknąć. W obliczu wiru form i kolorów, gracz-widz biorący aktywny udział w „obrazie” zostaje ostrzeżony przez artystę. Kogler podświadomie przypomina o ciężkich kajdanach przeszłości i wymuszonym marszu ku przyszłości.

peter kogler -installations003

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close