Search

Dom z cegły ukryty w południowoafrykańskim rezerwacie

frankie-pappas-house-of-the-big-archdom z cegły 09

Frankie Pappas, właściciel studia architektury i designu, ukończył niezwykły dom z cegły w rezerwacie przyrody Waterberg Mountains w Południowej Afryce. Zaprojektowany dla starszych osób, którzy bardzo kochają dziką przyrodę „dom wielkiego łuku” ma szerokość zaledwie 3,3 metra. Między drzewami rozmieszczoną wąskie domowe zakątki, nie ingerując zupełnie w krajobraz, który tym samym staje się częścią domu.

frankie-pappas-house-of-the-big-archdom z cegły 10

Podstawą koncepcji było stworzenie pomostu między krajobrazem lasu przy rzece a piaskowcowymi klifami. Jednocześnie chodziło o podniesienie  przestrzeni życiowej w korony drzew, pośród bujnego życia. Budynek zorganizowano jako jedną długą cienką bryłę, która rozciąga się między drzewami. Kształty dodatków do budynku centralnego są podyktowane położeniem i rozmiarem otaczających drzew.”

frankie-pappas-house-of-the-big-archdom z cegły 01

Dom z cegły oferuje zwierzętom, roślinom i ludziom równe szanse na znalezienie schronienia, bez usuwania ani jednego drzewa podczas budowy projektu.

frankie-pappas-house-of-the-big-archdom z cegły 07

Aby dodatkowo upewnić się, że żadne drzewo nie zostanie skrzywdzone, skanowaliśmy laserowo całą okolicę. Następnie przekonwertowaliśmy te informacje na cyfrowy model 3D, abyśmy mogli zobaczyć każde drzewo i każdą gałąź podczas podejmowania krytycznych decyzji projektowych. Projektowaliśmy ten budynek w cyfrowym lesie” – wyjaśnia zespół projektowy.

frankie-pappas-house-of-the-big-archdom z cegły 05

Unikalny dom z cegły

Najwyższa kondygnacja domu obejmuje obsadzony dziedziniec, salon wypoczynkowy, nasłonecznioną jadalnię oraz wiejską kuchnię i pomieszczenia kuchenne. Tymczasem na zewnątrz, w cieniu drzewa, znajduje się mały basen i kominek – wokół którego odbywa się większość gotowania i życia.

frankie-pappas-house-of-the-big-archdom z cegły 03

Na parterze znajdują się dodatkowe dziedzińce, a także gabinet, biblioteka i mała huśtawka. Wreszcie, na najniższym poziomiem, piwnica oferuje klimat sprzyjający do peklowania mięsa, przechowywania zapasów żywności i starzenia się win.

frankie-pappas-house-of-the-big-archdom z cegły 04

Aby zespoić budynek z krajobrazem, do budowy domu wybrano surowe cegły. Inne części domu zbudowano z drewna wyprodukowanego w sposób zrównoważony, a szkło i aluminium wypełniają ścianę niestrukturalną. Aby dom mógł funkcjonować bez podłączenia do sieci, wodę spływającą z dachów zbiera się, a filtruje ją las. Natomiast wodę brudną przechowuje się i przetwarza jeszcze przed przefiltrowaniem jej przez zarośla.

frankie-pappas-house-of-the-big-archdom z cegły 12

16 metrów kwadratowych paneli słonecznych zapewnia energię elektryczną. Architekci podkreślają jednak, że najważniejszym czynnikiem środowiskowym jest sposób, w jaki architektura pracuje z otoczeniem. Wytworzony cień i naturalna wentylacja po prostu zmniejszają zapotrzebowanie na energię.

frankie-pappas-house-of-the-big-archdom z cegły 08

 

Zobacz także:

projekt-domu-osadzonego-w-lesie-haus-koeris

domek-na-drzewie

lesna-oaza-u-wybrzeza-pacyfiku

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close