Search

Domek na drzewie – eksploracje Antony Gibbona

antony-gibbon-domek na drzewie 05

Kontynuując formalną eksplorację rzeźbiarskich i anomalnych przestrzeni, Antony Gibbon tym razem prezentuje „domek na drzewie A-F3”. Ta wyimaginowana bryła wynosi się ponad koronami drzew. Architekt korzysta z odważnych, ostrokątnych geometrii, które wznoszą się niczym baldachim na delikatnej konstrukcji.

antony-gibbon-domek na drzewie 03

Ten domek na drzewie powstał z myślą o funkcji mieszkalnej, z podziałem na dwa piętra, przy czym na piętrze znajduje się sypialnia, a na dole wspólny salon. Zamkniętą bryłę otwarto za pomocą ściętego narożnego okna, które stanowi wyjątkową trójkątną ramę dla widoków na naturalne otoczenie.

antony-gibbon-domek na drzewie 02

W swoim najnowszym projekcie „Domek na drzewie A-F3” meksykański architekt Antony Gibbon kontynuuje badanie strategii poszukiwania formy za pomocą odważnych gestów. Zabarwiona na ciemno okładzina z drewna wprowadza naturalną teksturę. Dzięki temu integruje bryłę, razem z jej nieorganiczną geometrią, w naturalnym kontekście lasu. Obok dużego trójkątnego okna, pełne ściany domku subtelnie przerywają wąskie, ciągnące się ku szczytowi otwory. Do środka wchodzi się po podwieszanej ścieżce, która oferuje mieszkańcom wspaniałą wycieczkę wśród koron drzew.

antony-gibbon-domek na drzewie 01

Domek na drzewie czyli bliskość natury

Poszukując i badając ideę i możliwość zamieszkania w lesie, na jego najwyższym poziomie, Gibbon sięgał po niezwykle różnorodne inspiracje. Projekt Embrio odwoływał się do stadium początkowego rozwoju niemal wszystkich żywych organizmów.

Embryo
Embryo

Zaproponował wtedy serię unoszących się wysoko nad ziemią kokonów, które także miały służyć jako mieszkanie dla kolonii ludzi poszukujących swojego miejsca w lesie. Innym „nadrzewnym” projektem jest Roots, obejmujący system przestrzeni życiowych umieszczonych w przypominających gniazda nasienne kwiatów kształtach. W obu tych przypadkach architekt mocna opierał się na formach i bryłach naturalnie wystepujących w naturze.

Roots
Roots

Helix to z kolei projekt leśnych „wieżowców”, które podobnie jak wcześniej opisywany projekt domu wstęgi, bazuje na sinusoidalnych liniach zwijających się łańcuchów. Jednak nie każdy projekt architektury sięga szczytów drzew. W portfolio projektanta odnajdujemy także bardziej przyciemne propozycje.

helix
Helix

Tak więc Nook bezpośrednio odwoływał się do tradycji architektonicznych rdzennych mieszkańców Północnej Ameryki. Wykonany z drewna, obszerny namiot tipi dedykowano przestrzeniom dla gości hoteli i spa. Można go także wykorzystać jako przydomowe studio lub gabinet. Z kolei The Hive to od początku do końca przestrzeń stworzona do jednego, konkretnego zadania. Ma służyć pracy, skupieniu i kreatywnemu działaniu, z inspirującym widokiem za oknem.

Inhabit-house-5
Inhabit

 

Zobacz także:

spacer-w-koronach-drzew-na-gorze-qiyun

lesna-oaza-u-wybrzeza-pacyfiku

dom-nad-jeziorem-idylla-w-otoczeniu-przyrody

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close