Search

Kortimed z nową siedzibą w kształcie orła

Kortimed | Pierattelli Architetture

Do stworzenia nowej centrali specjalistycznej firmy logistycznej, zaprzęgnięto włoskie biuro architektoniczne Pierattelli Architetture. Pochodzący z Włoch Kortimed postawił na innowacyjne centrum w Walencji w Hiszpanii. W ten sposób wyznaczono nowe standardy jakości w środowisku pracy.

Współczesna konstrukcja centrali firmy zajmującej się transportem żywności płynnej, integruje wszystkie funkcje strategiczne, zarządcze, operacyjne i logistyczne. Florencka pracownia architektoniczna miała za zadanie postawić wyłącznie na jakość. Jednak zasada miała dotyczyć bardzo rozległych obszarów. Zaczynając od jakości estetyki, przez technologię i inżynierię po obszar operacyjny i reprezentacyjny.

"<yoastmark

Inwestor

Kortimed to międzynarodowy lider w transporcie spożywczym. Założona w 2005 roku z siedzibą w pobliżu Livorno (Włochy), firma posiada sieć dystrybucji 1700 cystern przewożących oleje jadalne, wino, mleko i soki owocowe. Hiszpania jest pierwszym przedsięwzięciem handlowym firmy za granicą. To naturalne miejsce do stworzenia węzła, który jak kamień węgielny posłuży do skonsolidowana intermodalnej sieci transportowej. Obejmuje bowiem transport lądowy, morski i kolejowy między Europą a Afryką Północną.

Nowa centrala

Pierattelli Architetture zdefiniował projekt spełniający wszystkie założenia, łącząc potrzeby brandingu korporacyjnego z logistyką, a reprezentacji z produkcją. Poprzez sylwetkę z mocnym profilem budynek interpretuje logo Kortimed – orła. Dwa imponujące 10-metrowe zwisy biegną po bokach, dotykając ziemi z tyłu gmachu i przywodząc na myśl skrzydła. Fasada z modułów z panelami 1 x 1 m oznacza chromatyczny rytm w stale zmieniającym się oświetleniu dziennym. Duże płytki XLight wykonane przez Porcelanosa wykorzystano z prefabrykowanymi zbrojonymi segmentami betonowymi. Zmienność modułów i wykorzystanie 5 różnych kolorów – od białego dzioba po niebieski ogon – nadają fasadzie efekt ruchu, przypominając jednocześnie orła upierzenie.

"<yoastmark

Wejście do budynku charakteryzuje szklana hala o trzech wysokościach, zdominowana przez kultowe spiralne schody. Tu znajduje się poczekalnia, gdzie centralne miejsce zajmuje słynna sofa Tatlin. Dla Edra zaprojektowali ją Mario Cananzi i Roberto Semprini. Prace nad aranżacją wnętrz miały na celu ulepszyć i rozszerzyć wszechstronność pomieszczeń. Należało więc dodać w nich światła i jednocześnie podkreślić otwarty plan stosując szklane ścianki działowe. Ważna sala konferencyjna gwarantuje możliwość spotkań w różnej wielkości grupach. Natomiast całe piętro mieści również gabinety i dwie duże powierzchnie biurowe. Z łącznej powierzchni 3.000 metrów kwadratowych na funkcje operacyjne przeznaczono 600 mkw. Z kolei cysterny są obsługiwane przez 4 myjnie najnowszej generacji, które jednocześnie odkażają ścieki. Pochyłe fasady, o których mowa była wcześniej, kryją pod sobą warsztat dla pojazdów.

"<yoastmark

Pierattelli Architetture

Eklektyzm, badania i mutacje są podstawą pracy Pierattelli Architetture, studia założonego we Florencji w latach 80. przez Massimo Pierattelliego. Każdy element architektury jest pomyślany jako dzieło zrealizowane w całości. Ukształtowane nie tylko wokół klienta, ale także wokół kontekstu, w którym jest umieszczone. Reinterpretacja przeszłości i przewidywanie przyszłości staje się zatem głównym fundamentem pracy i realizacji Pierattelli Architetture. Projekty tego studia z prawie 40-letnim doświadczeniem, dotyczą małych i dużych infrastruktur, hoteli a także domów. Architekci zajmują się zarówno przestrzeniami przemysłowymi jak i czystym designem. Do najbardziej znanych realizacji należą:biura Arval w Scandicci (Florencja), the centrum szkoleniowe, audytorium i budynek turbin dla GE Oil & Gas we Florencji, a teraz także siedziba Kortimed.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close