Search

Helsinki | świątynia ciszy i spokoju

Helsinki kampin_kappeli_katto

Helsinki to stolica, w której w 2012 roku powstała niezwykła świątynia. W ciągu pierwszego roku od jej otwarcia odwiedziło ja 25.000 osób. Ultranowoczesna kaplica Kamppi znajduje się w środku tętniącego życiem placu Narrinkkatori. To miejsce spotkań ludzi i ceniących sobie ciszę i spokój, szukających ucieczki od szumu na zewnątrz.

Helsinki _rights_Marko_Huttunen 01

Helsinki z drewnianą oazą spokoju

Ta dziwnie wyglądająca okrągła budowla, znana również jako Kaplica ciszy, zupełnie nie przypomina budynku sakralnego. W rzeczywistości nie odbywają się tam żadne religijne wydarzenia, takie jak chrzty lub ceremonie weselne (chociaż odbywają się spotkania modlitewne). Pracownicy kościoła, Departamentu Opieki Społecznej i Opieki Zdrowotnej są do dyspozycji w holu kaplicy w godzinach jej otwarcia. Można z nimi porozmawiać, jeśli szuka się pomocy. W dowolnym dniu w roku, niezależnie od tego, skąd się pochodzi. Nie ma potrzeby umawiania się na spotkanie, a wszystkie prowadzone tu rozmowy są anonimowe. Kaplicę prowadzą wspólnie zbór luterański w Helsinkach oraz lokalny Departament Usług Społecznych i Opieki Zdrowotnej.

Helsinki_Tuomas_Uusheimo

Przytulny minimalizm

Projekt integruje się z miejskim otoczeniem zaskakując zakrzywioną fasadą wykonaną w całości ze drewna świerkowego. Wewnętrzna, niewielka przestrzeń chroni przybyszy przed panującym na zewnątrz chaosem. Środek Kaplicy Kamppi jest oświetlony miękkim światłem z góry, które delikatnie dotyka zakrzywionych powierzchni. W rezultacie sprzyja medytacji i skupieniu, z dala od zgiełku miasta. Naturalne materiały, takie jak olejowane drewno olchowe na wewnętrznych  powierzchniach i meble z litego drewna, sprawiają, że kaplica jest wyjątkowo przytulna. Z kolei okucia i drzwi wewnętrzne kaplicy wykonano są z jesionu. Natomiast wysoki sufit wykonano z płyt gipsowo-kartonowych, które mają właściwości dźwiękoszczelne. Krzyż na ołtarzu wykonano w pracowni złotnika Antti Nieminena. Jedwabne szaty liturgiczne są dziełem artystki Tiiny Uimonen. Jedynymi przedmiotami w tej kontemplacyjnej przestrzeni są futurystyczny ołtarz, prosty kandelabr i rzędy prostych ławek. Toalety i przestrzenie dodatkowe znajdują się w sąsiednim budynku otwartym na plac. Tam właśnie  codziennie można spotkać kapłanów i pracowników socjalnych.

Helsinki_Tuomas_Uusheimo

Kaplicę zaprojektowali Mikko Summanen, Niko Sirola i Kimmo Lintula, architekci z biura K2S Architects. Helsinki mogą pochwalić się zatem oazą spokoju otwartą dla wszystkich przybyszy. Ten innowacyjny projekt zdobył wiele nagród, powodując wiele hałasu, pomimo że powstał z myślą o zachowaniu ciszy i równowagi.

 

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close