Search

Spotkanie z Rainerem Mutsch | spotkanie z Axolight

spotkanie z Axolight 01

Pochodzący z Austrii Rainer Mutsch to jeden z najbardziej inspirujących i innowacyjnych projektantów w Europie. Zdobył wszechstronne wykształcenie na uczelniach w Danii, Niemczech i Austrii. Obecnie prowadzi własne studio projektowe w Wiedniu. W nim właśnie podejmuje się zróżnicowanych wyzwań w obszarze designu. W skład jego wielodyscyplinarnego dorobku wchodzi m.in. kolekcja lamp Orchid, stworzona dla włoskiej firmy oświetleniowej Axolight. Usytuowana między modernizmem a post-minimalizmem Orchid jest jedną z najbardziej popularnych lamp w ofercie Axolight. Spotkanie z projektantem było doskonałą okazją do zakochania się w tej marce.

spotkanie z Axolight 02

Spotkanie z Orchid | Axolight

W kolekcji lamp Orchid źródłem światła jest punktowe oświetlenie w zaawansowanej technologii LED. Umieszczono je na, inspirowanej kształtem łodygi kwiatu, smukłej strukturze lampy. Podczas spotkania, które odbyło się w Studio Jasna Sprawa, Rainer wyjaśnił, jak te dwa aspekty połączyły się w Orchid:

Natura jest dla mnie głównym źródłem inspiracji twórczej. W przypadku kolekcji Orchid przyglądałem się temu, w jaki sposób pąki kwiatowe są połączone z łodygą. To zainicjowało pomysł stworzenia lampy podłogowej, która dawałaby zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie światło. Jestem zafascynowany tym, w jaki sposób kwiat wydaje się być delikatny blisko łodygi i jak ujawnia potem swoje piękno w procesie kwitnienia. Zacząłem eksperymentować ze szkicami elementu centralnego lampy, którego kształt pozwoliłby na wielopunktowe rozprzestrzenianie się światła.

spotkanie z Axolight 03

Rainer jest jednym z niewielu projektantów tworzących w oparciu o wykonane ręcznie szkice. Zawsze ma pod ręką notatnik i ołówek, w którym może kreślić inspiracje dla swoich prac. Bardzo ważna jest dla niego funkcja przedmiotów i ich użyteczność. Podczas procesu projektowego Rainer przez dłuższy czas „przebywa” z kreowanym przedmiotem, aby w pełni wydobyć zawarty w nim potencjał. Esencją jego pracy twórczej jest bliski kontakt z emocjami i takie wyrażenie pasji, aby mogła się ona ujawnić w finalnej formie obiektu. Rainer bezkompromisowo podchodzi do jakości materiałów, z których wykonane będą produkty – często eksperymentuje z różnymi tworzywami.

spotkanie_z_Axolight 04

Spotkanie z Axolight

Goście spotkania z Rainerem mogli zapoznać się także z najnowszym katalogiem Axolight, sygnowanym hasłem Luce è Colore. Tytuł w języku polskim brzmiałby Światło jest kolorem. Na ponad 300 stronach katalogu Axolight pokazuje, jak wypełnić przestrzeń w domu czy biurze kolorem – czyli światłem. Zgodnie z aktualnymi trendami, oświetlenie jest jednym z kluczowych elementów we wnętrzach. Przestało być tylko funkcjonalnym dodatkiem do nich.

spotkanie_z_Axolight 05

Wśród nowości Axolight, zaprezentowanych w katalogu, znalazło się osiem linii produktów, które miały swoją premierę na tegorocznych targach Euroluce w Mediolanie: Cut, Ego, Jewel, Kwic, Liaison, Manto, Melting Pot w nowych tkaninach oraz Cloudy. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych propozycji Axolight, mamy tu produkty przeznaczone do różnego typu przestrzeni – dlatego produkty widoczne w katalogu występują w różnych rozmiarach S-M-L-XL. Katalog jest nie tylko emocjonalnym, pięknym przedstawieniem produktów lecz także przydatnym dla architektów czy projektantów wnętrz praktycznym przewodnikiem.

spotkanie_z_Axolight 06

W Polsce lampy Axolight są dostępne w salonach partnerów wydarzenia Lafaktoria  i Quest , a także w innych renomowanych salonach oświetleniowych. Do aranżacji przestrzeni w Studio Jasna Sprawa zostały wykorzystane meble tre product – marki założonej przez Tomka Rygalika, partnera wydarzenia.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close